Lastryko w nowoczesnej odsłonie. Zastosowanie lastryko

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Plansza do gry wykonana na płycie lastrykoLastryko w nowoczesnej odsłonie. Zastosowanie lastryko
Plansza do gry wykonana na płycie lastrykoLastryko w nowoczesnej odsłonie. Zastosowanie lastryko kaboompics (Pixabay.pl)
Lastryko latami było kojarzone z nagrobkami albo podłogami, ale niskiej jakości. Teraz ten materiał przeżywa reaktywację. I to w dobrym, eleganckim stylu.

Sztuczny kamień, jakim jest lastryko (albo: lastriko, lastrico), to połączone woda, cement (zazwyczaj biały) oraz grys, czyli kruszywo nadające się choćby do wyłożenia w ogrodzie. Grys ten powstaje najczęściej z marmuru, granitu albo bazaltu. Lastryko robiło furorę w latach 80-tych, gdy wykonywano z niego przede wszystkim płyty nagrobne, posadzki, parapety czy schody. W tamtych czasach kojarzone było jednak z monotonnymi kolorami i tanim wykończeniem.

Nowoczesne jak lastryko

Dzisiaj, już w nowoczesnej odsłonie, lastryko powraca do łask i to nie tylko widoczne w sklepach, halach, magazynach, urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej. Nawet na ścianach, jako główna ozdoba pomieszczenia, ono występuje. Niekiedy z lastryko są wykonane ramy obrazu, blaty stołów do jadalni, o kuchennych blatach nie wspominając.

 Zobacz: Aranżacja łazienki z granitem. Jak dbać o granit w łazience? 

Zalety lastryko

Trwałość to podstawowa jego zaleta. Jest również odporne na ścieranie i łatwe do utrzymania w czystości. Posiada właściwości antypoślizgowe. Gdy jest mowa o lastryko stosowanym na zewnątrz, np. posadzka na tarasie albo schody do domu, pełni ono rolę swoistego kondensatora podczas chłodów nocą, ponieważ w dzień jest wystawione na działanie promieni słonecznych.

Chropowata lub gładka powierzchnia lastryko

Modne jest zarówno lastryko chropowate, jak i to o idealnie gładkiej powierzchni. W pierwszym przypadku wykorzystuje się dosyć grube kruszywo. W drugim natomiast grys jest bardzo drobny. Nierówne lastryko może być ozdobą samą w sobie, gdy wykonane z niego są np. parapety, wazony czy pokryte są nim ścianki działowe. Dobrze będzie się ono prezentowało zwłaszcza przy oświetleniu dolnym lub bocznym. Gdy są to natomiast posadzki z lastryko, tym bardziej w domu, lepszym rozwiązaniem wydaje się to o gładkiej powierzchni.

Lastryko do lustra podobne

Posadzka z lastryko może błyszczeć. Jeśli optycznie chcemy powiększyć pomieszczenia, lastryko powinno zagwarantować nam taki właśnie efekt (podobnie jak efekt lustra odbijającego powierzchnie). To dlatego, że jego powierzchnia po zeszlifowaniu staje się błyszcząca. Im bardziej jest zeszlifowane, tym bardziej się świeci. Zresztą: niektóre elementy z lastryko wyglądają prawie tak, jak lustro. Niektórzy nazywają to również efektem satyny.

Kolory lastryko

Przed laty lastryko występowało w odcieniach szarości, ewentualnie brązu. Obecnie praktycznie może to być każdy kolor. To dzięki pigmentom, dodawanym podczas produkcji, które nie wpływają na walory użytkowe lastryko, a sprawiają, że wygląda ono estetycznie. Można nawet tworzyć wzory z lastryko. Wybrane, choćby na podłodze, przypominają obrazy.

 Poczytaj też: Podłogi łączone typu dwa w jednym 

Jak czyścić lastryko

Lastryko jest trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale łatwo je poplamić. Pielęgnacja lastryko nie jest natomiast trudna. Jeżeli przebarwienia nie puszczą po umyciu ich wodą z mydłem albo płynem do mycia naczyń, można spróbować przetrzeć je rozcieńczonym denaturatem albo wodą z dodatkiem amoniaku.

Zamiast lastryko

W sprzedaży pojawiły się materiały imitujące lastryko. Są to m.in. wykładziny PCV wyglądające jak ono. Nawet błyszczy jak lastryko. Takie wykładziny są również zazwyczaj trwałe i łatwo je pielęgnować. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom