Jak wybudować dom energooszczędny. Doświadczenia użytkownika

Edyta Hanszke
Dom energooszczędnyŁączna powierzchnia użytkowa domu wynosi 167,4 mkw., a wysokość pomieszczeń 2,8 m. Podczas budowy inwestor wybierał rozwiązania, które pozwalają na minimalizację zużycie energii i nie są drogie.
Dom energooszczędnyŁączna powierzchnia użytkowa domu wynosi 167,4 mkw., a wysokość pomieszczeń 2,8 m. Podczas budowy inwestor wybierał rozwiązania, które pozwalają na minimalizację zużycie energii i nie są drogie. Andrzej Jurkiewicz
Budynek w wiosce pod Opolem został wybudowany w latach 2008-2009. Właściciele wprowadzili się do niego w październiku 2009 r.

Dom pasywny, o któremu poświęcony jest artykuł, jest budynkiem parterowym. Został wybudowany po naniesieniu poprawek w typowym projekcie domu z katalogu.

Budynek nie ma najlepszego wskaźnika kształtu liczonego jako A/V = 1,94 (gdzie A – to powierzchnia wszystkich przegród oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, gruntu oraz pomieszczeń nieogrzewanych, a V – kubatura ogrzewanej części domu). A kształt domu odbiega od standardów budynków pasywnych (powinny być one zbliżone do sześcianu).

Zobacz również: Idea domu pasywnego i domu energooszczędnego 

– Celowo zrezygnowaliśmy z piętrowego budynku, więc strych jest duży, ale nieużytkowy. W stosunku do typowego projektu zmieniliśmy całkowicie rozkład pomieszczeń i zrezygnowaliśmy z garażu, który oryginalnie znajdował się w bryle budynku. W ten sposób uzyskaliśmy dodatkowe dwa pokoje – mówi Andrzej Jurkiewicz, właściciel budynku. – Łączna powierzchnia użytkowa wynosi 167,4 m2, a wysokość pomieszczeń to 2,8 m. Nad koncepcją budowy i szczegółami technicznymi pracowaliśmy przez kilka lat.

Podstawowe parametry techniczne i wymagania dla budynku pasywnego**

  • U (współczynnik przenikania ciepła) dla ścian, stropu, podłogi: 0,1–0,12 W/(m2*K),
  • U dla okien < 0,9 W/(m2*K) i szyby niskoemisyjne,
  • wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją o sprawności powyżej 80%,
  • okna południowe o dużej powierzchni,
  • przegrody o dużej pojemności cieplnej,
  • zużycie energii na ogrzewanie maks. 15 kWh/m2rok,
  • zużycie całkowite energii do 120 kWh/m2rok,
  • współczynnik A/V < 0,7

Zobacz: Wybór projektu domu energooszczędnego: czym się kierować 

Warunki klimatu wewnętrznego (budynki klasy A wg PN-EN 15251)

  • temperatura powietrza: 20–22°C zimą i 23–25°C latem,
  • wilgotność względna 35–55%,
  • maksymalna prędkość powietrza z nawiewników 0,2–0,4 m/s,
  • średnie temperatury przegród nie powinny się różnić więcej jak o 2°C w stosunku do temperatury powietrza,
  • preferencja oświetlenia naturalnego,
  • budynek o dużej szczelności (dla próby n 50 < 0,6 wymiany/h),
  • brak mostków termicznych,
  • wymiana powietrza 0,3–2,0 wymian/h.

Z czego wybudowano "prawie pasywny" dom pod Opolem, jak go żartobliwie określają właściciele:

  1. Ściany zewnętrzne – wykonano jako dwuwarstwowe, z pustaka ceramicznego (porothermu) o grubości 25 cm i izolacji termicznej ze styropianu „szarego" o grubości 25 cm. Pustak ceramiczny to materiał w pełni naturalny, który ma sporą pojemność cieplną, okazał się też najtańszym (tańszym także od betonu komórkowego), choć sprowadzony był z Niemiec.
  2. Fundament – wykonany został z bloczków żwirobetonowych ocieplonych styrodurem o grubości 12 cm. Na fundamencie najpierw ułożono rząd bloczków z betonu komórkowego, a dopiero na tych bloczkach zabudowano ściany z pustaków ceramicznych. Chodziło o to, aby odizolować „zimne" ściany fundamentowe od „zimnych" ścian z pustaka ceramicznego, który wprawdzie ma stosunkowo dobre właściwości izolacyjne, ale tylko przy poziomym przepływie ciepła; na styku fundament/ściana wystąpić mogło znaczne wychładzanie ścian przez „zimny fundament". Zastosowanie bloczków z betonu komórkowego eliminuje ten problem. Takie rozwiązanie, zdaniem właścicieli, należy stosować także dla innych „zimnych" ścian. Należy pamiętać, aby rząd bloczków z betonu komórkowego znajdował się, co najmniej 30 cm nad powierzchnią gruntu.
  3. Podłoga na gruncie – składa się z płyty betonowej o grubości 7–8 cm wylanej na zagęszczonym piasku i żwirze, ocieplonej styropianem o grubości od 8 do 12 cm i pokrytym wylewką betonową o grubości ok. 4–5 cm. W porównaniu z „zalecanymi" standardami wykonania podłogi w budynkach pasywnych, jest ona znacznie „odchudzona", ale również znacznie tańsza (ok. trzykrotnie). Zdaniem właścicieli warto jednak stosować grubszą warstwę styropianu (ok. 25 cm), zwłaszcza wtedy, gdy stosujemy ogrzewanie podłogowe. Posadzka i podkład betonowy, w którym zatapiane są maty grzewcze elektryczne lub inny rodzaj instalacji grzewczej (np. instalacja wodna) rozgrzewają się do temperatury ok. 28–30°C, więc i straty przez tę podłogę będą większe niż liczone do standardowych 20°C. Jeżeli jednak, ktoś nie stosuje ogrzewania podłogowego, to standardowe 10–12 cm ocieplenia podłogi można zastosować. Podłoga wykonana została z deski dębowej (3 cm) lub terakoty (łazienki, kuchnia, przedpokój, spiżarnia, pralnia).
  4. Strop – typu „teriva" ocieplony został styropianem i wełną mineralną o grubości 30 cm (wełnę stosowano w miejscach trudno dostępnych lub w miejscach, gdzie docinanie styropianu byłoby kłopotliwe i pracochłonne). Na styropianie ułożono płyty OSB i płyty paździerzowe.
  5. Okna – w budynku zamontowano okna z PVC trzyszybowe, pięciokomorowe o współczynniku przenikania ciepła U jak dla budynków pasywnych (U całego okna mniejsze od 0,8 W/(m2K)).
  6. Dach – więźba dachowa jest drewniana, a pokrycie jest z dachówki ceramicznej (dach nieocieplony).

Warto przeczytać: Projekt domu: lepszy z katalogu, czy indywidualny 

Ile kosztowała budowa takiego domu energooszczędnego

Państwo Jurkiewiczowie obalili też mit, że wykonanie takiego budynku jest droższe o ok. 20–30% od domu tradycyjnego.
– Stosując odpowiednie rozwiązania techniczne, można uniknąć dużych kosztów budowy takiego budynku – przekonuje Andrzej Jurkiewicz. – Być może w zużyciu energii dla ogrzewania, nie osiągniemy wymaganych 15 kWh/(m2rok), ale do 20 kWh/(m2rok) na pewno się zbliżymy. Udało się jednak osiągnąć bardzo dobry wynik całkowitego zużycia energii w budynku (łącznie z podgrzewem wody użytkowej i zasilaniem w energię elektryczną) – wynosi niecałe 100 kWh/(m2rok). 

Zobacz: Niższy kredyt za energooszczędny dom

Koszt całkowity budowy tego domu, w cenach z lat 2008–2009 wynosił 400 000 zł. A trzeba podkreślić, że budynek zużywa ok. 6–ciokrotnie mniej energii do ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej niż budynek tradycyjny. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom