Aneks kuchenny: sposób na powiększenie kawalerki

Bogna Skarul
Bogna Skarul
kuchnia otwarta Jeśli lubimy przyjmować gości, to w naszej kawalerce musimy odpowiednio dużo miejsca poświęcić kuchni.
kuchnia otwarta Jeśli lubimy przyjmować gości, to w naszej kawalerce musimy odpowiednio dużo miejsca poświęcić kuchni. Andrzej Szkocki
Nie wystarczy jedynie zainstalować urządzeń kuchennych w pokoju. Radzimy jak urządzić aneks kuchenny funkcjonalnie i estetycznie.

Połączenie kuchni z pokojem nie zawsze jest możliwe, choćby ze względów konstrukcyjnych czy finansowych. Najczęściej powiększamy kawalerkę wyburzając ścianę między kuchnią i pokojem. Dajemy w ten sposób więcej przestrzeni i tworzymy jedno duże pomieszczenie. Ale czasami w kawalerce wystarczy przenieść aneks kuchenny do pokoju, a w byłej kuchni urządzić drugi mini pokoik albo dużą garderobę.

Dowiedz się: Jak urządzić małe mieszkanie kupione w ramach Mieszkania dla Młodych 

Co jest lepsze? Odpowiedź na to pytanie zależy nie tylko od rozkładu mieszkania, ale także od właścicieli, a raczej od ich sposobu życia. Jeśli więc nie bardzo lubimy pichcenia obiadków, pewnie zupełnie wystarczy nam mały blat z kuchenką dwupalnikową i malutką lodówką, która zmieści się pod blatem. Jeśli jednak lubimy przyjmować w swoim mieszkaniu gości i radość sprawia nam gotowanie, decyzja jak zaprojektować kuchnię musi być już bardziej przemyślana.

Wyburzanie ściany między kuchnia a pokojem

Jeśli już zdecydowaliśmy, że wybijamy ścianę oddzielającą pokój od kuchni, dobrze jest sprawdzić czy nie odbije się to na możliwości ustawienia mebli w kuchni. Jeśli w pozostałych ścianach są okna i drzwi (na przykład do spiżarni), może nam zabraknąć miejsca na szafki przy ścianie. Szafki stojące mogą wprawdzie tworzyć wyspę w kuchni lub półwysep na granicy pomieszczeń, ale pamiętajmy, że wymagają one wykończenia z obu stron.

Błędem jest otwieranie kuchni na część wypoczynkową pokoju, jeśli nie mamy w zwyczaju utrzymywać porządku w kuchni. Widok na stertę brudnych naczyń może zakłócić nam odpoczynek. Lepiej więc w porę pomyśleć o możliwości choćby czasowego zamykania kuchni na przykład drzwiami przesuwnymi. Jeśli otwartą kuchnię chcemy przysłonić tylko częściowo murkiem, pamiętajmy, że powinien mieć on odpowiednią wysokość.

Urządzanie kuchni zgodnie ze stylem pokoju

Żeby po wybiciu ściany nasz pokój z kuchnią był nadal przyjazny i miał swoją duszę, musimy pamiętać także o tym, aby styl kuchennych szafek nie był w jaskrawej sprzeczności z tym co dzieje się w pozostałej części pokoju. Trzeba zdecydować się na jeden styl całego pomieszczenia.

– To trudne, tym bardziej, że chcemy aby cała nasza kawalerka służyła nam długo i nie wychodziła z mody – podkreśla architekt. – Najlepiej zdecydować się od razu na jakiś styl aranżacji wnętrza i konsekwentnie go wprowadzać, zarówno kupując szafki kuchenne, jak i kanapę do spania.

Zanim przystąpimy do urządzania kuchni, zastanówmy się, w jakich wnętrzach czujemy się najlepiej, jakie lubimy kolory i dodatki. Nie możemy zapominać, że przy otwartej kuchni wszystko w mieszkaniu powinno do siebie pasować. Pasować, ale niekoniecznie naśladować. Niekiedy wystarczy w części pokoju wstawić jakiś element, który podkreślałby łączność między miejscem do gotowania a miejscem do spania. Tym elementem może być kolorystyka albo charakterystyczne dodatki.

Pomysły na aranżację kuchni lub aneksu kuchennego:

  • kuchnia w stylu rustykalnym ─ dobrze jest postawić na przykład przecieraną komodę lub szafkę bejcowaną na kolor lekko różniący się od jej naturalnego zabarwienia. Jako dekorację całego wnętrza można wykorzystać ludowe przedmioty rzemieślnicze. Można też postawić dodatki z wikliny, gliny i lnu, które podkreślą charakter wnętrza.
  • kuchnia w stylu minimalistycznym ─ źródeł inspiracji można szukać w Japonii, kojarzącej się z wyciszeniem, spokojem i perfekcją. Meble, jakie stawiamy w kuchni i pokoju, powinny być pozbawione jakichkolwiek ozdobników (lepiej zrezygnować nawet z uchwytów w szafkach i szufladach na rzecz otwierania na dotyk). Urządzając kuchnię i pokój w stylu minimalistycznym, nie możemy zapomnieć o podstawowej zasadzie ─ im mniej, tym lepiej.
  • kuchnia w stylu eklektycznym ─ ta aranżacja polega na umiejętnym mieszaniu ze sobą różnych stylów, co wymaga ogromnego wyczucia i smaku.
  • kuchnia nowoczesna ─ w jej wnętrzu znajdują się proste, geometryczne kształty. Dominują ruchome moduły mebli, które stanowią tło dla ekscentrycznych form sprzętu AGD. Najczęściej są to kuchnie w kolorystyce zdecydowanie ciemnej lub jasnej. Fronty szafek są proste, pozbawione ozdobnych nacięć czy uchwytów, wykonane z drewna egzotycznego, np. wenge lub koto, czasami również ze stali i szkła. 

Zobacz: Kuchnia w stylu eklektycznym 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom