Small house - królestwo minimalizmu: materiały i instalacje

Joanna Turakiewicz, Piotr Jakubowski, domek-na-drzewie.pl
Mały domekDomek możemy wybudować w stylu nowoczesnym, ale równie dobrze stylizując go na wiejską chatkę.
Mały domekDomek możemy wybudować w stylu nowoczesnym, ale równie dobrze stylizując go na wiejską chatkę. doctor_bob
Mały dom to mała ilość materiałów. Tym bardziej trzeba je dobrać bardzo starannie. Jak? I z czym trzeba się liczyć budując chatkę w technologii szkieletowej?

Ściany i konstrukcja stropu

Chcąc postawić budynek jako niewymagające pozwolenia na budowę zabudowanie gospodarcze, ograniczeni jesteśmy powierzchniowo – do 25 m kw. po obrysie. By nie marnotrawić cennego miejsca wewnątrz, staramy się utrzymać jak najmniejszą grubość ścian – najczęściej ok 18 cm.

Szczególnie, że ściany szkieletowe, charakteryzujące się skądinąd dobrą izolacyjnością termiczną, mają słabą akumulacyjność cieplną, której nie zwiększy specjalnie nawet dodatkowe 20 cm wełny. Profil z deski drewnianej heblowanej czterostronnie wypełniamy wełną mineralną 12-15 cm, zakładamy wiatroizolację i paroizolację, rezygnując ze szczeliny powietrznej.

Od wewnątrz wykańczamy płytą gipsowo- kartonową lub, droższą, boazerią drewnianą. Grubość ścian traci dla nas znaczenie, jeśli powierzchnia po obrysie może być większa. Wówczas można się pokusić o dodatkową izolację termiczną.

Przeczytaj też:Pięć sposobów na domek wakacyjny bez pozwolenia na budowę. Poradnik 

Konstrukcję stropu wykonujemy podobnie jak w domach szkieletowych, jedynie belka jest węższa. Przy belce o grubości 45 mm, przy normalnym obciążeniu możemy zrobić strop o wysokości 180 mm, 200 mm lub 235 mm.

Łazienka

Jak w każdym budynku drewnianym, tak i tutaj obowiązuje zasada – zero wilgoci. Aby zapobiec jej przedostawaniu się do drewnianych elementów konstrukcji, stosujemy elementy wodoodporne, jak cienkie zielone płyty gipsowo-kartonowe albo z laminatu HPL gr. 6 mm. Zdecydowanie nie zaleca się tutaj skłonnej do gnicia płyty OSB. Z zabierającej przestrzeń glazury też raczej rezygnujemy.

Instalacje: grzewcza, elektryczna, kanalizacyjna

Ogrzewanie w domku może być nadmuchowe, ale nasuwa się pytanie, czy na tak niewielkim metrażu jest ono niezbędne. Wystarczyć tu powinien z powodzeniem zwykły piec typu „koza” z zamkniętym paleniskiem, o mocy 4-8 kW. Ciepło dodatkowo oddawać będzie długa rura, idąca przez otwartą część mieszkania, zanim wydali je na zewnątrz oraz zamontowany na niej radiator.

Przy niewielkiej kubaturze i powierzchni można utrzymać naprawdę wysoką temperaturę nawet bez nadmuchu. Jeśli w projekcie uwzględniono antresolę, należy unikać zbyt dużej liczby okien dachowych, przez które ucieka ciepło.

Jeśli chodzi o izolację systemu grzewczego od konstrukcji budynku, stosujemy się do tak samo rygorystycznych zasad jak w każdym innym budynku drewnianym: stosujemy specjalne dwupłaszczowe rury z komponentami przeciwogniowymi i dodatkowym zabezpieczeniem w postaci ognioodpornej płyty GK i wełny mineralnej. 

Przeczytaj też: System grzewczy w domach szkieletowych. Jaki najlepiej wybrać 

W szkieletowym domu, nawet na niewielkiej powierzchni sprawdzi się wyłącznie wentylacja  mechaniczna.

Również kanalizacja nie opiera się tu na sile grawitacji. Instalację, którą z powodzeniem można przyłączyć do przydomowej oczyszczalni ścieków, zaopatrujemy w specjalny młynek, który po zmieleniu ścieków, wyrzuca je do rury pod ciśnieniem. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć średnicę rury z tradycyjnych 110 mm do 50 mm.

Uwaga!
Dom można przyłączyć do oczyszczalni domowej, ale jeśli znajduje się on na drzewie, to istotne też będzie, jakie rodzaju jest drzewo. Jeśli mamy do czynienia ze starym, stabilnym i o stabilnym wzroście,  takie przyłącze wykonać łatwo. Jeśli jednak drzewo jest zanadto wiotkie i nadal rośnie, zadanie może okazać się problematyczne.

 

Instalację elektryczną, jak we wszystkich budynkach budowanych w tej technologii, prowadzimy wewnątrz ścian, pamiętając o odpowiednim odizolowaniu przewodów od elementów łatwopalnych.

Zaopatrując dom w źródła energii odnawialnej, jak kolektor słoneczny, czy niewielka elektrownia wiatrowa oraz w oczyszczalnię przydomową, sprawimy, że stanie się on niemal samowystarczalny.

Przeczytaj:Bateria słoneczna pomocna w razie awarii zasilania 

Przy baterii słonecznej, zbiornik na ciepłą wodę użytkową powinien mieć pojemność 100 l. Dobrym rozwiązaniem na pozyskiwanie c.w.u. będzie tutaj przepływowy ogrzewacz wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom