Oświetlenie LED w miejsce żarówek. Ekspert radzi

redakcja.regiodom, Adam Gołąb, menedżer ds. efektywności energetycznej w firmie TRILUX Polska Sp. z o.o.
Oświetlenie LED w kuchniDzięki zastosowaniu oświetlenia LED rachunki za zużycie prądu będą niższe. Lampy LED świecą dłużej i jaśniej niż tradycyjne żarówki, a przy tym zużywają ok. 85% mniej energii. Barwa światła jest zbliżona do tej, jaką dają zwykłe żarówki, dzięki czemu nie męczy się wzrok.
Oświetlenie LED w kuchniDzięki zastosowaniu oświetlenia LED rachunki za zużycie prądu będą niższe. Lampy LED świecą dłużej i jaśniej niż tradycyjne żarówki, a przy tym zużywają ok. 85% mniej energii. Barwa światła jest zbliżona do tej, jaką dają zwykłe żarówki, dzięki czemu nie męczy się wzrok. Ikea
Zakaz produkcji i importu tradycyjnych żarówek obowiązuje już w całej Unii Europejskiej. Czym można je zastąpić?

Tradycyjne żarówki były stopniowo wycofywane z obiegu przez ostatnich kilka lat. Do niedawna można było kupować jeszcze te „słabsze" – o mocy 25 lub 40 W, jednak teraz i one zostały objęte zakazem sprzedaży.

Zobacz również: Obalamy mity na temat ledów, czyli diody na cenzurowanym 

Alternatywą w oświetleniu mieszkań są żarówki halogenowe i świetlówki kompaktowe oraz diody świecące popularnie nazywane ledami (lub inaczej diodami elektroluminescencyjnymi).
Wprowadzony przez Komisję Europejską przepis podyktowany jest względami ekologicznymi i dążeniem do minimalizowania zużycia energii elektrycznej. Tradycyjna żarówka jest bowiem wyjątkowo nieefektywna. Aż 95% zużywanej energii emitowane jest w postaci ciepła, a tylko z 5% zużywanej energii uzyskujemy światło.

W wypadku diod świecących te proporcje wypadają korzystniej – w światło zamieniane jest ok. 30% energii. Szacuje się, że oszczędności z tytułu wymiany źródeł światła na terenie całej Unii Europejskiej sięgać będą 5 mld euro rocznie.

Zalety oświetlenia LED

Zdecydowanymi atutami LED-ów są wydajność i trwałość. W oprawie wyposażonej
w skuteczny system odprowadzania ciepła mogą działać 50 tys. godzin lub więcej. Dostępne są diody, które możemy wkręcić w oprawę tak jak tradycyjną żarówkę, świecące do 30 tys. godzin (wycofane żarówki świeciły przeciętnie 1000 godzin). Po tym okresie diody nie przestają świecić – dają natomiast mniej światła. Podawana trwałość LED oznacza, że po czasie określonym przez producenta, ilość emitowanego światła spada poniżej 70% pierwotnej wartości.

Przeczytaj: Oświetlenie kuchni: praktyczne rozwiązania 

LED-y sprawdzają się w różnych warunkach użytkowania i są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Ponadto diody nie wytwarzają promieniowania ultrafioletowego, które przyczynia się do odbarwiania materiałów i przyspiesza ich starzenie. Nie dogrzewają oświetlanych przedmiotów, a ich światło nie migoce. Dlatego można je stosować w miejscu przeznaczonym do pracy, nauki lub czytania

Niestety dotkliwą dla przeciętnego Polaka wadą lamp LED jest ich wysoka cena. Biorąc jednak pod uwagę niższy rachunek za prąd i długi okres użytkowania, często warto rozważyć taką inwestycję.

Zastosowanie ledów w domu

Diody świecące umożliwiają zarówno oświetlenie całych pomieszczeń jak i akcentowanie poszczególnych elementów we wnętrzu. Można nimi wyeksponować elementy dekoracyjne pomieszczenia – np. obrazy. Światłem LED można sterować – ściemniać i rozjaśniać, a w przypadku diod RGB, także zmieniać barwę światła.

Diody elektroluminescencyjne mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach (suchych i mokrych) oraz na zewnątrz. Dobrze spisują się także tam, gdzie światło zapala się na krótko. Częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności, jak ma to miejsce w wypadku lamp wyładowczych (np. jarzeniówek). Po włączeniu LEDy dają „pełen" blask i nie trzeba czekać na ich rozgrzanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie typu LED

Przy zakupie diod świecących uważajmy na niepełnowartościowe produkty, których jakość może być znacznie niższa niż oczekiwana. W ich przypadku podawane przez producenta informacje o wyrobie są skąpe lub niepełne.

Warto przeczytać: Dobre i złe ledówki 

Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, o których producent lub sprzedawca powinni informować:

  • moc (W) i całkowity strumień świetlny (lm) albo moc i skuteczność świetlna źródła światła podawana w lm/W (lm – lumen, jednostka strumienia świetlnego, W – Wat) i określająca, ile światła otrzymamy z 1 W pobranej energii.
    Kupując LED-y (oprawy z LED) o mocach 5–10 W światło będzie mało intensywne. Mimo wysokiej efektywności LED-ów nie będzie ono intensywniejsze niż światło żarówki 15–40 W;
  • współczynnik oddawania barw (im wyższy wynik w zakresie do 100, tym światło mniej zniekształca kolory oświetlanych przedmiotów) oraz barwa światła. Jeżeli chcemy uzyskać światło porównywalne ze światłem tradycyjnej żarówki, powinniśmy stosować LED-y o barwie ciepło białej;
  • trwałość LED-ów – im większa tym oczywiście lepiej, minimum to 30 000 godzin;
  • w zależności od miejsca przeznaczenia oprawy oświetleniowej należy zwrócić uwagę na jej typ budowy (oznaczenie IP), aby konstrukcja odpowiadała warunkom, w jakich będzie użytkowana (oprawy muszą mięć odpowiednią szczelność, by mogły być stosowane np. w łazience lub innym pomieszczeniu mokrym). 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom