Podłoga w kuchni. Płytki ceramiczne lub kamienne to optymalne rozwiązanie na trwałą posadzkę

Joanna Mentel
Płytki ceramiczne w kuchniPosadzka w kuchni wykonana z płytek ceramicznych jest łatwa w utrzymaniu czystości.
Płytki ceramiczne w kuchniPosadzka w kuchni wykonana z płytek ceramicznych jest łatwa w utrzymaniu czystości. dave
Podłoga kuchenna powinna być nie tylko gustowna, ale przede wszystkim wytrzymała oraz łatwa w utrzymaniu czystości. Starannie dobrana posadzka będzie nam służyła przez lata. Co wybrać - płytki ceramiczne, kamień, wykładzinę, a może drewno lub panele laminowane?

Posadzka z płytek ceramicznych, kamiennych lub twardego drewna

Kuchenna podłoga powinna być wytrzymała, odporna na wilgoć, zabrudzenia (szczególnie tłuszczem) i uszkodzenia mechaniczne. Tu nie można się jedynie kierować względami estetycznymi, trzeba też wziąć pod uwagę intensywność eksploatacji pomieszczenia i samej posadzki kuchennej.

– W kuchni najbardziej praktyczne są płytki ceramiczne – twierdzi Cezary Marek, architekt wnętrz. – Są niedrogie i wytrzymałe, a dobrze ułożone przetrwają wiele lat. Na posadzkę nadaje się gres porcelanowy i klinkier szkliwiony.

– Często klienci kierują się zdjęciami w magazynach wnętrzarskich i ślepo naśladują aranżację, jaką zobaczą na zdjęciu – mówi architekt. – Kupują na przykład duże kafle do wykorzystania w mieszkaniu, a to błąd, bo w blokach są najczęściej małe kuchnie, gdzie takie płytki nie będą dobrze wyglądały.

Na podłogi w niewielkich pomieszczeniach radzi się kłaść niewielkie kafle, z wąskim fugami w granicach 1,5–2 milimetrów. Na rynku dostępne są również płytki rektyfikowane, czyli takie bez fazy na krawędziach. Daje to możliwość ułożenia podłogi w ten sposób, by optycznie tworzyła ona jednolitą całość. Fugi w takich ułożeniach są prawie niewidoczne. 
Płytki w niewielkiej kuchni powinny być jasne, np. beżowe lub jasnoszare. Taka kolorystyka optycznie powiększy pomieszczenie.

Klienci o zasobniejszych kieszeniach, decydują się niekiedy na kamień. Najlepszy jest granit, ponieważ jest łatwy w czyszczeniu i odporny na działanie wilgoci. Ciekawy efekt daje też na podłodze kamienna mozaika lub kostka.

Kamienne podłogi można kłaść bez obaw w domu, ale w bloku może być już z tym problem – twierdzi rozmówca. – Kamień jest ciężki, więc przed zakupem trzeba skontaktować się z architektem, aby ten obliczył parametry konstrukcji budynku.

W kuchniach rustykalnych dobrze wyglądają podłogi drewniane. Są bardziej komfortowe od płytek, ale też i mniej wytrzymałe. Architekci wnętrz polecają do kuchni podłogi z drewna egzotycznego lub polskie twarde odmiany, jak dębina, jesion czy czereśnia. To nie są tanie materiały, ale odpowiednio pielęgnowane posłużą użytkownikom przez lata.

Materiały niezalecane na podłogę w kuchni

– Odradzam w kuchni panele laminowane – mówi Cezary Marek. – Zawsze istnieje ryzyko, że woda dostanie się między elementy, a te mogą ulec trwałemu odkształceniu i wypaczeniu. A należy pamiętać, że paneli nie da się wycyklinować i naprawić.

Ryzykowne jest też wykonanie w kuchni podłogi z korka. Choć posadzka korkowa jest przyjemna w dotyku i antyelektrostatyczna, to jednak w miejscach intensywnie eksploatowanych – a do takich należy kuchnia – wymaga dodatkowego zabezpieczenia lakierem.

Tania i bezproblemowa jest wykładzina elastyczna. Łatwo ją utrzymać w czystości, jest odporna na chemikalia, żar z papierosów i ucisk mechaniczny. Może być też używana na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom