Wigilijny barszcz – podpowiadamy, jak go serwować na świąteczny stół. Barszcz z uszkami na Wigilię w eleganckiej oprawie

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wigilijny barszcz to jedno z najważniejszych dań, które podajemy podczas uroczystej kolacji 24 grudnia. Warto więc zadbać o jego uroczystą oprawę. Podpowiadamy, jak serwować wigilijny barszcz na świątecznym stole, żeby zachwycić domowników i gości. Poznaj historię tego wigilijnego dania i sprawdź, jaka jest symbolika czerwonego barszczu.

Spis treści

Barszcz wigilijny – poznaj jego symbolikę i historię

Barszcz czerwony to jedna z 12 potraw, które pojawiają się na stole w czasie Wigilii. Symbolizują 12 apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi podczas ostatniej wieczerzy, a wg wierzeń ludowych nawiązuje do liczby miesięcy w roku. Barszcz czerwony najczęściej jest serwowany w domach, jako jedno z pierwszych dań podczas wigilijnej kolacji. Ta smakowita zupa jest popularna nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach wschodniej i centralnej Europy. Chociaż w niektórych rejonach naszego kraju jej miejsce podczas Wigilii godnie zastępuje zupa grzybowa.

Wigilijny barszcz - jak, go podać na świąteczny stół?
Podpowiadamy, w jakim naczyniu serwować barszcz na wigilijny stół. serezniy/123RF.com

Smakowity barszcz wigilijny (niegdyś znany jako polewka), był jedną z ulubionych potraw króla Władysław Warneńczyka. W tamtych czasach przygotowywano go z pokrojonych łodyg i liści dziko rosnącego barszczu zwyczajnego, które fermentowały w wodzie. W efekcie otrzymywano kwaskowaty napój, który gotowano na polewkę zwaną właśnie barszczem. Podawany w towarzystwie kaszy, kawałków ryby, czy jajek.

Pierwsze wzmianki o barszczu z grzybowymi uszkami przygotowanym wówczas z kiszonych buraków datowane są na XVI wieku i pojawiały się m.in. w dziełach Mikołaja Reja. Wierzono, że spożywanie tego warzywa o rubinowej barwie gwarantuje długowieczność i piękne lico. Barszcz czerwony symbolizuje więc pomyślność, szczęście, zdrowie i dostatek.

Barszcz czerwony: jak go serwować podczas Wigilii?

Lada chwila Boże Narodzenie i większość z nas usiądzie przy wigilijnym stole w rodzinnym gronie. W tym wyjątkowym czasie warto zadbać o zastawę stołową i świąteczną dekorację blatu. Elegancko nakryty i ozdobiony stół na Wigilię to kluczowy element bożonarodzeniowego wystroju domu. Nie możemy oczywiście zapomnieć o odświętnej oprawie bohatera wieczerzy, czyli wigilijnego barszczu.

Wigilijny barszcz czerwony możemy podać gościom na kilka sposobów:

  • talerz głęboki – idealne naczynie do barszczu z uszkami. Serwując barszcz domownikom i gościom, nie umieszajmy łyżki w zupie, powinna się ona znajdować obok talerza po prawej stronie.
  • miseczka ze spodkiem – taki duet świetnie się sprawdzi do barszczu z dodatkami;
  • bulionówka, nazywa też barszczówką, czyli naczynie na zupę z dwoma uszkami – świetnie się nadaje do serwowania czystego barszczu. Pamiętajmy, żeby krokiety podać na osobnym talerzyku, z lewej strony naczynia;
  • filiżanka z jednym uchem, która powinniśmy umieścić na spodku, a nie bezpośrednio na obrusie czy blacie stołu.

Najpiękniej się będzie prezentowała biała zastawa z porcelany, czy ceramiki – gładka i z subtelnym wzorem. Warto też nieco zaszaleć i wybrać na Wigilię naczynia w świątecznych barwach, czyli czerwieni, butelkowej zieleni i granacie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom