Cienka folia wielowarstwowa jako izolacja termiczna i akustyczna

Marzena Smoręda
Xavier LucasW hali Kieleckiego Parku Technologicznego na początku marca firma REBOND ruszyła z produkcją folii izolacyjnej. Xavier Lucas, prezes spółki, przedstawił nam jej zalety.
Xavier LucasW hali Kieleckiego Parku Technologicznego na początku marca firma REBOND ruszyła z produkcją folii izolacyjnej. Xavier Lucas, prezes spółki, przedstawił nam jej zalety. Dawid Łukasik
Izolacja inna niż wszystkie – będzie rynkowy hit? W Kielcach ruszyła produkcja nowoczesnego materiału ociepleniowego.

W Kielcach produkowana jest od niedawna wysoko wydajna folia izolacyjna. To nowość na naszym rynku. Wytwarza ją firma REBOND, która swoją siedzibę ma w Kieleckim Parku Technologicznym.

Folia to rozwiązanie z dziedziny materiałów izolacyjnych. Jest bardzo wydajna, cienka i lekka. Dzięki yemu zdaniem fachowców materiał ten ma dużą przewagę nad tradycyjnymi materiałami wykorzystywanymi do ociepleń w budownictwie. Cienka izolacja wielowarstwowa wykonana jest z wielu warstw: odblaskowej folii poliestrowej, watoliny poliestrowej, wkładek refleksyjnych oraz pianki.

Folia izolacyjna działa na zasadzie odbicia energii cieplnej emitowanej w postaci promieniowania od ekranu, jakim jest termoizolacja refleksyjna. Na jej efektywność wpływa liczba poszczególnych warstw materiału i ich grubość. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań izolacyjnych, działa na zasadzie termorefleksji. Oznacza to, że odbija ona ciepło, a nie absorbuje energii cieplnej. Izolacja ta odbija od swojej powierzchni do 95 procent promieniowania cieplnego. Wchłania jedynie jeden procent energii cieplnej. Promieniowanie podczerwone stanowi 90 procent całkowitego nośnika energii cieplnej w budynkach w lecie oraz około 75 procent całkowitego przenoszenia energii w zimie. Stosowanie nowej folii warstwowej pozwala na osiągnięcie około 30-procentowej oszczędności przy ogrzewaniu lub chłodzeniu.

Takie rozwiązanie może być stosowane w ratownictwie, gdzie folia izotermiczna pełni funkcję koca ratunkowego. Zasada termorefleksji znajduje zastosowanie również w oknach z podwójnymi szybami. Jednym słowem przydaje się wszędzie, gdzie bardzo ważne jest utrzymanie temperatury wewnątrz i odizolowanie pomieszczenia od czynników zewnętrznych.

Zajmując od 3 do 5 razy mniej przestrzeni przy wykorzystaniu jej do ocieplenia poddasza, izolacja zapewnia taką samą ochronę przed utratą ciepła, co przy zastosowaniu średniej grubości tradycyjnej izolacji (z wełny mineralnej lub styropianu). Nadaje się zarówno do instalacji w domach mieszkalnych, jak i halach przemysłowych oraz handlowych. Może być także wykorzystana przy termomodernizacji budynku. 
– Mamy w swojej ofercie doskonały produkt, którego nie było dotąd na polskim rynku. Liczę, ze szybko podbijemy nim rynek materiałów ociepleniowych – mówi Xavier Lucas, prezes spółki REBOND.

Zasady montażu folii izolacyjnej

Izolacja ta jest skuteczna jako ochrona cieplna i akustyczna budynków. Folię można układać na powierzchniach poziomych lub pionowych. Folie należy wymierzyć i przyciąć. Do mocowania izolacji zalecane są 20-milimetrowe zszywki nierdzewne lub przynajmniej ocynkowane. Poszczególne warstwy izolacji powinny nachodzić na siebie. Zakład powinien wynosić minimum 50 milimetrów. Złącza sąsiadujących ze sobą pasów należy łączyć taśmą aluminiową lub metalizowaną. Należy unikać kontaktu folii z ołowiem, miedzią, produktami korodującymi oraz środkami trawiącymi ten materiał. Należy unikać również wystawiania folii na bezpośrednie źródło ognia. Folia nie może być wystawiane na niekorzystne warunki pogodowe. 

Dowiedz się: Dlaczego warto wykonać termorenowację domu
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom