Wentylacja w domu - mechaniczna czy grawitacyjna? Wady i zalety obu rozwiązań

Ilona Burkowska, Artykuł został przygotowany w oparciu o porady ekspertów z Centrum Handlowo Budowlanego Gaja Wentylacje w Zielonej Górze
Montaż wentylatoraMieszkańcy źle wentylowanych domów i mieszkań mogą narzekać na bóle głowy, pieczenie oczu, kłopoty z koncentracją i ogólne zmęczenie. Dodatkowo w niewentylowanych pomieszczeniach zwiększa się wilgotność powietrza. Prowadzi to do skraplania się pary wodnej i jej osadzania w najzimniejszych miejscach. Takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Dlatego zadbajmy o właściwą wentylację pomieszczeń.
Montaż wentylatoraMieszkańcy źle wentylowanych domów i mieszkań mogą narzekać na bóle głowy, pieczenie oczu, kłopoty z koncentracją i ogólne zmęczenie. Dodatkowo w niewentylowanych pomieszczeniach zwiększa się wilgotność powietrza. Prowadzi to do skraplania się pary wodnej i jej osadzania w najzimniejszych miejscach. Takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Dlatego zadbajmy o właściwą wentylację pomieszczeń. Dospel
W domach jednorodzinnych stosuje się dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjną, nazywaną też naturalną albo mechaniczną nawiewno-wywiewną. Eksperci radzą, który rodzaj wentylacji wybrać.

Dzięki prawidłowemu działaniu wentylacji w domu możliwa jest wymiana powietrza w budynku – usunięcie starego i dostarczenie świeżego. Prawidłowa wentylacja zapobiega powstawianiu pleśni na ścianach, usuwa zapachy z pomieszczenia, a także dostarcza odpowiednią ilość świeżego powietrza przebywającym w nim osobom.

Przeczytaj również: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian  

Dla zapewnienia właściwego funkcjonowania wentylacji naturalnej – grawitacyjnej musi być zapewniony właściwy nawiew powietrza oraz jego odprowadzenie.

Rodzaje wentylacji w domu

Wentylacja grawitacyjna

Jest to wentylacja naturalna. Dzięki niej bez konieczności używania wentylatorów można wymienić powietrze wewnątrz budynku. Jej działanie opiera się na różnicy gęstości powietrza zimnego (na zewnątrz domu) i ciepłego (wewnątrz budynku). Chłodne, świeże powietrze napływa do domu przez nawiewniki, a ciepłe, zużyte jest usuwane na zewnątrz przez kominy wentylacyjne.

Zalety wentylacji grawitacyjnej:

  • niskie koszty inwestycyjne, 
  • łatwość wykonania, 
  • łatwy montaż, 
  • brak kosztów eksploatacyjnych.

Wady wentylacji grawitacyjnej:

  • strata ciepła w pomieszczeniach w okresie zimowym, 
  • niska wydajność w okresie letnim – zawodzi w gorące bezwietrzne dni letnie, gdy wyrównują się temperatury powietrza wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń i powodują zanik ciągu kominowego, 
  • często niewystarczająca wymiana powietrza.

Wentylacja mechaniczna

Obecnie budowane budynki są bardzo szczelne, dobrze ocieplone i aby zapewnić ciągły dopływ powietrza, niezbędna jest wentylacja mechaniczna – wentylacja wywiewna. W tym rodzaju wentylacji wywiew powietrza jest wspomagany mechanicznie dzięki użyciu wentylatora. Zastosowanie jednego centralnego wentylatora, do którego podłączone są wszystkie kanały wywiewne – zasysa powietrze i usuwa je na zewnątrz.

Najwłaściwszym rozwiązaniem jest zapewnienie stałego kontrolowanego przepływu powietrza za pośrednictwem wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Najlepiej jeżeli dodatkowo wentylacja mechaniczna wyposażona jest w wymiennik ciepła (rekuperator). Pozwala to na wymierne oszczędności w odzysku energii cieplnej w okresie zimowym.

Dowiedz się więcej: Wady i zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła 

Zalety wentylacji mechanicznej:

  • stała wentylacja powietrza niezależnie od warunków pogodowych, 
  • możliwość odzysku ciepła, 
  • kontrola procesu wentylacji, 
  • nie ma potrzeby budowy kominów.

Wady wentylacji mechanicznej:

  • spory hałas jest domeną wentylatorów, 
  • koszty instalacji, 
  • koszty eksploatacji (zużywa prąd), 
  • konieczność konserwacji urządzeń.

Która wentylacja lepsza do domu?

– Wszystko zależy od preferencji inwestora – mówią eksperci. Ale także od kosztów. Wentylacja mechaniczna jest dużo droższa, co więcej, podczas użytkowania również generuje koszty. Z kolei grawitacyjna jest bardziej popularna, tania i częściej uwzględniana w projektach.

Eksperci z Centrum Handlowo Budowlanego Gaja Wentylacje w Zielonej Górze zdecydowanie polecają wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperatorem. W ten sposób można odzyskać nawet do 80 procent ciepła traconego w innych systemach wentylacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom