8 porad, które pomogą szybciej i skuteczniej sprzątać

Nina Romanek
Szybkie porządkiKażdy z nas walczy z osadami z mydła i kamienia w łazience. W walce z nalotami pomoże mieszanka octu z wodą nakładana na zanieczyszczone powierzchnie za pomocą miękkiej gąbki. Gdy osady nie schodzą, skorzystaj ze specjalnego odkamieniacza. Spryskuj nim brudną powierzchnię i zmyj go po 20 minutach.
Szybkie porządkiKażdy z nas walczy z osadami z mydła i kamienia w łazience. W walce z nalotami pomoże mieszanka octu z wodą nakładana na zanieczyszczone powierzchnie za pomocą miękkiej gąbki. Gdy osady nie schodzą, skorzystaj ze specjalnego odkamieniacza. Spryskuj nim brudną powierzchnię i zmyj go po 20 minutach. wavebreakmediamicro (123RF)
Wszyscy niby wiemy jak sprzątać, ale wkrótce po tym, jak wylejemy ostatnie poty przy doprowadzaniu domu do ładu, okazuje się, że kurz znów wyszedł, okruszki krążą po podłodze a kabina prysznicowa ma smugi.

Radzimy, jak sprzątać mieszkanie, aby zrobić to szybko i skutecznie.

1. Sprzątaj przed weekendem

Sprzątanie kojarzy ci się ze zmarnowaną sobotą? Koniecznie sprzątaj w piątek lub czwartek. Dzięki temu zyskasz dwa dni tylko dla siebie. Sprzątanie poprzedzające weekend przebiegnie szybciej, jeśli będzie czekała po nim nagroda w postaci wolnych dni dla ciebie i rodziny. Dzieląc obowiązki na dwa popołudnia/ wieczory oszczędzisz sobie skumulowanych na jeden dzień obowiązków. 

Polecamy poradnikSprawdzone sposoby na porządek w mieszkaniu

2. Kamień w łazience i kuchni

Spryskaj środkiem na kamień pokrytą nalotem armaturę i zakryj folią (siatkę zakupową albo folię spożywczą przewiąż gumką recepturką), dzięki czemu unikniesz skapywania produktu do zlewu lub brodzika. Zakrycie sprawi, że pozostawiony produkt namoczy kamień, a ty łatwiej go później wyczyścisz. Po upływie 20–30 min. przystąp do mycia. 

Na chromowanych bateriach kamień i inne zabrudzenia pojawiają się szybko po ich wyczyszczeniu.  Są one trudne do usunięcia i można przy tym uszkodzić
Na chromowanych bateriach kamień i inne zabrudzenia pojawiają się szybko po ich wyczyszczeniu. Są one trudne do usunięcia i można przy tym uszkodzić delikatną powłokę baterii. Aby nie mieć tego problemu, warto przecierać baterie bezpośrednio po skorzystaniu z nich, gdy są jeszcze mokre. Woda nie zaschnie, a zacieki nie powstaną. Baterie będą błyszczące, a nam zajmuje to raptem chwilkę. Fot. wavebreakmediamicro (123RF)

Jeśli masz przeszkloną kabinę i chcesz uniknąć powstawania na niej osadów i zacieków, to najłatwiej utrzymasz ją w czystości, gdy po wzięciu prysznica oczyścisz szkło z wody za pomocą ściągaczki.

3. Małe porządki na bieżąco

Wprowadź do swojego domu zasadę w myśl, której po skorzystaniu z danej rzeczy odkładasz ją na miejsce. To samo powinno tyczyć się zmywania na bieżąco. Dużo łatwiej umyć jedną szklankę po wodzie niż patelnię i garnki, które zalegają w zlewozmywaku wraz z kruchymi kieliszkami i szklankami.

4. Podział domowych prac na dni tygodnia

Jeśli wizja wielkiego sprzątania cię przygniata, podziel konkretne czynności na dni tygodnia, np. w poniedziałki prasujesz. Dzięki temu szybciej uporasz się z niezbędnymi czynnościami bez wizji niekończących się obowiązków.

Dowiedz się: Jak ekologicznie sprzątać mieszkanie 

5. Nie sprzątaj na raty

Jeśli przystępujesz do działania, rób to porządnie. Dzięki takiemu podejściu dużo szybciej uporasz się z bałaganem. Odrywając się co chwilę od obowiązków jesteśmy najczęściej wykończeni wydłużającym się sprzątaniem. 

6. Systematyczność

Każdego dnia rano i wieczorem poświęć kilka minut na ogarnięcie nieporządku, który z pewnością wyprowadzi cię z równowagi, gdy po pracy będziesz już zmęczony i gotowy do odpoczynku lub gdy wstaniesz rano i przywita cię bałagan.

Przeczytaj: Tych błędów unikaj przy sprzątaniu mieszkania 

Po wstaniu z kanapy popraw poduszki i koc, ze stołu zabierz niepotrzebne kubki i zmieć okruchy, a w łazience przetrzyj lustro i umywalkę po kleksach z pasty do zębów. Poranki będą wówczas dużo milsze, co przełoży się potem na dalszą część dnia.

7. Piramida

Sprzątaj od najbrudniejszego w domu miejsca. Dzięki temu unikniesz przenoszenia brudu do innych części mieszkania. Zawsze zaczynaj od odkurzania, a następnie ścieraj kurze zaczynając od najwyżej położonych miejsc, schodząc stopniowo w dół.

8. Od środka do zewnątrz

Myjąc szafki kuchenne, piekarnik albo prysznic pamiętaj o zasadzie – najpierw centralna część, czyli wnętrze, a następnie drzwiczki. Unikniesz pochlapania umytych już części. 

Warto wiedzieć:Jak odetkać zatkany odpływ 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom