Przegląd kominiarski to obowiązek. Jak często go robić?

redakcja.regiodom, infoWire.pl
Drabina komiarskaKominy musimy sprawdzać głównie dla swojego bezpieczeństwa. Przewody kontrolujemy i czyścimy przewody, między innymi po to, by mieć sprawną wentylację.
Drabina komiarskaKominy musimy sprawdzać głównie dla swojego bezpieczeństwa. Przewody kontrolujemy i czyścimy przewody, między innymi po to, by mieć sprawną wentylację. Krause
Rozpoczął się sezon grzewczy i powracają zagrożenia z nim związane, takie jak np. ryzyko pożaru czy zatrucia czadem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w swoich domach, pamiętajmy o sprawdzeniu stanu i wyczyszczeniu kominów.

Gdy w domu pojawia się dym, parują szyby okienne, a w rogach pokoju tworzy się wilgoć i pojawia się grzyb na ścianach, to oznacza, że z przewodami kominowymi jest coś nie tak. Można tego uniknąć.

– Po to, żeby mieć sprawną wentylację w domu oraz drożne przewody dymowe i spalinowe, powinniśmy regularnie korzystać z usług kominiarskich – mówi mistrz kominiarski Robert Chodkiewicz.

Właściciele domów zarówno wielo- jaki jednorodzinnych są zobligowani raz w roku dokonać kontrolę przewodów kominowych.

Kontrole przewodów kominowych muszą przeprowadzać specjaliści

Według obowiązujących przepisów kontrole kominów mogą wykonywać jedynie osoby z uprawnieniami mistrza kominiarskiego oraz budowlanymi w odpowiedniej specjalności.

Zobacz również: Czym grożą zatkane kratki wentylacyjne

Jeśli chodzi o czyszczenie przewodów kominowych, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zgodnie z prawem w przypadku domów wielorodzinnych kominy czyścić mogą jedynie osoby co najmniej ze specjalnością czeladnika kominiarskiego. W domach jednorodzinnych może to natomiast robić każdy. Dla bezpieczeństwa lepiej jednak powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Przewody wentylacyjne powinny być czyszczone raz w roku, spalinowe (od kotłów i piecyków gazowych) – co pół roku, a dymowe (od kominków, pieców na ekogroszek i inne paliwa stałe) – co kwartał. Nieprzestrzeganie tych przepisów grozi grzywną.

Regularne kontrolowanie i czyszczenie kominów zmniejsza ryzyko, że przestaną one poprawnie funkcjonować i będzie nam grozić z tego powodu nieszczęście. Dlatego też, jak radzi Robert Chodkiewicz, „kominiarza powinniśmy wezwać przed problemem, a nie podczas problemu". 

Radzimy: Jak bezpiecznie przetrwać sezon grzewczy 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom