Najlepiej jeść świeże brzoskwinie razem ze skórką. To dlatego, że ta – podobnie, jak cały owoc – jest źródłem witamin: PP (B3, niacyny), C, A i E. Brzoskwinie w mniejszych ilościach zawierają także inne witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6) oraz witaminę K. Są więc jak bomba witaminowa. Oprócz wspomnianych witamin zawierają też żelazo, wapń, fosfor, potas i magnez. Owoce te polecane są m.in. kobietom w ciąży, dzieciom, osobom starszym i sportowcom. Po brzoskwinie często powinni też sięgać ludzie chorzy na anemię, ponieważ te owoce pobudzają wzrost czerwonych krwinek. Ponadto brzoskwinie są wskazane w diecie osób z nadciśnieniem.
Suszone brzoskwinie mają jednak zupełnie inne właściwości. Nie są one zalecane cukrzykom i osobom, które się odchudzają, ponieważ zawierają o wiele więcej cukru i kalorii.
Im cieplej, tym lepiej dla brzoskwini
Zasada jest taka: im cieplejsze lato, tym smaczniejsze (czytaj też: bardziej soczyste i słodkie) brzoskwinie. To dlatego w ciepłym klimacie są najlepsze i największe. Czasami brzoskwinie rodzą tak duże owoce, jak jabłka.
W naszych warunkach również można mieć brzoskwinie w przydomowym ogrodzie. – Kwitną na przełomie kwietnia i maja, owoce widać na początku lata, ale najlepsze są te zerwane wczesną jesienią – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Są to drzewka, których owoce dojrzewają najdłużej, nawet przez ponad 3 miesiące. Minus jest taki, że brzoskwinia jest podatna na mróz. Nawet majowe przymrozki mogą jej tak zaszkodzić, że drzewko nie przetrwa.
Sadzenie brzoskwini
Kto chce mieć w ogrodzie brzoskwinie, powinien wysadzić szczepione odmiany. Można też wysiać pestki z owoców. Niektóre brzoskwinie tak samo, jak morele, można wysiewać. Najlepsze miejsce to nasłonecznione miejsce. Drugi warunek: miejsce musi być osłonięte przed wiatrem. Dobrze, żeby w niedalekiej odległości, np. kilka metrów dalej, rosły inne drzewka owocowe albo bujne krzaki. Gleba, na której zasadzi się brzoskwinię, powinna być żyzna, przepuszczalna i o dużej zawartości próchnicy. Drzewka słabo urosną np. na glebie gliniastej i torfiastej, ponieważ jest to gleba nieprzepuszczalna. Ziemi zbyt wilgotnej też brzoskwinia nie lubi.
Polecamy do małych ogrodów: Dwie odmiany owoców na jednym drzewie
Brzoskwinia w polskich warunkach
W polskich warunkach drzewka brzoskwiń mają nawet 5 metrów wysokości. Drzewka, aby lepiej rosły i się rozwijały, warto nawozić nawozami organicznymi. Ogrodnicy zalecają choćby obornik i kompost. Nawozy mineralne, zwłaszcza azotowe, też wspomagają drzewko. Specjaliści radzą nawozić brzoskwinię azotem dwa razy w roku: wczesną wiosną (pod koniec marca) i potem najpóźniej w trzecim tygodniu czerwca.
Przeczytaj: Morele, czyli jakie odmiany uprawiać w Polsce
Odmiany brzoskwini do naszego klimatu
Amsden to jedna z najwcześniejszych odmian brzoskwiń, które obrodzą. Owoce dojrzewają od drugiej połowy lipca, a każdy waży około 100 gramów. Ich miąższ jest zielonkawobiały.
Na owoce z odmiany Magdalenka Czerwona trzeba czekać do września. Miąższ jest żółtobiały. Owoce mają po ponad 100 gramów masy. Czasem ważą nawet 130–140 gramów.
Halego to odmiana jednych z największych brzoskwiń. Jeden owoc może ważyć nawet ponad 300 gramów. Ma żółty miąższ. Owoc dojrzewa nie szybciej niż w drugiej połowie sierpnia.
Inka ma owoce drobniejsze od Halego, ale i tak często ważą więcej niż 200 gramów. Ma żółtokremowy miąższ. Brzoskwinie Inki dojrzałe są na przełomie sierpnia i września.
Nieco później, bo w pierwszej połowie września, można zrywać owoce brzoskwini o odmianie Elberta. Drzewko wydaje owoce o żółtym miąższu. Ważą zazwyczaj około 200 gramów.
Siewka Rakoniewicka ma dosyć duże owoce, nawet 300-gramowe. Jej miąższ jest żółty. Owoce dojrzewają w połowie września.
Harnaś ma dosyć małe owoce, o masie do około 130 gramów. Ich miąższ jest żółty. Te brzoskwinie można zrywać w pierwszej połowie sierpnia.
Polecamy poradnik: Wiosenne opryski drzew - co, czym i kiedy pryskać
Choroby atakujące brzoskwinie
– Kędzierzawość liści to jedna z najczęściej występujących chorób grzybowych na tym drzewku – informuje Mikietyński. – Potrafi pozbawić je wszystkich liści. Warto zastosować opryski podobne, jak w przypadku moreli zaatakowanych przez tę chorobę, a więc Silit i Miedzian.
Oprysk należy wykonać najpóźniej w kwietniu, gdy rozwiną się pierwsze pąki. Nie może być za zimno. Najlepiej, gdy temperatura będzie wyższa niż 5 stopni Celsjusza, bo wtedy tylko zabieg będzie skuteczny.
Rak bakteryjny brzoskwini powoduje natomiast, że kwiaty w okresie kwitnienia stają się brunatne, obumierają. Na liściach widać plamy. W tym przypadku też pomocne są Silit i Miedzian, a także Champion.
Warto przeczytać: Jak zapobiegać chorobom drzew owocowych
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?