Jak uchronić się przed zaczadzeniem

redakcja.regiodom, infoWire.pl
Wykrywacz tlenku węglaWykrywacz czadu ma podświetlany ekran LCD, na którym wyświetla się aktualna wartość pomiaru. Pokazane urządzenie zasilane jest trzema bateriami AA.
Wykrywacz tlenku węglaWykrywacz czadu ma podświetlany ekran LCD, na którym wyświetla się aktualna wartość pomiaru. Pokazane urządzenie zasilane jest trzema bateriami AA. Jula
Czad nazywa się „cichym zabójcą”. To gaz bezwonny, bezbarwny i śmiercionośny. Jednak można się przed nim obronić. Okresowa kontrola kominiarska oraz montaż czujnika gwarantują bezpieczeństwo.

Już niewielkie stężenie procentowe tlenku węgla (czyli czadu) w powietrzu powoduje ból głowy. Ponieważ czadu nie widać ani nie czuć, objaw ten często jest bagatelizowany. Niestety, gdy stężenie tego gazu wzrasta, niejednokrotnie jest już za późno. Przy zatruciu czadem świadomość zostaje zachowana, ale następuje paraliż ciała. Osoba nie jest w stanie sama uratować swojego życia. W takiej sytuacji zgon może nastąpić nawet po 3 minutach.

Polecamy: Czujniki gazu, dymu, czadu do domu 

– Najwięcej zatruć czadem stwierdza się w sezonie zimowym – mówi mistrz kominiarski Robert Chodkiewicz. Związane jest to z mniejszą wentylacją pomieszczeń i koniecznością używania urządzeń grzewczych.

W ubiegłym sezonie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zginęło 91 osób, a 2216 zostało poszkodowanych. Aby ustrzec się przed zatruciem czadem, należy regularnie korzystać z usług kominiarskich oraz zainstalować w mieszkaniu wykrywacz tlenku węgla. Detektor powinien wisieć na ścianie w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie, np. w kuchni i łazience z gazowym podgrzewaczem wody, kotłowni, pomieszczeniu z kominkiem, a nawet garażu, gdzie zagrożeniem dla domowników są spaliny samochodu. Jeśli czad się wydobywa, urządzenie głośno to sygnalizuje.

Warto przeczytać: Jak bezpiecznie przetrwać sezon grzewczy 

Po włączeniu się alarmu trzeba natychmiast otworzyć najbliższe okno! Dopływ powietrza z zewnątrz zmniejszy lub całkowicie wyeliminuje niebezpieczne stężenie tlenku węgla. Co najważniejsze, czujnik nie wymaga konserwacji, jest tani i łatwo go zainstalować. Zasila się go bateriami albo prądem. 

Czujnik czadu jest czymś w rodzaju bezpiecznika. Jednak jego zainstalowanie nie zastąpi nam kominiarza. Spokojnie możemy spać, jeżeli będziemy korzystać zarówno z fachowych usług kominiarskich oraz czujników tlenku węgla.

Przeczytaj: Jak często trzeba wykonać przegląd kominiarski i czyszczenie kominów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom