Stacje uzdatniania, czyli jak dbać o czystą wodę

Zuza Gunia, UST-M
Jak dbać o wodę w domkach letniskowych?Stacje uzdatniania, czyli jak dbać o czystą wodę
Jak dbać o wodę w domkach letniskowych?Stacje uzdatniania, czyli jak dbać o czystą wodę materiały prasowe
Domki letniskowe często nie są podłączone do sieci wodociągowej. Wyjaśniamy więc, jak dbać o wodę korzystając z własnych ujęć.

Czerpanie wody z ujęć własnych to nie zawsze dobry pomysł. Często wiąże się to potrzebą jej uzdatniania. Na szczęście pomaga nowoczesna technologia.

- Problem z wodą studzienną to przede wszystkim nadmiar żelaza i manganu. Mogą się też w niej pojawić m.in. skażenia pochodzenia mikrobiologicznego, siarkowodór, a także azotany i azotyny. Wreszcie – możemy mieć też problem z jej nadmierną twardością – mówi Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M, specjalizującej się w doradztwie w zakresie uzdatniania wody oraz produkcji i dystrybucji urządzeń uzdatniających.

Zobacz też: Jak ograniczyć zużycie wody w łazience? 

Zgodnie z normami zawartość żelaza w wodzie, z której korzystamy na co dzień, nie powinna przekraczać 0,2 mg/litr. Jeśli pobieramy ją z wodociągów, to możemy być pewni, że norma ta jest kontrolowania. W ujęciach własnych może być ona kilkukrotnie przekroczona. Podobnie jest z zawartością manganu. Taką wodę można bardzo łatwo rozpoznać.

- Nadmiar żelaza i manganu w wodzie skutkuje nie tylko nieprzyjemnym smakiem i zapachem potraw przygotowanych na jej bazie oraz rudymi zaciekami na naczyniach, armaturze czy pranych tkaninach. Przede wszystkim taka woda niszczy instalacje grzewcze, sanitarne oraz sprzęt AGD – tłumaczy Czechowicz.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć więcej:

Żeby woda była zdatna do picia niezbędne są stacje uzdatniające: odżelaziacze i odmanganiacze. Wystarczy je zamontować przy głównym zaworze wody. Warto również by woda była oczyszczona z zanieczyszczeń mechanicznych. Pomóc może filtr montowany na rurę z wkładem sedymentacyjnym. Jeśli chodzi o twardość wody, to problemów mogą się spodziewać właściciele ujęć własnych w południowo-wschodniej Polsce.

- Jeśli twardość wody z której korzystamy jest większa niż 250 mg CaCO3/dm3, może się to przyczynić do zniszczenia kotła CO oraz instalacji sanitarnych i grzewczych, co jest bardzo kłopotliwe i drogie w naprawie. Ponadto twarda woda zmniejsza skuteczność detergentów, niszczy skórę i włosy, a także skraca okres eksploatacji sprzętu AGD – wyjaśnia ekspert UST-M.

Czytaj też: Jak oszczędzać wodę bez pogorszenia komfortu życia? Instalacje, urządzenia i sprzęty, w które warto zainwestować 

Eksperci zalecają inwestycję w stację zmiękczającą wodę. Pracują one bezobsługowo, wymagają jedynie by raz w miesiącu do obudowy wrzucić tabletkę soli regenerującą złoże uzdatniające.

Uważajmy również na zanieczyszczenia bakteryjne. Zanieczyszczone tereny czy przeciekające szambo sąsiada to nie lada problem.

– Ze skażeniami pochodzenia biologicznego możemy sobie poradzić przy pomocy stacji uzdatniania wody ze specjalnym sterylizatorem. Warto też wspomnieć o rzadszych problemach, takich jak obecność w wodzie siarkowodoru, zanieczyszczeń organicznych, azotanów i azotynów. Poradzimy sobie z nimi dzięki stacji uzdatniania wody ze specjalnie dobranymi złożami – mówi ekspert firmy UST-M.

Jednak za nim kupimy odpowiedni sprzęt, przebadajmy wodę by znać jej parametry. Takie badanie można zlecić firmie lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom