Sprytny dom: na co najlepiej wydać pieniądze, by mieszkało się wygodniej

Krzysztof Pietras
Centralny odkurzaczSprytny dom: na co najlepiej wydać pieniądze, by mieszkało się wygodniej
Centralny odkurzaczSprytny dom: na co najlepiej wydać pieniądze, by mieszkało się wygodniej mk
Na niektóre sprawy, w trakcie budowy i urządzania nowego domu, bardziej warto wydać pieniądze niż na inne. Dlaczego? Bo oprócz miłego dla oka wnętrza, zyskujemy znacznie więcej: wygodę, oszczędność czasu, miejsca albo energii. Czasem wszystko naraz. Podnosząc przy tym wartość domu.

Niektóre z ułatwiających życie inwestycji trzeba zaplanować, a nierzadko i zrealizować na poziomie budowy, z innymi można poczekać do etapu wykończenia. Nierzadko wiążą się z większą inwestycją, która jednak z reguły się zwraca. Bo droższe sprzęty i instalacje poprawiają komfort używania domu, ale też na ogół mogą się pochwalić większą solidnością i żywotnością.

Dla bezpieczeństwa i spokoju

Dom to azyl, jednak tylko wówczas, gdy faktycznie daje poczucie bezpieczeństwa, również w czasie spędzanym poza nim. Instalacja alarmowa z kilkoma rodzajami czujników, monitoring, wysokiej klasy antywłamaniowe drzwi zewnętrzne i okna zdecydowanie zwiększają nie tylko poczucie, ale i samo bezpieczeństwo. Warto zainwestować również dodatkowo w detektory dymu i czadu, szczególnie, że nie jest to wielki koszt. Bezpieczeństwu sprzyja również używanie rolet zewnętrznych, które oprócz okien, można zamontować na drzwiach, co przyda się w czasie dłuższych wyjazdów. Rolety sterowane elektrycznie zintegrujemy dodatkowo z systemem alarmowym i innymi elementami inteligentnego domu. Tę inwestycję warto zaplanować przed wykończeniem wnętrza, żeby poprowadzić w okolice okien zasilanie.
Nie do końca bezpieczne jest za to otaczanie domu wysokim murem przez który sąsiedzi nie mają szans zobaczyć dobierającego się do zamków rabusia.

Dla komfortu: ciepło i czysto bez wielkiego wysiłku

Skoro ciepło, to zacznijmy od ogrzewania. Najwygodniejsze byłoby ogrzewanie z sieci, ale nie zawsze jest możliwość podłączenia się do niego. Niezależnie od wyboru rodzaju paliwa, dobrze jest wybrać kocioł o minimalnym poziomie obsługi. W przypadku paliw stałych, duży podajnik pozwoli znacznie ograniczyć częstotliwość uzupełniania paliwa. Zamiast codziennie – raz na kilka miesięcy. Prawda, że różnica? Do tego zaawansowany sterownik, któremu możemy wydawać polecenia z poziomu smartfona. Odpowiednio zaprogramowany, wyłączy lub zmniejszy do minimum ogrzewanie na noc i w czasie nieobecności domowników, a podkręci je nad ranem i krótko przed powrotem z pracy. Wyskakujących spod kołdry lub powracających z jesiennej pluchy i zimowych zawieruch powita przyjemne ciepełko.

Kolejna sprawa, nad którą warto zastanowić się przed etapem wykańczania wnętrza, to okna sterowane elektrycznie. Komfortu dają wiele. Można je zaprogramować na wietrzenie o poranku, np. tuż przed włączeniem pieca, albo w czasie naszej nieobecności. Mogą się rozszczelniać przy zbyt wysokim poziomie wilgoci w powietrzu. Sterowanie za pomocą pilota też wiele ułatwia, np. gdy chcemy lekko przewietrzyć łazienkę w trakcie kąpieli. Już nie trzeba gramolić się poza wannę, mocząc podłogę i marznąc. Rozważając taki pomysł, należy pamiętać o doprowadzeniu zasilania w okolice okien. Jeśli na to już za późno, przyjrzyjmy się modelom zasilanym solarnie. A gdy w danym momencie na taki wydatek nas nie stać, można wybrać modele, do których da się w późniejszym czasie dokupić zestaw adaptacyjny do sterowania elektrycznego.

Dom komfortowy to też dom, w którym łatwo utrzymać czystość. Na etapie budowy warto pomyśleć o odkurzaczu centralnym. Czy jest dużo droższy od innych? Od przeciętnych marketowych na pewno, ale od tych nieco wyższej klasy to już niespecjalnie, a żywotność urządzenia jest nawet dziesięciokrotnie wyższa (średnio 25–30 lat przy cenie w granicach 2500–5000 zł). Inne zalety? Proszę bardzo: dostępność w kilku miejscach domu sprawia, że nie trzeba targać się z odkurzaczem po piętrach i szukać dla niego miejsca w szafie, brak hałasu, bo silnik schowany w pomieszczeniu gospodarczym, w mieszkaniu jest niesłyszalny. Wszystkie pyłki wyrzucane są poza mieszkaniem – tego efektu nie da nam chyba żaden „zwyczajny" odkurzacz. Ułatwiającą życie opcją jest też szufelka automatyczna, dzięki której w prosty sposób pozbędziemy się np. okruchów z kuchennej podłogi.

Jeśli na montaż centralnego odkurzacza jest już za późno, warto pomyśleć o odkurzaczach bezprzewodowych, w tym jednym coraz bardziej popularnym rozwiązaniu odkurzacza, który odkurza samodzielnie. Włączasz odkurzacz, wychodzisz z domu, wracasz po godzinie, a tam poodkurzane. W ślad za odkurzaczem można puścić mop i wrócić, gdy podłoga będzie już umyta. Drobna wada jest taka, że w zakamarki taki robot nie wjedzie i od czasu do czasu i tak trzeba będzie zainterweniować osobiście.
Innym rozwiązaniem jest odkurzacz bezprzewodowy z funkcją mopa, Można podłogę tylko odkurzyć albo tylko umyć (skutecznie i to samą wodą), ale mocując odpowiednio przystawki, całość załatwimy za jednym zamachem. Do mycia podłóg i nie tylko przydaje się też parownica. A mycie okien z elektryczną myjką, to bardziej przyjemność niż wysiłek. Warte przemyślenia.

Uwagi warte jest też światło: czujki ruchu w miejscach przez które na ogół się po prostu przechodzi, w dodatku często z zajętymi dłońmi, jak korytarz, czy przedpokój. Z kolei w sypialni, czy salonie, warto zainstalować wyłączniki schodowe – jeden przy wejściu, drugi zaś przy łóżku lub ulubionym fotelu, by w razie czego móc przełączyć bądź wyłączyć światło, nie zmieniając wygodnej pozycji, a tym bardziej nie biegając przez cały pokój.

 Dowiedz się: Jak zabezpieczyć się przed włamaniem

Dla oszczędności i ekologii

Odnawialne źródła energii z jednej strony cieszą się powodzeniem, z drugiej – spotykają z sceptycyzmem. No bo jak to panie, czy to się w ogóle opłaca? W naszym klimacie? Ano opłaca i zwraca (niekoniecznie po wielu dekadach). Kolektory, ogniwa fotowoltaiczne w połączeniu z odpowiedniej pojemności akumulatorem mogą dostarczyć całkiem sporo energii od wiosny do jesieni. A jak bardzo się przydają w czasie przerw w dostawach prądu, to najlepiej wiedzą ci, co je mają i ocalili już nieraz dzięki nim zawartość zamrażarki.

 Przeczytaj również:Ile kosztuje eksploatacja pompy ciepła. Jak obniżyć te koszty? 

Trochę się powtórzymy, bo mówiąc o oszczędności, nie sposób pominąć energooszczędnych okien, czy rolet zewnętrznych, znacznie ograniczających straty ciepła, szczególnie przez okna dachowe. Rolety przydadzą się też latem, gdy upał wdziera się wszelkimi szparami – zatrzymają go aż w 92% na zewnątrz.
Do oszczędności przyczynia się też odpowiednie ustawienie systemu grzewczego. Sporo zaoszczędzić możemy na wodzie. Najprostsza sprawa – perlator. Drobiazg zamontowany na wylewce baterii pomaga oszczędzać aż do 60% wody. Warto też zaopatrzyć łazienkę w baterie termostatyczne, dzięki którym nie będziemy marnować wielu litrów wody na ustawianie odpowiedniej temperatury. Przyda się to szczególnie w domu, w którym są dzieci, chroniąc je przed poparzeniem.
Ekologia i oszczędność wkraczają też na scenę przy wyborze sprzętu AGD: energooszczędne chłodziarko-zamrażarki z poręcznymi organizerami, szerokimi półkami na drzwiach, komorami 0st.C pomieszczą więcej, ułatwią utrzymanie porządku, zużywając znacznie mniej energii niż starsze siostry. Do tego zmywarka i pralka z krótkimi programami – też przydatne.

 Warto przeczytać: Centralne odkurzanie – obalamy mity na jego temat

Podnieś wartość domu

Minęły czasy, gdy rodzina wprowadzała się do domu z intencją „do końca życia". Dziś częściej zmieniamy miejsca zamieszkania. Budując dom warto od razu pomyśleć o tym, by w przyszłości móc go sprzedać jak najbardziej korzystnie. A wartość domu znacznie podnoszą: instalacja alarmowa i monitoringu, klimatyzacja i odkurzacz centralny, a także instalacje pozyskujące energię z odnawialnych źródeł, jak choćby ogniwa fotowoltaiczne. I oto mamy dom, w którym mieszka się wygodnie, bezpiecznie, niedrogo, i który w dodatku sprzedamy za dobrą cenę. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom