Atrakcyjna datura (brugmansja) i jej duże wymagania. Jak ją uprawiać, pielęgnować i zimować

Grażyna Zwolińska
Wszystkie bielunie mają przepiękne duże (do 50 cm) lejkowate, trąbkowate kwiaty, które wydzielają odurzającą woń. Najpiękniej pachną wieczorem.
Wszystkie bielunie mają przepiękne duże (do 50 cm) lejkowate, trąbkowate kwiaty, które wydzielają odurzającą woń. Najpiękniej pachną wieczorem. DEZALB (Pixabay.com)
Ten piękny kwiat występuje pod kilkoma nazwami. Datura i bieluń to jedne z nich. Prawidłowo powinno się na niego mówić brugmansja. Potocznie datury nazywa się też anielskimi trąbami. Podpowiadamy,jak o nią dbać przez cały sezon, jak przezimować tę roślinę i na co uważać.

Spis treści

Datura (brugmasja) - piękna, ale niebezpieczna

Obwieszona dużymi lejkowatymi kwiatami datura zyskała też sobie miano niebezpiecznej piękności. A to dlatego, że silnie trujące są wszystkie jej części. Lepiej jej nie uprawiać, gdy w domu są małe dzieci.

Zimowanie datury

Datura pochodzi z Ameryki Południowej. Nic więc dziwnego, że polskie chłody musi spędzać w piwnicy lub garażu. Ewentualnie na werandzie, ale pod warunkiem, że temperatura jest tam zawsze dodatnia. Roślinie mogą zaszkodzić nawet krótkotrwałe przymrozki. W temperaturze 5–8 stopni Celsjusza. może zimować w zupełnej ciemności. Gdy jest nieco cieplej, potrzebuje światła. Dobrze jest ją też od czasu do czasu podlać.

Polecamy:

Jak pielęgnować anielskie trąby wiosną

Datura do życia budzi się w marcu. Trzeba ją wtedy przesadzić do świeżej ziemi, przy okazji skracając nieco pędy rośliny. Potem należy wynieść ją do chłodnego, ale już jasnego pomieszczenia i regularnie podlewać, choć mniej intensywnie niż latem. Po dwóch tygodniach można zacząć nawożenie.

Na początku maja daturę przez tydzień hartujemy, wystawiając na zewnątrz w dzień i chowając do mieszkania na chłodne noce. W drugiej połowie miesiąca, gdy nie ma groźby przymrozków, zostawiamy ją już na dworze na stałe.

Kwitnące krzewy w ogrodzie wyglądają zjawiskowo. A wiele z nich jest łatwych w uprawie.

Najpiękniejsze kwitnące krzewy do ogrodu. Polecamy 15 takich...

Wymagania i nawożenie datury

Datury wymagają dużo słońca i żyznej próchniczej ziemi o odczynie obojętnym. Są bardzo żarłoczne i szybko reagują na niedobory składników pokarmowych. Ich liście od razu żółkną, pąki opadają. Trzeba więc je nawozić średnio co cztery dni nawozem do roślin kwitnących albo specjalnym do datur. Dopiero w drugiej połowie sierpnia dawka powinna być mniejsza. Od września całkowicie zaprzestajemy dokarmiania.

Uwaga na podlewanie brugmansji

Te piękne rośliny wymagają obfitego podlewania. Czasem nawet kilka razy dziennie. Nie znoszą przesuszania. Wyrośnięta kilkuletnia datura w upały potrzebuje ponad 10 litrów wody dziennie. Ma przecież do napojenia masę wielkich liści i kilkadziesiąt wielkich kwiatowych kielichów. Dobrze utrzymane okazy potrafią mieć nawet sto kwiatów jednocześnie!

Brugmansje mają kwiaty zwisające, natomiast bielunie - wzniesione do góry. Poza tym obie rośliny są podobne i do niedawna zaliczano je do jednago rodzaju
Brugmansje mają kwiaty zwisające, natomiast bielunie - wzniesione do góry. Poza tym obie rośliny są podobne i do niedawna zaliczano je do jednago rodzaju - datura. Fot.: L_A_V (Pixabay.com)

Brugmansja w doniczce i ogrodzie

Ponieważ datury szybko rosną, mogą wymagać przesadzania w sezonie. Czasem donice trzeba obciążyć kamieniami, żeby nie przewróciły się pod ciężarem liści i kwiatów. Duże okazy można też zadołować wraz z donicą, żeby były bardziej stabilne. Można je też posadzić do gruntu. Urosną wtedy wyjątkowo pięknie, ale z ich jesienną przeprowadzką mogą być kłopoty.

Czytaj także:

Rozmnażanie datury

Wystarczy w okresie od czerwca do późnej jesieni obciąć wierzchołek pędu o długości 15-20 cm z lekko zdrewniałą podstawą i oberwać liście, zostawiając tylko te na szczycie. Koniec sadzonki włożyć do ukorzeniacza, umieścić w wilgotnej mieszance torfu z piaskiem i okryć podziurkowaną bezbarwną folią. Pęd ukorzeni się po miesiącu. Wtedy trzeba go przenieść do doniczki z żyzną ziemią. Gdy osiągnie ok. 30 cm, uszczknąć mu wierzchołek, by się rozkrzewił. Taka roślina zakwitnie zwykle dopiero za rok.

Prostszym sposobem jest ścięcie pędów (o długości 20–25 cm) i umieszczenie ich w słoikach z wodą. Mogą to być też pędy złamane w czasie wiatru. Wodę trzeba systematycznie uzupełniać i co parę dni wymieniać na nową. Jest duża szansa, że po miesiącu sadzonki wypuszczą korzenie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom