Bukszpan: jak robić figury z niego

Grażyna Zwolińska
Bukszpanowe rzeźbyPięknie przycięty żywopłot z buszpanu.
Bukszpanowe rzeźbyPięknie przycięty żywopłot z buszpanu. Grażyna Zwolińska
Bukszpan nie wymaga szczególnie żyznej gleby. Rzadko choruje. Nie przemarza. A przede wszystkim ma nad innymi roślinami tę przewagę, że można z niego robić niesamowite rzeźby.

Krzewy bukszpanu sadzono w pałacowych ogrodach i parkach już w XV i XVI w. Moda na nie rozprzestrzeniła się z Włoch i Francji na całą Europę. Szybko zauważono, że dzięki cięciu można formować z bukszpanu najróżniejsze kształty.

Najłatwiej zrobić bukszpanowe obwódki

W naszych ogrodach najpopularniejsze są bukszpanowe obwódki wokół rabatek. Zrobić je bardzo łatwo. Wystarczy posadzić obok siebie bukszpanowe sadzonki, a potem regularnie je przycinać, nadając pożądany kształt.

Jeśli chcemy uzyskać gęsty bukszpanowy murek, odstępy między sadzonkami powinny wynosić ok. 10-15 cm. Jeśli obwódka ma się składać z bukszpanowych kul, odstępy, w jakich posadzimy malutkie krzewy zależeć będą od tego, jak duże kule będziemy chcieli uzyskać. Im pokaźniejszych rozmiarów, tym odstępy powinny być większe.

A może kule, spirale czy stożki?

Oprócz obwódek, z pojedynczych krzewów bukszpanu można uformować m.in. sześciany, prostopadłościany, spirale, stożki, kule osadzone jedna na drugiej, a nawet zwierzęta czy przedmioty.

Do wykonania prostszych rzeźb wystarczy porządny, ostry ogrodowy sekator. Konieczne jest też chociaż trochę zmysłu plastycznego. Przyda się również cierpliwość, bo na ostateczny efekt trzeba poczekać zwykle kilka lat.

Czytaj też: Nim wyrośnie żywopłot 

Czasem potrzebny jest stalowy stelaż

Bardziej skomplikowane rzeźby wymagają użycia specjalnego stalowego stelaża. Nakłada się go na roślinę. Bukszpan się w niej rozrasta. W miarę jak to się dzieje, należy systematycznie usuwać gałązki wyrastające poza stelaż. Trwać to powinno do czasu uzyskania odpowiedniej gęstości rośliny. Dopiero wtedy dokładnie będzie widoczny kształt takiej rzeźby.

Skąd taki stelaż wziąć? Tzw. złote rączki mogą pokusić się o samodzielne jego wykonanie. Pozostali powinni pytać o gotowe stelaże w ogrodniczych centrach. Czasem się w nich pojawiają.

Sadzonki bukszpanu łatwo zrobić samemu

Bukszpanowe sadzonki sadzić można właściwie przez cały ogrodniczy sezon. Za najlepszą porę uważa się jednak końcówkę sierpnia i wrzesień. Rośliny zdążą się jeszcze ukorzenić i wzmocnić przed zimą.

Sadzonki można kupić lub (co znacznie tańsze) wykonać samemu. Wystarczy z bukszpanowego krzaka pobrać pędy o długości 10 cm. Następnie umieścić je w doniczkach z ziemią torfową wymieszaną z piaskiem i regularnie podlewać. Mogą stać w ogrodzie do czasu nastania chłodów. Potem trzeba je wynieść do chłodnej, ale widnej piwnicy lub na werandę. Wiosną wysadzić w ogrodzie.

Ciąć trzeba z wyobraźnią i rozwagą

Bukszpany lubią cięcie. Pierwsze należy wykonać już wiosną, w kwietniu, przed rozpoczęciem wegetacji. Drugie – gdy młode przyrosty staną się ciemnozielone, czyli pod koniec czerwca. Ostatnie – w sierpniu.

Ciąć należy z rozwagą. Lepiej potem skorygować kształt, niż żałować obciętych kawałeczków.

Nieco inaczej tniemy stare bukszpanowe żywopłoty. Do ich formowania nie wystarczą niewielkie szpalerowe nożyce. Czasem trzeba skorzystać z elektrycznych narzędzi. Dorosły już żywopłot zwykle wystarczy ciąć raz w roku. To samo dotyczy starych dużych rzeźb.

Czytaj też: Style ogrodów: jak je aranżować 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom