Klimatyzacja w domu i wentylacja - jaki sprzęt wybrać, by pomógł w upalne dni

Krzysztof Pietras, specjaliści zespołu Climaco.pl
WiatrakiMałe biurkowe wentylatory przydadzą się w niewielkim pomieszczeniu.
WiatrakiMałe biurkowe wentylatory przydadzą się w niewielkim pomieszczeniu. (komgrit)
Najbardziej upalne miesiące dopiero przed nami. Warto już teraz zabezpieczyć się przed upałem. Zwłaszcza, że w sezonie ceny sprzętu rosną.

Grube płótno zatrzyma promienie

Najprostszym sposobem na utrzymanie w mieszkaniu przyzwoitej temperatury jest zabezpieczenie wnętrz przed słońcem. Rolety zewnętrzne będą tu najbardziej efektywnym rozwiązaniem, ale z braku laku... przydadzą się też wewnętrzne materiałowe, żaluzje albo gęste płócienne zasłony zasłaniane w ciągu dnia. Szczególnie, jeśli okna mieszkania wychodzą na południe.

Więcej o tym, jak radzić sobie z upałem: Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu 

Wiatrak jak morska bryza

Dlaczego na nadmorskiej plaży nie odczuwamy uciążliwego upału? To dzięki chłodzącemu czynnikowi wiatru, który potrafi obniżyć odczuwaną temperaturę nawet o kilkanaście stopni. Podobnie działają domowe wiatraki: wentylatory. Wprowadzając w ruch cząsteczki powietrza, przynoszą ulgę w spiekocie letniego popołudnia.

Dostępne są wiatraki o różnej mocy i wielkości. Najmniejsze podłączymy na USB do komputera. Biurkowe o średnicy śmigła do 40 cm przydadzą się w niewielkim pokoju, najczęściej do ochłodzenia jednej osoby. Największe na stojakach sprawdzą się nawet w dużych pomieszczeniach. Kolumnowe, choć dość wysokie – ok metra, nie mają na ogół mocy większej od biurkowych. Na wzór sal klubowych w stylu amerykańskim można też zafundować sobie wiatrak podwieszany pod sufitem. Niezależnie od wybranego modelu, warto pamiętać o regularnym usuwaniu nich kurzu, szczególnie, jeśli w domu przebywają alergicy lub małe dzieci. Dlatego przy wyborze koniecznie należy sprawdzić, czy dany model daje możliwość demontażu obudowy i łatwego dotarcia do śmigieł.

Wydajność urządzenia zależy od jego mocy i średnicy śmigieł. Warto też sprawdzić ilość trybów pracy. Najprostsze modele mają tylko jeden, najbardziej rozbudowane nawet do sześciu. Obracana głowica przyda się szczególnie w większych pomieszczeniach, a dla komfortu nieliche znaczenie ma poziom hałasu emitowanego przez wiatrak pracujący w różnych trybach.

W naprawdę wielki skwar zastosować warto małą sztuczkę. Przed stojącym wentylatorem można postawić kilka plastikowych butelek z zamrożoną wodą. Taki chłodzący „filtr" wzmocni efekt.

Klimatyzatora używaj z umiarem

Myśląc o urządzeniach klimatyzacyjnych do użytku domowego, wyróżnić można zasadniczo dwa typy: urządzenia przenośne i montowane na stałe.

Te pierwsze działają na następującej zasadzie: nagrzane powietrze z wnętrza zostaje schłodzone i wraca do pomieszczenia. Niepożądanym efektem ubocznym jest... ciepło produkowane przez agregat chłodzący. Dlatego urządzenie klimatyzacyjne należy ustawić w pobliżu balkonu lub okna, by móc wyprowadzić przez nie rurę służącą do „wyrzucania" wyprodukowanego ciepła. Wadą tego rozwiązania jest również konieczność ustawienia dodatkowego, niekoniecznie dekoracyjnego i sporych gabarytów urządzenia oraz pozostawianie w czasie jego pracy otwartego okna, przez które ciepło z powrotem dostaje się do domu. Idealnym rozwiązaniem będzie tutaj posiadanie okien z lufcikiem. Można też wyprowadzić rurę przez otwór zrobiony w murze, ale przy takim nakładzie pracy, warto już rozważyć montaż klimatyzatora na stałe.

Warto przeczytać: Jak ochłodzić mieszkanie, gdy upał doskwiera 

Tego rodzaju klimatyzatory podzielić można na takie typu split i multisplit. Te pierwsze składają się z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej montowanej na ścianie budynku, na dachu, lub choćby balkonie oraz wewnętrznej na ścianie w pokoju.

Zasadniczym kryterium doboru takiego urządzenia jest jego moc, która powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, ilości okien, a także ilości urządzeń w domu, które generują ciepło (sprzęt elektroniczny, kuchenka, płyta grzewcza, a nawet lodówka). Minimalna moc takiego urządzenia to 2,5 kW wystarczające na efektywną wymianę powietrza w pomieszczeniu/ lokalu o wielkości ok 20 mkw.

Nieco większe, o mocy 3,5 kW zastosujemy na powierzchni sięgającej 30–35 mkw. Chcąc założyć system klimatyzacji obejmujący cały dom, sięgniemy po urządzenie typu multisplit, czyli takie, które posiada na ogół jedną jednostkę zewnętrzną, współpracującą z kilkoma wewnętrznymi, zamontowanymi w poszczególnych pomieszczeniach.

Warto przed zakupem porównać parametry głośności oglądanych urządzeń. Średnia głośność to ok 61 dB dla jednostki zewnętrznej i 53 dB dla wewnętrznej, ale można też znaleźć urządzenia o pracy głośniejszej lub cichszej. Pamiętając oczywiście, że wiele zależy od tego w jakim trybie urządzenie pracuje. Podobnie, jak w aucie – poziom hałasu rośnie wraz z przełączaniem na wyższe tryby pracy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, przy wyborze klimatyzatora?

Na pewno przydadzą się filtry jonów ujemnych, wspomagające usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także filtry antybakteryjne, szczególnie przydatne, gdy w domu przebywają dzieci. Docenić je też powinni właściciele psów i kotów.
Większość nowoczesnych modeli wyposażona jest też w pompy grzewcze, dzięki czemu można dogrzać nimi pomieszczenia w chłodniejsze dni poza okresem grzewczym.
Zużycie prądu, jak w przypadku innych urządzeń AGD, określają klasy energetyczne – od A+ do E.

Pamiętajmy o tym, że w korzystaniu z klimatyzatora przyda się umiar i zdrowy rozsądek. Powietrze w mieszkaniu powinno być zaledwie o kilka stopni chłodniejsze od tego na zewnątrz, a same urządzenia należy dwa razy w roku poddawać konserwacji, w czasie której zostaną oczyszczone, w razie potrzeby odgrzybione i wyregulowane. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom