Alternatywa dla trawnika. Rośliny, których nie trzeba kosić

Edyta Hanszke
Ogród skalistyTrawnik nie jest jedynym sposobem na to, by mieć zieloną połać w ogrodzie. Jest wiele rozwiązań, które możemy stosować zamiast trawnika. Jednym z nich są trawy ozdobne, które z powodzeniem zastępują trawnik i nie są wymagające w uprawie.
Ogród skalistyTrawnik nie jest jedynym sposobem na to, by mieć zieloną połać w ogrodzie. Jest wiele rozwiązań, które możemy stosować zamiast trawnika. Jednym z nich są trawy ozdobne, które z powodzeniem zastępują trawnik i nie są wymagające w uprawie. sxc.hu (ColinBroug)
Rośliny zadarniające, krzewinki i byliny, czy trawy ozdobne możemy posadzić w ogrodzie, jeśli nie mamy czasu lub nie chcemy systematycznie kosić trawy.

Nie dość, że z powodzeniem i dobrym efektem zastępują trawę, to jeszcze można po nich chodzić. W dodatku dobrze radzą sobie w miejscach, gdzie wiele roślin włącznie z trawą nie chce rosnąć.

Mowa o roślinach okrywowych, zwanych też zadarniającymi. Rozrastają się one na boki, a pędy nierzadko zakorzeniają w ziemi, tworząc coś przypominającego dywan lub zbitą darń. Sprawdzą się one w miejscu, gdzie gleba jest sucha albo w cieniu, który przyciąga mech. Rośliny okrywowe nadają się również na skarpy, wzniesienia w ogrodzie i miejsca, do których trudno dotrzeć kosiarką, np. między gęstymi krzewami.

Zobacz również: Jak stworzyć skalniak i czym go obsadzić 

Do wyboru mamy rośliny zadarniające zielone lub kwitnące. Przy wyborze tych roślin kierujmy się warunkami, jakie lubią, żeby mogły szybko bez specjalnej pomocy się rozrastać.

Do obsadzania dużych powierzchni najlepsze są rośliny szybko rosnące, o silnych rozłogach lub płożących pędach, które zakorzeniają się w podłożu, tworząc gęsty dywan 

Rośliny okrywowe, które lubią słońce:

  • macierzanki,
  • pięciornik rozłogowy,
  • płożące odmiany jałowców,
  • rogownica kutnerowata,
  • czyściec wełnisty,
  • irga Dammera,
  • karmnik ościsty,
  • mikrobiota syberyjska, 
  • trzmielina Fortune'a.

Cień preferują rośliny:

  • barwinek pospolity,
  • podagrycznik pospolity 'Variegatum',
  • runianka japońska,
  • mikrobiota syberyjska,
  • konwalia majowa, 
  • bluszcz pospolity,
  • bluszczyk kurdybanek,
  • gajowiec żółty.  

 

Tak prezentuje się dywan z barwinka pospolitego. Roślina ta występuje w kilku gatunkach i odmianach. Barwinek pospolity jest zimozielony i tworzy niskie
Tak prezentuje się dywan z barwinka pospolitego. Roślina ta występuje w kilku gatunkach i odmianach. Barwinek pospolity jest zimozielony i tworzy niskie dywany. Preferuje cień lub półcień. fot. 123RF 

  

Trzmielina Fortune'a i bluszcz okrywają i pną się po drzewach, znakomicie wyglądają w części ogrodu stylizowanej na stare parki. Trzmielina ma różne kolory liści, dzięki czemu możemy tak ją posadzić, by tworzyła barwne kobierce.

Przeczytaj: Przygotowujemy rozsady

Przypominający mech, karmnik ościsty utworzy gęstą darń o wysokości 3–5 cm, która latem kwitnie na biało. Dobrze znosi deptanie, więc może być stosowany do wypełnienia powierzchni między elementami nawierzchni i do ogrodów skalnych.

Z kolei macierzanka czy bodziszek kantabryjski będą kwitły na kolorowo, a znany dobrze zimozielony barwinek utworzy niski dywan.

Co ważne, rośliny zadarniające można łatwo rozmnażać – rozrośnięte dzielimy na mniejsze egzemplarze i zakorzeniamy. Niektóre można siać też z nasion, m.in. dzwonka karpackiego, goździka kropkowanego, macierzankę, rozchodniki czy wiesiołka missouryjskiego. Nasiona wysiewamy na przełomie wiosny i lata do rozsadnika, a jesienią przenosimy rośliny do przekopanej i oczyszczonej z chwastów ziemi. 

Żeby w krótkim czasie uzyskać gęsty dywan, trzeba sadzić po kilkanaście sadzonek na metr kwadratowy ziemi.   .

Polecamy:Pomysły na aranżację ogrodu

– Trawnik mogą też zastąpić bardzo ostatnio popularne trawy ozdobne – podpowiada Maciej Krysta z Centrum Ogrodniczego "Zielono mi: w Opolu. – Ładnie wyglądają, są wytrzymałe, odporne na choroby, łatwe w uprawie, no i nie trzeba ich kosić – podkreśla. 

Należą do nich miskanty, trawy pampasowe, turzyce, rozplenice, które tworzą kępy. Łatwo je komponować z innymi roślinami, zasłaniają puste miejsca po roślinach, które szybko przekwitają, nie są wymagające w uprawie. Większość z nich woli stanowiska nasłonecznione, ale np. turzyce dobrze rosną w cieniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom