Aranżacja wnętrza w orientalnych kolorach

redakcja.regiodom, Dekoral
Styl japońskiStyl japoński
Styl japońskiStyl japoński Dekoral
Egzotyczne akcenty we wnętrzu są dobrym lekiem na nudę. Możemy wybierać między japońską harmonią, chińskim przepychem lub indyjską baśniowością.

Coraz modniejsze staje się wprowadzanie azjatyckiej egzotyki do wnętrz naszych domów i mieszkań. Pod pojęciem stylu orientalnego kryje się duży wybór nurtów czerpiących z rozmaitych kultur – najczęściej japońskiej, chińskiej oraz indyjskiej.

Japońska harmonia we wnętrzu

Wnętrza rodem z Japonii inspirowane są filozofią zen. Charakteryzują się prostotą, perfekcjonizmem tkwiącym w każdym detalu oraz aurą wyciszenia. Styl japoński odznacza się dążeniem do pełnej harmonii wszystkich elementów pomieszczenia. Z tego względu ściany mają przede wszystkim barwy neutralne, takie jak: beż, biel, brąz oraz zieleń. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni cenią wyciszające działanie tych kolorów oraz atmosferę refleksji, jaką wprowadzają do wnętrza.

Japończycy nie unikają także wyraźnych kontrastowych połączeń i tworzą kompozycje czerni z bielą lub czerwienią, które symbolizują energię oraz żywioły. W zestawieniach tych zawsze jednak bardzo ważna jest harmonia przeciwieństw – żadna z barw nie może dominować we wnętrzu. Obok nich w stylu japońskim wykorzystuje się również kolory pobudzające: fioletowy oraz różowy.

Chińskie zamiłowanie do aranżacyjnego przepychu

W Chinach dominują wyraziste barwy, którymi rządzi sztuka feng shui oraz wiara, że każdy kolor powiązany jest z jednym z żywiołów. Jednym z nich jest ogień, będący według Chińczyków symbolem pasji oraz energii – przynosi sukcesy, bogactwo, sławę i szczęście. Ogień skojarzony jest z takimi kolorami, jak intensywna czerwień, czarny, pomarańczowy, różowy oraz złoty. To właśnie te barwy najczęściej można spotkać w domach urządzonych w stylu chińskim, gdyż ich zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom pomyślności i dostatku. Ponadto można je łączyć z efektami dekoracyjnymi, inspirowanymi naturą.

Pamiętajmy jednak, że nadmiar odcieni ognistych staje się destrukcyjny. Dlatego w Państwie Środka dla równowagi sięga się najczęściej po barwy ziemi, które zapewniają bezpieczeństwo i stabilnośc: beże oraz brązy. Obok nich Chińczycy wybierają – choć rzadziej – kolory metalu (szarości, które przeganiają troski), drzewa (zielenie i brązy, symbolizujące siły witalne), a także wody (niebieski i granatowy, mówiące o porozumieniu oraz odstraszające złe moce). W Chinach bardzo rzadko stosuje się w aranżacji wnętrz barwę białą, gdyż jest to kolor żałoby.

Baśniowe Indie

W stylu indyjskim mamy do czynienia z dużą swobodą, improwizacją oraz radością. Hindusi najczęściej sięgają bowiem po pogodne i intensywne kolory: żywe żółcie, pomarańcze i czerwienie. Nie unikają też jaskrawych róży i zieleni. Co ważne, w Indiach ta intensywność dotyczy nie tylko ścian, lecz wszystkich elementów we wnątrzu: tkanin, mebli, dodatków a nawet podłóg. Szerokiej palecie barw towrzyszą często misterne ornamenty, nawiązujące do przyrody oraz mitologii hinduskiej. Ten natłok barw może nas czasem przerażać, ale to właśnie bogactwo i rozmaitość stanowią znaki firmowe stylu indyjskiego. Mieszkańcy Indii wierzą bowiem, że barwy otoczenia wpływają na człowieka – stąd sięganie po kolory jaskrawe ma przynieść radość oraz szczęście. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom