Wybieramy poduszkę do spania. Poradnik nie tylko dla śpiochów

Edyta Hanszke
Poduszki do spaniaNowoczesne poduszki nie tylko zapewniają mięśniom szyi i ramion relaks, poprawiają jakość snu, ale też zmniejszają chrapanie i likwidują dolegliwości w obrębie szyi i barków.
Poduszki do spaniaNowoczesne poduszki nie tylko zapewniają mięśniom szyi i ramion relaks, poprawiają jakość snu, ale też zmniejszają chrapanie i likwidują dolegliwości w obrębie szyi i barków. Edyta Hanszke
W kształcie motyla dla lubiących spać na brzuchu, z antybakteryjnym pokrowcem zawierającym srebro, z chłodzącym żelem - na upalne dni. Czego to producenci nie wymyślą...

Jedna z firm produkujących poduszki i materace dla zapewnienia nam poczucia komfortu podczas snu wykorzystała nawet technologię NASA i uzyskała zgodę Amerykańskiej Fundacji Kosmicznej na używanie oficjalnego znaku „Certyfikowana Technologia" na opakowaniach swoich produktów i w materiałach reklamowych.

– Taki znak mogą mieć tylko wyroby i usługi z certyfikatem potwierdzającym, że pochodzą z amerykańskich prób kosmicznych lub są stosowane podczas lotów kosmicznych – informuje na stronie internetowej firma Tempur.

Wybranie odpowiedniej poduszki w dzisiejszych czasach przy natłoku wypełnień, rodzajów pokrowców, czy nawet właściwości medycznych jest nie lada wyzwaniem.

 Zobacz również: Jak sprzątać, gdy w domu mieszka alergik

Po pierwsze nowoczesne poduszki znacząco różnią się od pękatych, wypełnionych puchem lub puchem i piórami poduchach i jaśkach, które zdobiły łóżka naszych dziadków.

Dziś możemy wybierać między poduszkami w kształcie motyla (dla lubiących spać na brzuchu), czy banana, wyprofilowanymi pod szyję, z wycięciem na kark (dla lubiących spać na plecach i na boku). Poduszka klinowa została stworzona z myślą o kobietach w ciąży – umieszcza się ją pod lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa. Są też poduszki klasyczne, w formie prostokąta. A dobieramy je głównie ze względu na pozycję spania. 

Kamilla Kałwa ze sklepu "Świat materacy" z Opola uważa, że podstawowym kryterium wyboru oprócz wskazań medycznych jest wygoda, dlatego klientom proponuje przymierzenie się do wybranej poduszki w salonie i wypróbowanie jej na miejscu.    

– Czym się różnią podobne w kształcie poduszki, z których najdroższa kosztuje kilka razy więcej od podobnej w wyglądzie, ale taniej, możemy się przekonać dopiero po dłuższym okresie jej użytkowania. Jednak już po przyłożeniu głowy do poduszki możemy ocenić, czy odpowiada nam jej kształt – wyjaśnia Kamilla Kałwa.

Wybieramy poduszkę do spania

Producenci chcąc sprostać oczekiwaniom klientów przygotowali różne rozmiary poduszek dla dorosłych oraz specjalne – mniejsze dla dzieci. – To istotne szczególnie w przypadku poduszek ergonomicznych, bowiem z zasady powinny być one dopasowane do szerokości ramion tak, żebyśmy mogli faktycznie odpoczywać w czasie snu – dodaje nasza rozmówczyni.    

Istotny przy wyborze poduszki okazuje się nawet rodzaj materaca, na którym śpimy, bowiem do niego dopasowuje się także poduszka. Jej zasadniczym zadaniem jest podparcie kręgosłupa na odcinku szyjnym.

 Przeczytaj poradnik: Wybór materaca dla zdrowego snu 

W pozycji na boku odpowiednio dobrana poduszka powinna tak wypełniać przestrzeń pomiędzy materacem a naszą głową, aby nie dochodziło do wykrzywienia szyjnego odcinka kręgosłupa ani do góry ani do dołu. 

Najczęściej spotykane rodzaje poduszek:

  • klasyczne z wypełnieniem naturalnym (puch, pierze lub ich mieszanka). Lekarze – szczególnie pediatrzy i laryngolodzy – nie zalecają ich używania ze względu na to, że taki wsad jest łatwą pożywką m.in. dla roztoczy. W opozycji stawiają poduszki ze sztucznym wypełnieniem, które można często prać. Te z wypełnieniem naturalnym też można czyścić, tyle że w specjalistycznych punktach, co jest dość kosztowne. Na takie argumenty medyków producenci znaleźli sposób i produkują poduszki i kołdry wypełnione specjalnie selekcjonowanym puchem pokryte bardzo szczelnymi tkaninami (zawierają np. włókna węglowe). Tyle, że takie poduszki wypełnione puchem lub pierzem wysokiej jakości są dość drogie.   
  • klasyczne z wypełnieniem syntetycznym (wypełnienie poliestrowe, silikonowe). Ich wadą jest to, że trzeba je dość często wymieniać. Nawet lepszej jakości silikon po jakimś czasie zbija się w grudki lub "sprasowuje".
  • ergonomiczne (anatomiczne) z materiału termoelastycznego (zmieniają swą elastyczność pod wpływem temperatury). Nie są tanie (min. 400 zł dla dorosłego i ok. 300 zł dla dziecka), ale – jak zapewniają producenci i sprzedawcy – taka inwestycja zwraca się w postaci błogiego snu przez lata. Wypełnienie się nie odkształca, a pokrowiec można wielokrotnie prać.
  • ergonomiczne (anatomiczne) lateksowe (materiał pozyskiwany z soku mlecznego roślin kauczukodajnych) lub z tradycyjnych pianek poliuretanowych

Według zapewnień producentów nowoczesne poduszki nie tylko zapewniają mięśniom szyi i ramion relaks, poprawiają jakość snu, ale też zmniejszają chrapanie i likwidują dolegliwości w obrębie szyi i barków.

 Przeczytaj także: Kapy i poduszki sprawiają, że wnętrze jest przytulne

– Kupując poduszkę ortopedyczną, warto zapłacić więcej za wysoką jakość. Niektóre z poduszek mają nawet status produktów medycznych – podpowiadają eksperci.

W przypadku klasycznych poduszek zalecane jest kupowanie tych w rozmiarze 50 x 70 lub 40 x 80 cm. Najbardziej popularne 70 x 80 cm są zbyt duże i podczas snu kładziemy się na nich na wysokości ramion, co powoduje dodatkowe ugięcie kręgosłupa. Tymczasem poduszka powinna znajdować się tylko pod głową.

Kolejnym pomysłem producentów poduszek na przyciągnięcie klientów jest spory wybór materiałów pokrywających wsad. Więc mamy pokrowce:

  • kaszmirowe – są miękkie, miłe w dotyku, elastyczne i mają bardzo dobrą zdolność do zatrzymywania ciepła
  • z algami morskimi – jedwabiste, pielęgnują skórę twarzy
  • jedwabne – latem chłodzą, zimą dają ciepło, posiadają wysoką wchłanialność wilgoci, najbardziej wytrzymałe ze wszystkich włókien, dobrze tolerowane przez alergików
  • aloesowe – uspokajają i pielęgnują skórę, działają nawilżająco i antybakteryjnie, wspomagają ukrwienie
  • z włóknem bambusowym - utrzymują temperaturę ciała, odprowadzają wilgoć, maja właściwości antybakteryjne
  • z włóknem sojowym - bardzo odpornym, o właściwościach antybakteryjnych, pochłaniające w dużym stopniu promieniowanie UV
  • z nitkami srebra - posiadają większą zdolność rozprowadzania wilgoci niż bawełna, srebro powoduje rozładowania nagromadzonych ładunków elektrostatycznych oraz ogranicza wpływ promieniowania żył wodnych

– Tyle, że trzeba pamiętać, że powłoka aloesowa czy z alg morskich zaniknie podczas prania. Za to np. srebrne nitki są trwałe – podkreśla Kamilla Kałwa.

To niejedyne walory nowoczesnych poduszek. W sklepach możemy spotkać poduszki z chłodzącą wkładką żelową (idealne na upalne noce), zrobione tak, że z jednej strony chłodzą, a z drugiej grzeją, z możliwością prania nie tylko pokrowca ale i całego wsadu (dla alergików), z licznymi perforacjami we wsadzie, dzięki którym się nie pocimy.

Kolejną cechą poduszek ergonomicznych jest możliwość zdejmowania i prania pokrowców, co oznacza, że nie używamy tradycyjnych poszewek. Te ostatnie i tak na niewiele by się zdały, biorąc pod uwagę kształty niektórych poduszek. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom