Stojak na książki z pnia drzewa. DIY (ZDJĘCIA)

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Rzeźba Kazimierz WielkiRzeźba Kazimierz Wielki od niedawna stoi w Ogrodzie Botanicznym UKW przy ul. Chodkiewicza w Bydgoszczy.
Rzeźba Kazimierz WielkiRzeźba Kazimierz Wielki od niedawna stoi w Ogrodzie Botanicznym UKW przy ul. Chodkiewicza w Bydgoszczy. Jarosław Mikietyński
Trzeba było ściąć chore drzewo, ale pień pozostał na swoim miejscu. Z tego pnia ogrodnik wyczarował pilarką figurę mężczyzny. Twarz postaci przypomina Kazimierza Wielkiego. A rzeźba jest jednocześnie stojakiem na książki.

To nie legenda, tylko rzeczywistość z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. I atrakcja nie tylko wakacyjna.

Chora topola

– W naszym ogrodzie stała topola Maksymowicza. Była chora, do tego pojawiła się na niej jemioła, która jest półpasożytem, bo wprawdzie sama produkuje chlorofil, lecz korzysta z soków drzewa – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik z bydgoskiego UKW. – Co więcej, drzewo trzeba było ściąć, bo rozrosło się tak, że stało zbyt blisko budynku, niezgodnie z przepisami.

Do domu polecamy: Regały na książki 

Pień po topoli jednak pozostał. Ogrodnik nie chciał go zmarnować. – Wziąłem pilarkę spalinową i powiedziałem sobie: do dzieła! A mój plan był taki, żeby zrobić oryginalny stojak na książki przyrodnicze. Zamierzałem „wypiłować" kształt sowy, ponieważ ona jest symbolem mądrości. Nie udało się. Okazało się, że pień w środku jest pusty – dodaje Mikietyński .

Monarcha zamiast sowy

Nastąpiła zatem zmiana planów. Pracownik ogrodu stworzył postać mężczyzny. – Chciałem, żeby jego twarz przypominała Kazimierza Wielkiego, który jest patronem naszego uniwersytetu – opowiada nasz rozmówca. – Nie wzorowałem się na żadnych rysunkach. Tworzyłem z głowy, z pamięci. No i w ten sposób właśnie powstał drewniany Kazimierz Wielki przechowujący książki. Rzeźba ma bowiem specjalną półkę na książki. Pozycje książkowe są dostępne dla zwiedzających ogród w godzinach jego otwarcia.

3,5 metra w 2,5 godziny i gotowe

Ostatni monarcha z dynastii Piastów na polskim tronie powstał w ciągu 2,5 godzin. – Musiałem mieć na tę pracę jedynie zezwolenie mojej przełożonej – kontynuuje ogrodnik. Musiał się trochę natrudzić, ponieważ pień liczy 3,5 metra wysokości. Przydała się drabina i wsparcie kolegi.

Grzybek otwiera drzwi do czytania

Wyrzynarka i szlifierka nie były potrzebne, tylko sama pilarka. – Nie zabezpieczałem też, nie impregnowałem drewna. Jest naturalne, przynajmniej na razie – podkreśla ogrodnik. – Zobaczymy, jak „Kazimierz Wielki" zmieni się pod wpływem temperatury i opadów.

To nie jest pierwsza rzeźba autorstwa Mikietyńskiego. W maju powstał grzybek – stojak na książki i czasopisma z drzwiczkami. Materiał trafił do ogrodu z innego obiektu. To również drewno z topoli, ale mieszanej.

Bogowie ogrodu

A wcześniej ogrodnik wykonał na miejscu inne rzeźby. Są to m.in. rycerze, żółwie, ślimaki, jeże, nawet kobieta i mężczyzna – jak ich nazwano nieoficjalnie – bogowie ogrodu. Ci ostatni stoją teraz w ogrodzie UKW i witają zwiedzających.

Zobacz również: Rzeźby z gałęzi drzew i uschniętych fragmentów korzeni

Na temat dopiero co powstałej rzeźby już krążą anegdoty i dowcipy. Choćby taki: gdyby do pustego środka włożyć świeczkę, widać byłoby płomienie przez otwory w oczach. Nasz Kazimierz Wielki świeciłby oczami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom