Ciekawe style w aranżacji wnętrz (ZDJĘCIA)

redakcja.regiodom
Drewniany stół w awangardowym wnętrzuWszystkie modne aranżacje łączy wspólny mianownik – to luksusowa niepowtarzalność. Zapewnić ją mogą na przykład niecodzienne meble oraz designerskie dodatki.
Drewniany stół w awangardowym wnętrzuWszystkie modne aranżacje łączy wspólny mianownik – to luksusowa niepowtarzalność. Zapewnić ją mogą na przykład niecodzienne meble oraz designerskie dodatki. Trebord
We współczesnych wnętrzach rządzi mieszanina różnych stylów, choć brak integralności jest tylko pozorny. Zobacz, co łączy modne i ekskluzywne wnętrza urządzone w różnych stylach.

Podczas aranżowania modnego wnętrza, nie ma miejsca na przypadkowe wybory. Od tego, na jakie kolory, wzory, formy, materiały wykończeniowe, meble oraz dodatki zdecydujesz się, będzie zależeć ostateczny styl twojego domu. Warto przemyśleć decyzje, by zaprojektować wnętrze zgodne z obowiązującymi trendami, a jednocześnie na tyle uniwersalne, by nie znudziło się w kolejnym sezonie. Dziś przedstawiamy takie nurty. To przede wszystkim elementy skandynawskie, a także ponadczasowa klasyka oraz nowoczesne rozwiązania – awangarda i gra kontrastów.

Klasyczne wnętrze nie musi być staromodne

Styl klasyczny, w którym zamiast nowoczesnego regału na wysoki połysk znajdziesz antyczną, opierającą się biegowi lat drewnianą komodę, nie musi być ani nudny, ani starodawny. Panująca w nim symetryczna konsekwencja oraz masywność, wyrażona ciężkimi meblami i zdecydowanymi, mocnymi kolorami, tak naprawdę nigdy nie wyjdą z mody. Będą za to działać kojąco, przyciągając domowym ciepłem i przytulnością.

Zobacz: Pomysły na urządzenie salonu w różnych stylach

Co znajdziesz w urządzonym klasycznie salonie? Przede wszystkim solidne, drewniane meble, antyczne lub restaurowane, ozdobione rzeźbionymi elementami. To także sofa z wysokim zagłówkiem – skórzana z licznymi pikowaniami, np. typu chesterfield, lub obita materiałem w kratę, koniecznie stojąca na wzorzystym dywanie z motywem kwiatowym.

Wnętrze klasyczne to nierzadko mieszanina elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych epok. Będąc wynikiem częstych wizyt w antykwariatach i na targach ze stylowymi starociami, nie stanowią o bałaganie, tworząc niepowtarzalny klimat, który będzie zmieniać się wraz z upływem lat. 

Wnętrze w stylu klasycznym
Wnętrze w stylu klasycznym Fot. Pixabay.com 

Natura po skandynawsku

W opozycji do stylu klasycznego, stoi skandynawski minimalizm. W skandynawskich wnętrzach dominują jasne kolory, najczęściej biel i jej kremowe odmiany oraz meble wykonane z drewna o ciepłych odcieniach. Nie ma tu niepotrzebnych drobiazgów i bibelotów, które kłóciłyby się z czystością i przejrzystością tej formy aranżacji wnętrza. Dom skandynawski charakteryzuje się przestrzenią, dzięki czemu wydaje się być większy niż jest w rzeczywistości.

Polecamy poradnik: Jak urządzić funkcjonalny pokój dziecka na poddaszu 

Jakie meble wybrać, by urządzić wnętrze w stylu skandynawskim? Przede wszystkim takie, które będą podkreślać zamiłowanie do naturalnych rozwiązań. Mogą to być białe, proste meble na wysoki połysk, złamane grafitowymi lub czarnymi dodatkami. Pasować będzie również dodająca ciepła, niska sofa obita ciemną skórą naturalną. Utrzymany w skandynawskiej stylizacji powinien być także stół jadalny. Pięknie wygląda stół wykonany z litego drewna orzechowego. Taki mebel przyciągnie uwagę grubym na kilka centymetrów blatem. Harmonijnym dodatkiem do niego będą białe krzesła na subtelnie cienkich, metalowych nogach. 

Styl skandynawski w aranżacji mieszkania
Styl skandynawski w aranżacji mieszkania Fot. Trebord 

Nowoczesna gra kontrastów

Dziś jednym z ciekawszych trendów w aranżacji wnętrza jest kontrastowe łączenie wzorów oraz barw jasnych z ciemnymi. Nierzadko w takich domach znajdziemy dekoracje w stylu pop-art, który nie boi się ani odważnych kolorów, ani nietypowych form. A ponieważ kontrastowe najczęściej są zdobienia i dodatki, nie ma większego problemu ze zmianą stylu, jeżeli opatrzy się lub zwyczajnie stanie się passé.

Warto zobaczyć: Biel i czerń w łazience (zdjęcia)

Czego nie może zabraknąć w nowoczesnym domu z domieszką pop-art? Radosnych ozdób w postaci zwariowanych plakatów i malowideł na ścianach czy meblach. Oczywiście ta młodzieżowa aranżacja nie będzie pasować do wszystkich mieszkań. W tych, które chcemy utrzymać w nowoczesnym, ale mimo wszystko bardziej stonowanym stylu, poleca się meble i dodatki w kontrastujących barwach. Może to być czarno-brązowa, drewniana komoda i utrzymany w tym samym stylu stół. Nowoczesnym dodatkiem będą krzesła ustawione naprzemiennie – czarne i białe, a także wzorzysty dywan i ściana pomalowana na jeden z dominujących na podłodze kolorów. 

Styl nowoczesny
Styl nowoczesny Fot. Trebord 

We wnętrzu nowoczesnym, grającym kontrastami, musi być wiele inspirujących dodatków. Nie ukrywa się ich w szafkach czy za szkłem, ale na półkach otwartego, wysokiego najlepiej na ponad 2 metry dębowego regału. Jego cechą charakterystyczną muszą być nieregularnej wielkości wnęki, wyglądające jak klocki. Te, leżące obok siebie moduły, świetnie prezentują się, stanowiąc kontrastującą, choć spójną całość. 

Awangarda dla przełamania stereotypów

Kolejnym inspirującym stylem jest awangarda, w której nie znajdziesz masowo wykorzystywanych rozwiązań. W takim wnętrzu dominuje indywidualizm i ekstrawertyzm, a wszystkie meble i dodatki stanowią wyraz odwagi oraz dobrego smaku urządzającego. To gra kolorami, oświetleniem, a także nietypowymi wzorami i kształtami sprawiającymi, że wnętrze zmienia się w prawdziwe dzieło sztuki.

Nuta awangardy we wnętrzu
Nuta awangardy we wnętrzu Fot. Trebord 

Urządzając mieszkanie w stylu awangardowym warto postawić na nieszablonowe elementy wyposażenia. – Może tu stanąć stół jadalny oraz pasujący do niego stolik kawowy, oba o blatach wykonanych z litego drewna. W stylu awangardowym będzie także komoda o frontach z unikalnymi pęknięciami w powierzchni drewna, a także biurko, którego blat wykonano z jednego kawałka drewna. To, co wyróżnia wszystkie te meble to przede wszystkim niepowtarzalny kształt, a nierzadko także sęki i naturalne wgłębienia, które wyznaczyła sama natura. Takie powierzchnie poddaje się ręcznej obróbce tylko dla podkreślania ich charakteru. Ta metoda produkcji sprawia, że właściciel mebla nie spotka dwóch takich samych egzemplarzy – mówi Jacek Augustyniak, projektant mebli z Trebord. 

Inspiracji na urządzenie wnętrza jest tak samo dużo, jak pomysłów podsuwanych przez projektantów, producentów i samych domowników. Jaki styl wybrać dla siebie? Na pewno bliski sercu – nie tylko modny w tym sezonie, ale zachowujący pewien uniwersalizm, tak by cieszył przez wiele lat. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom