Zabezpieczenia przed włamaniem: systemy antywłamaniowe

mk, ewk
System monitorującyZabezpieczenia przed włamaniem: systemy antywłamaniowe
System monitorującyZabezpieczenia przed włamaniem: systemy antywłamaniowe sxc.hu
Zabezpieczenie domu przed włamaniem to coraz częściej zadanie dla inteligentnych instalacji.

Systemy zabezpieczeń antywłamaniowych możemy generalnie podzielić na dwa rodzaje:

  • system monitorujący,
  • system symulacyjny.

System monitorujący (tradycyjny)

Wyposażony jest on w takie elementy jak:

  • czujki,
  • sygnalizatory optyczno-akustyczne,
  • centrale, 
  • szyfratory.

Aby czujki skutecznie spełniały swoją rolę (wykrywały intruza), muszą być zainstalowane we właściwym miejscu. Wskazane jest zainstalowanie czujek wewnętrznych i zewnętrznych, wówczas mamy gwarancję wykrycia zagrożenie nie tylko wewnątrz chronionego domu, ale już na etapie zbliżania się intruza do domu lub posesji.

Do dyspozycji jest cała gama różnych czujek:

  • czujki pasywnej podczerwieni (szerokokątne, kurtynowe),
  • czujki magnetyczne stykowe,
  • czujki tłuczenia szkła (pasywne, aktywne),
  • czujki mikrofalowe ruchu,
  • czujki zespolone (tzw. dualne).

Ze względu na ich różnorodność należy dobór powierzyć profesjonalistom, aby w przyszłości uniknąć fałszywych alarmów.

Tradycyjna instalacja alarmowa wykonywana jest w tzw. strukturze gwiaździstej, co oznacza, że wszystkie elementy systemu są połączone z centralą (najlepiej oddzielnym kablem). Wskazane jest też stosowanie kabli wielożyłowych, aby uniknąć kłopotów, które mogłyby wyniknąć przy konieczności uzupełnienia instalacji o nowe czujki.

Przy planowaniu systemu należy odpowiednio dobrać miejsce montażu centrali, które musi spełniać kilka warunków. Centrala powinna być dobrze dostępna do konserwacji i ewentualnej naprawy, bezpieczna (trudno dostępna dla osób niepowołanych) i jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców.

Szyfratory to urządzenia, które są najczęściej używane przez mieszkańców. Poza podstawowymi funkcjami (włączanie i wyłączanie systemu alarmowego) informują o stanie pracy systemu. Można też dzięki odpowiednim klawiszom szybko uruchomić alarm lub w razie zagrożenia przesłać do centrum monitorowania informację o pożarze, czy potrzebie szybkiej interwencji medycznej.

Nie możemy zapominać o sygnalizatorach. Podstawowym rodzajem sygnalizatora w instalacji alarmowej jest syrena, która dźwiękiem i błyskami światła ma odstraszyć intruza, informuje najbliższe otoczenie o włamaniu lub jego próbie. Włączenie się syreny jest najczęściej jednoznaczne z wysłaniem sygnału (telefonicznego, internetowego lub radiowego) do firmy ochroniarskiej.

Systemem symulacyjny antywłamaniowy

Z systemem symulacyjnym mamy do czynienia wówczas, gdy alarmowy system monitorujący połączony jest z pozostałymi systemami domowymi takimi jak: oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja mechaniczna, detekcja gazu, monitoring przeciwpożarowy, sterowanie roletami i żaluzjami, sterowanie sprzętem audio-video itp.

Dom zaopatrzony w taki system (tzw. inteligentny dom) wyposażony jest w układy czujników, sensorów i elementów wykonawczych, które wykonują określone działania na podstawie określonego programu.
Generalnie „dom inteligentny" integruje w sobie systemy zabezpieczeń antywłamaniowych i przeciwawaryjnych. Przewagą tego systemu nad tradycyjnym systemem monitorującym jest jego zdolność do naśladowania obecności mieszkańców podczas ich nieobecności oraz wspomniane już zabezpieczenie przeciwawaryjne.

Np. w przypadku wykrycia wycieku gazu instalacja inteligentna nie tylko uruchomi alarm, ale może również zamknąć dopływu gazu (przez elektrozawór), uruchomić wentylację mechaniczną oraz powiadomić domowników i odpowiednie służby o zaistniałm zagrożeniu.

Nowoczesne inteligentne systemy alarmowe są kosztowne, ale warto w nie inwestować, ponieważ gwarantują one coraz lepsze zabezpieczenie antywłamaniowe, a na przestrzeni kilku lat ich efektywność pozwala na zwrot poniesionych nakładów i generowanie oszczędności. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom