Wymiana baterii kuchennej. Jak zrobić to samodzielnie

redakcja.regiodom
Bateria KuchennaGdy u podstawy baterii zaczyna przeciekać woda lub kapie z wylewki, a ruchomość uchwytu jest ograniczona może to oznaczać poważną awarię urządzenia. W takim przypadku najczęściej koniczna jest wymiana baterii na nową. Montaż możemy zrobić sami – bezkosztowo.
Bateria KuchennaGdy u podstawy baterii zaczyna przeciekać woda lub kapie z wylewki, a ruchomość uchwytu jest ograniczona może to oznaczać poważną awarię urządzenia. W takim przypadku najczęściej koniczna jest wymiana baterii na nową. Montaż możemy zrobić sami – bezkosztowo. Grupa Armatura
Wymiana baterii kuchennej na nową nie musi oznaczać potrzeby angażowania fachowca. Stosując się do prostej instrukcji dołączonej do urządzenia, można samemu poradzić sobie z montażem baterii.

W opakowaniu z nową baterią znajdziemy różnorodne elementy, oprócz baterii mogą tam być m.in.: przyłącza elastyczne, komplet mocujący, uszczelki, ciężarek do węża. Mimo to wymiana baterii nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Nowoczesne baterie zlewozmywakowe najczęściej montuje się łatwa i bezpiecznie. Podpowiadamy, jak wybrać nowy model i o czym pamiętać przy wymianie baterii zlewozmywakowej.

Jaką baterię kuchenną kupić, by była wygodna

Odpowiednio dobrana bateria zlewozmywakowa pomoże zmniejszyć ilość zużywanej wody czy utrzymać czystość trudnodostępnych miejsc.

Radzimy: Jak uporać się z zatkanym odpływem

– Wśród najbardziej funkcjonalnych baterii wyróżniają się warianty wyposażone w wyciągany natrysk. Umożliwiają one swobodne kierowanie strumieniem wody oraz zmianę jego intensywności na tryb prysznicowy, co może okazać się szczególnie pomocne przy usuwaniu uporczywych zabrudzeń – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Baterie z ruchomą wylewką o dużym kącie obrotu sprawdzają się natomiast przy dwukomorowym zlewozmywaku. To rozwiązanie przydatne w kuchniach, w których mały metraż wyklucza możliwość zamontowania zmywarki – dodaje ekspert.

Przygotowanie do wymiany i demontaż starej baterii zlewozmywakowej

Już po zakupie nowej baterii zlewozmywakowej warto sprawdzić, czy opakowanie zawiera wszelkie niezbędne elementy wyszczególnione w instrukcji. Jeśli w zestawie producenta nie znajdziemy uniwersalnego narzędzia, należy przygotować klucz nastawny.

Konieczne jest zamknięcie dopływu wody, poprzez zakręcenie zaworu głównego oraz pozostawienie otwartego przepływu baterii, by opróżnić instalację. Aby uniknąć zabrudzeń i zachlapania pomieszczenia, warto przygotować kilka szmat, którymi zatamujemy ewentualny wyciek wody z rur.

Demontaż starej baterii rozpoczynamy od poluzowania wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę. Następnie, za pomocą klucza nastawnego, odkręcamy nakrętkę mocującą korpus armatury. Po usunięciu zestawu mocującego, możemy wyciągnąć starą baterię z otworu zlewozmywaka lub blatu kuchennego.

Montaż nowej baterii kuchennej

Montowanie nowego modelu baterii zaczynamy od przyłączenia wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę do gniazd trzonu baterii. Lekko dokręcamy je kluczem, aby wyeliminować ryzyko późniejszych nieszczelności. Po usunięciu starej baterii, nową wkładamy do otworu zlewozmywaka lub blatu kuchennego.

Zobacz poradnik: Jak dobrze zaprojektować kuchnię i zabudowę kuchenną

– Sprawdzamy przy tym, czy wylewka jest ustawiona w odpowiednim kierunku zgodnie z zakresem padania strumienia wody. Następnie, od spodu zlewozmywaka, nakładamy podkładki i montujemy śruby mocujące. Niezbędny jest tutaj klucz nastawny, dzięki któremu wkręcimy elementy do oporu, unikając jednocześnie późniejszej niestabilności baterii i obracania się korpusu w otworze – tłumaczy ekspert.

Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż baterii z wyciąganą wylewką, na tym etapie należy przykręcić wąż natrysku do przewodu wyprowadzającego wodę z baterii. Istotne jest także umieszczenie na wężu ciężarka, który przy późniejszym użytkowaniu, ułatwi swobodne chowanie natrysku.

– Kolejnym krokiem jest podłączenie wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę do instalacji. Mocujemy je do zaworków kątowych za pomocą nakrętek G3/8. Standardowe wężyki mają długość 35 centymetrów i są wykonane z elastycznego materiału – dodaje ekspert.

Na końcu trzeba odkręcić zawór główny i sprawdzić szczelność całej instalacji. Tak zamontowana bateria jest już gotowa do użycia. 

Jeśli sprawdzając prawidłowość działania instalacji po wymianie baterii zauważymy widoczny wyciek wody, to sygnał, że elementy zostały niedostatecznie dokręcone. Dla pewności warto więc ponownie sprawdzić szczelność połączeń wężyków z gniazdami w trzonie baterii oraz z instalacją wodną. Przykręcamy je aż do wyczuwalnego oporu. Jeśli natomiast zauważymy wyciek w obrębie korpusu baterii lub uchwytu, może to sygnalizować wadę fabryczną armatury. W takiej sytuacji, warto skontaktować się z serwisem w celu sprawdzenia usterki. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom