Rekuperacja bez tajemnic. O tym się nie mówi

redakcja.regiodom
Gruntowy wymiennik ciepła z rekuperatoremNowoczesne, zdrowego i energooszczędne domy buduje się z rekuperacją.
Gruntowy wymiennik ciepła z rekuperatoremNowoczesne, zdrowego i energooszczędne domy buduje się z rekuperacją. rekuperatory.pl
Sprawdź, czy o rekuperacji wiesz wszystko, nawet to, co inni chcą przed tobą ukryć. Wentylowanie pomieszczeń, które przynosi oszczędności na ogrzewaniu domu i zapewnia wysoki komfort cieplny, ma też słabe strony.

Rekuperacja coraz częściej zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną w nowych domach. 

Jak policzyć koszty założenia rekuperacji w domu?

Jakiś system wentylacji musi być w każdym domu. Rekuperację robi się więc zamiast tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej, który przy obecnej technologii budowlanej najczęściej nie działa prawidłowo. Planując rekuperację należy z projektu architektonicznego budynku usunąć kanały służące do wentylacji grawitacyjnej. Jeżeli są one jednak w projekcie, to powinniśmy zrezygnować z kanałów zanim jeszcze budowlaniec je wybuduje. Czasami – w zależności od projektu – udaje się usunąć cały komin (jeden z dwóch lub trzech w zależności od tego, jaki system grzewczy będzie w domu oraz czy będzie kominek). Jeżeli dom z rekuperacją ogrzewałaby pompa ciepła i nie byłoby kominka, to budynek nie miałby żadnego komina. 

Warto wiedzieć: Co to jest dom autonomiczny 

Rezygnacja z budowy komina lub kominów, ewentualnie ich odchudzenie oznacza oszczędności. Jakie? To zależy od tego, w jakiej technologii miałby być wybudowany komin, ale średnio oszczędności sięgają kilku tysięcy złotych.

W domu z rekuperacją można również zaoszczędzić na oknach, ponieważ część z nich można zrobić jako nieotwierane. W żadnych oknach nie można również montować nawiewników, co też oznacza mniejsze wydatki na stolarkę okienną.

Zanim więc wpiszecie w Excela pozycję "rekuperacja", by wyliczyć koszt inwestycji, uwzględnij to, za co nie zapłacisz robiąc system rekuperacji.

Eksploatacja wentylacji z rekuperacją nie jest darmowa

Nie dajcie sobie wmówić, że obsługa systemu rekuperacji nic nie kosztuje. Sam rekuperator to urządzenie elektryczne i ruch wentylatorów napędzany jest energią elektryczną. W dobrej jakości energooszczędnych rekuperatorach wentylatory potrzebują minimum 10 W, co oznacza około 40 groszy dziennie za zużycie energii elektrycznej.

Zobacz: Dom, który nie potrzebuje dostępu do mediów z sieci 

Do tego trzeba dodać konieczność serwisowania systemu – trzeba obić to raz w roku. Koszty są porównywalne z przeglądem pieca gazowego. Kosztem będzie również wymiana filtrów: raz na 3–4 miesiące. Komplet filtrów do rekuperatora kosztuje około 50 zł.

Wybór firmy instalującej rekuperację przekłada się na jakość rekuperacji

W przeciwieństwie do wymurowania kominów wentylacyjnych – rekuperacji nie potrafi wykonać budowlaniec, który wznosi ściany. Montaż rekuperacji wymaga wiedzy inżynierskiej i doświadczenia. Zaprojektowany niedbale system rekuperacji (albo – co gorsza – zrobiony bez projektu) lub wykonany mało solidnie, nie spełni oczekiwań o energooszczędności i komforcie.  

Inwestor zainteresowany rekuperacją inwestor ma do wyboru całe mnóstwo firm instalacyjnych. Różnica poziomów usługi, jak i rozpiętość kosztów usługi montażu systemu jest ogromna. Do wyboru należy podejść racjonalnie porównując wszystkie elementy usługi. Przede wszystkim nie warto dać się zwieść niskiej cenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stoi za nią nie tylko bardzo niski poziom usługi montażu, ale także bardzo niska jakość rekuperatora i elementów instalacyjnych.

System rekuperacji wykonany niskim kosztem, w dodatku z rekuperatorem, który nie może odzyskać minimum 85 procent ciepła, nie będzie efektywny – nie zapewni oczekiwanych oszczędności, ani komfortu w pomieszczeniach.

Przeczytaj również: O wadach i zaletach rekuperacji

Zdecydowanie warto wybrać doświadczoną firmę instalacyjną z zapleczem inżynierskim, która jest w stanie zaproponować przejrzyste warunki i umowę oraz płatności rozłożone na etapy związane z postępem prac. Należ y również zadbać o projekt, by uzyskać go przed przystąpieniem instalatora do montażu sytemu. Warto, by projekt i wykonawstwo było w jednych rękach. 

Czy warto inwestować w rekuperację?

Same oszczędności na ogrzewaniu to około 50 procent każdej zimy. Dodaj do tego ciągły dostęp do świeżego powietrza: w dzień i w nocy. Bez otwierania okien, bez wychładzania powietrza. Nie zapomnij o szybkim usunięciu zapachów, ograniczeniu kurzu (i innych niechcianych lokatorów go zamieszkujących) oraz o zaawansowanej filtracji powietrza – ochronie mikrobiologicznej i dodatkowej jonizacji powietrza. Warto? Naszym zdaniem – tak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom