Meble ogrodowe: jak nadać im kolor emalią

redakcja.regiodom, Dekoral
Krzesła pomalowane fioletową emaliąPrawidłowa pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych zabezpieczy je odpowiednio przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych, dzięki czemu będą nam służyć przez długie lata. Jeśli zależy nam jednak również na oryginalnym efekcie końcowym, warto zastosować kolorowe farby do drewna. Dodadzą one wyjątkowego charakteru naszego ogrodowi.
Krzesła pomalowane fioletową emaliąPrawidłowa pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych zabezpieczy je odpowiednio przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych, dzięki czemu będą nam służyć przez długie lata. Jeśli zależy nam jednak również na oryginalnym efekcie końcowym, warto zastosować kolorowe farby do drewna. Dodadzą one wyjątkowego charakteru naszego ogrodowi. Dekoral
Latem warto zadbać o właściwą konserwację mebli w ogrodzie. Można poprawić ich wygląd stosując do malowania kolorowe emalie. Dzięki nim krzesła i stół w ogrodzie nabiorą nowego charakteru.

Ładna pogoda latem sprzyja pielęgnacji lekko zniszczonych po zimie i deszczowej wiośnie drewnianych elementów w ogrodzie i na tarasie. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na wykończenie mebli ogrodowych, pomyśl o użyciu emalii kolorowych. Szeroka paleta barw umożliwia pomalowanie drewna zarówno na spokojne, jak i żywe, przyciągające wzrok kolory.

Co zagraża drewnianym meblom w ogrodzie

Drewno jako materiał jest bardzo wrażliwe na szkodliwy wpływ pogody. Dlatego zwracajmy uwagę na właściwości, jakie mają użyte przez nas środki do jego konserwacji. Drewnu musimy przede wszystkim zapewnić właściwą ochronę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (woda, promieniowanie UV), a także pleśni, grzybów i mikroorganizmów. Dlatego przed nałożeniem farby najlepiej będzie zabezpieczyć drewno bezbarwnym impregnatem.

Pamiętajmy również, że meble ogrodowe są dodatkowo narażone na uszkodzenia mechaniczne – takie jak ścieranie, zarysowania i uderzenia. Wybierz więc do malowania mebli ogrodowych emalię dekoracyjną o wysokiej odporności mechanicznej. Wówczas zewnętrzna powłoka nie ulegnie zbyt szybko uszkodzeniu w trakcie użytkowania.

Meble pomalowane kolorową farbą

Kolorowe meble prezentują się bardzo estetycznie i oryginalnie, a dodatkowo są odporne na niekorzystny wpływ światła słonecznego. Do prac malarskich w ogrodzie najlepiej wykorzystać emalię dedykowaną do drewna. Niebieskie, zielone czy czerwone meble mogą stanowić ciekawy akcent w naszym ogrodzie. Osoby lubiące bardziej stonowane i naturalne barwy, mogą zdecydować się na różne odcienie brązów i szarości. Niektóre imitują naturalny kolor drewna. Pozwoli nam to dopasować meble ogrodowe do ogólnej kolorystyki domu, tarasu oraz innych elementów architektury ogrodowej, np. altany.

Przygotowanie drewna

Przed malowaniem należy dokładnie przygotować drewno. Na początku odtłuszczamy i oczyszczamy powierzchnię z brudu. Wygładzamy nierówności oraz usuwamy łuszczące się i spękane fragmenty starej powłoki papierem ściernym lub szlifierką kątową. Nowa warstwa ochronna i dekoracyjna powinna jak najlepiej przylegać do powierzchni, by chronić meble. Po przygotowaniu podłoża zabezpieczmy drewno bezbarwnym impregnatem. Ochroni on drewno przed grzybami, pleśnią, mikroorganizmami oraz wnikaniem wody w głąb jego struktur.

Malowanie mebli ogrodowych emalią – krok po kroku

Najlepsza temperatura do prowadzanie prac malarskich to od +5 do +30°C. Zbyt niska temperatura oraz zawyżona wilgotność wydłużają czas schnięcia. Z kolei zbyt wysoka temperatura (także podłoża) nadmiernie przyspiesza proces schnięcia, co z kolei obniża trwałość powłoki. Przed rozpoczęciem malowania dokładnie mieszamy emalię. Jeśli instrukcja na to pozwala, możemy ją rozcieńczyć.

Farbę nanosimy na powierzchnię pędzlem płaskim, wałkiem lub metodą natrysku. Do miejsc trudno dostępnych użyjmy natomiast małego pędzla okrągłego. Ilość warstw zależy przede wszystkim od zaleceń producenta, a także od rodzaju malowanej powierzchni. Malowanie świeżego, surowego drewna wymaga zazwyczaj co najmniej dwukrotnego nałożenia emalii, ale w przypadku dobrze związanych starych powłok wystarczy tylko jedna warstwa. Po wykonaniu prac dokładnie musimy umyć narzędzia – rozpuszczalnikiem.

Warto przeczytać: Jak stworzyć piękny ogród kwiatowy. Poradnik 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom