Leżaki, hamaki i inny sprzęt do opalania na działce - jaki warto kupić

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Ogrodowy sprzęt wypoczynkowyDrewniane i metalowe fotele, hamaki i leżaki są znacznie stabilniejsze i bardziej wytrzymałe od plastikowych.
Ogrodowy sprzęt wypoczynkowyDrewniane i metalowe fotele, hamaki i leżaki są znacznie stabilniejsze i bardziej wytrzymałe od plastikowych. Palm Beach Mare
Najprostszy wypoczynek to rozłożenie koca na trawniku i opalanie się na nim. Nie każdy jednak lubi chodzące po ciele mrówki i długie leżenie na twardym podłożu. Na (nie)szczęście producenci zadbali o solidną ofertę sprzętów do opalania i odpoczynku w upały.

Najpopularniejsze są fotele i leżaki do opalania. Wśród nich dominują plastikowe, choć można też kupić drewniane – pokryte materiałem, albo metalowe z grubszymi materacykami służącymi jako wyściółka.

Poczytaj: Hamaki ogrodowe 

Plastikowe modele są najłatwiejsze w użytkowaniu, a także w obsłudze. Ich plusem jest to, że są lekkie. Aby przenieść je z miejsca na miejsce, nie trzeba użyć wiele siły, więc poradzą sobie z nimi nawet starsze osoby. Nie zajmują dużo miejsca: gdy mamy kilka leżaków, można je łatwo złożyć i wsadzić jeden w drugi. Nieco bardziej zaawansowane modele są wyposażone w koła, dzięki którym łatwo zmieniać ich położenie na przykład w głębszym, plażowym piasku tak, by zawsze być skierowanym twarzą do słońca.

Leżak zawsze czysty

Leżaki z tworzywa sztucznego bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy przepłukać je wodą, by oczyścić je z piasku i ziemi. Położenie się na nich nawet po nakremowaniu się balsamem do opalania nie spowoduje trwałych zabrudzeń. Tego nie można powiedzieć o leżakach drewnianych czy metalowych, które wyściełane są tkaniną. Tego typu urządzenia, choć wizualnie prezentują się bardziej elegancko od leżaków plastikowych, znacznie trudniej utrzymać w czystości. Są też cięższe i mniej poręczne. Idealnie nadają się za to do dłuższego wypoczynku czy do wspólnego jedzenia posiłków na wolnym powietrzu w ogrodzie przy domu.

Na długie wieczory

Drewniane i metalowe fotele i leżaki są też znacznie stabilniejsze i bardziej wytrzymałe od plastikowych. Część z nich dodatkowo wyposażona jest w grubą podpinkę. To idealne rozwiązanie na zimniejsze wieczory i długie spotkania na tarasie czy werandzie. Nawe sierpniowy wieczorny chłód na takim leżaku nie będzie dokuczliwy. Gruba podszewka sprawia, że mogą nadać się również na popołudniową drzemkę w ogrodzie, czy spotkanie z ulubioną powieścią albo gazetą.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętów

Przy zakupie plażowo-ogrodowych sprzętów warto sprawdzić możliwy stopień złożenia leżaków pamiętając, że gdzieś trzeba je będzie składować poza sezonem. Nie zaszkodzi przed zakupem trochę na fotelach czy leżakach posiedzieć. Jedni lubią wypoczywać w pozycji półleżącej, inni „zapadać się" w fotelu, a jeszcze inni oczekują, że wypoczywając na leżaku nie będę musieli męczyć się schylaniem po zimne piwo i chcą mieć przy podłokietnikach uchwyt na butelkę.

Warto wiedzieć: Zabawki i meble ogrodowe dla dzieci 

Taka przymiarka pozwoli wybrać najlepszy dla siebie model. Ceny plażowych i ogrodowych leżaków zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą na ponad 1000 za egzemplarze, które mogłyby bez wstydu towarzyszyć jakiemuś ekskluzywnemu garden party.

Prawdziwy komfort zapewniają w ogrodzie hamaki

Do tego trzeba jednak albo drzew z rozmysłem zasadzonych kilkanaście lat wcześniej, albo konstrukcji, która hamak udźwignie. Spaść na plecy z niemałej wysokości nie jest niczym przyjemnym, dlatego przy zakupie hamaka zwrócić należy uwagę na jego mocowania oraz wytrzymałość. Hamaki zwykle wykonane są z tkaniny bawełnianej. Spotyka się jednak plecionkę z grubszego sznurka (by węzły nie wgryzały się w ciało, na hamak trzeba położyć coś miękkiego). Popularne są też hamaki rozkładane na stelażach przypominających te namiotowe. Można je łatwo składać i rozkładać, nie służą raczej do opalania a do ucieczki przed słońcem. Są zaopatrzone w moskitierę, by w ogrodzie żadne insekty nie zakłócały sjesty i wygodne uchwyty i kieszonki, by mieć wszystko, co potrzebne pod ręką i niepotrzebnie nie schodzić z wygodnej leżanki.

A to ciekawe: Materac nad wodę 

Zwykłe hamaki można kupić już kilkadziesiąt złotych, droższe kosztują około 200. Te najbardziej wyszukane, z moskitierą, albo na samodzielnym stelażu pozwalającym bujać się we wszystkie strony, to wydatek maksymalnie 1000 złotych. Odpowiednio dobrany model posłuży jednak wiele lat, a komfort wypoczynku jest przecież najważniejszy. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom