Domy energooszczędne budowane z prefabrykatów

redakcja.regiodom
Dom prefabrykowanyDomy prefabrykowane wznosi się z elementów zrobionych w fabryce, przywiezionych na plac budowy i tam połączonych z fundamentem i innymi elementami gotowymi.
Dom prefabrykowanyDomy prefabrykowane wznosi się z elementów zrobionych w fabryce, przywiezionych na plac budowy i tam połączonych z fundamentem i innymi elementami gotowymi. Budimex Danwood
W latach 90-tych domom prefabrykowanym przypięto w Polsce etykietę "kartonowych domów". Taki stereotyp powoli odchodzi do przeszłości. Polacy przekonują się do technologii, która na zachodzie cieszy się dużą popularnością.

Domy prefabrykowane robią na przykład furorę w Niemczech. A co ciekawe, to w tym kraju największa liczba domów energooszczędnych budowanych pod klucz pochodzi z fabryki z Bielska Podlaskiego, należącej do firmy Budimex Danwood .

Polecamy: Baza projektów domów

Polacy coraz częściej doceniają zalety domów energooszczędnych

Zwolennicy prefabrykowanych domów energooszczędnych najczęściej wymieniają kilka ich zalet:

  • przyjazny mikroklimat,
  • niskie koszty ogrzewania,
  • szybki czas budowy domu – dom może być gotowy do zamieszkania w ciągu 2–3 miesięcy od rozpoczęcia prac.

Obecnie koszty ogrzewania ciągle rosną. Dlatego energooszczędność domu z prefabrykatów jest jego dodatkowym atutem. Wykorzystując pompy ciepła, ogrzewanie domu o powierzchni 150 m2 kosztuje rocznie mniej niż ogrzanie mieszkania w bloku o powierzchni około 50 m2. 

Warto wiedzieć: Pompa ciepła i czas zwrotu takiej inwestycji 

Proces budowy domu prefabrykowanego ma krótszy czas realizacjiw porównaniu z budową domu w technologii tradycyjnej (murowanej). Różnic czasowych nie ma na etapie przygotować – tyle samo czasu zajmuje uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednak sama budowa domu pod klucz trwa od dwóch do trzech miesięcy. A jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykończenie (dom w tzw. stanie deweloperskim), wówczas po 4–6 tygodniach ekipa opuszcza plac budowy i przekazuje nam dom.

 

Na plac budowy przywożone są prefabrykowane kompletne ściany i panele  dachowe.
Na plac budowy przywożone są prefabrykowane kompletne ściany i panele  dachowe. Fot. Budimex Danwood

Budownictwo energooszczędne to nie nowość w Polsce

Pierwsze domy energooszczędne powstały już w latach 90-tych. Do tej pory temat nie był zbyt popularny. Dlaczego? W dużej mierze to przez ciążące na domach prefabrykowanych złe opinie dotyczące budownictwa w stylu kanadyjskim właśnie z początku lat 90-tych ubiegłego stulecia.

– Dwadzieścia lat temu jak grzyby po deszczu powstawały w Polsce rodzinne firmy budujące tzw. kanadyjczyki – mówi Jarosław Borowski, pełnomocnik Zarządu ds. Zarządzania Jakością z firmy Budimex Danwood. – Bardzo często zakładane one były przez osoby, które wcześniej pracowały w USA lub Kanadzie przy wznoszeniu właśnie takich domów. Niestety, to co w tych krajach było normą, u nas wchodziło dopiero na rynek. W Polsce nie było odpowiednio przygotowanego drewna konstrukcyjnego, materiałów i przede wszystkim fachowców. Do budowy domów energooszczędnych wykorzystywano tych samych materiałów co przy domach budowanych tradycyjnie – opowiada.
– W konsekwencji doszło do tego, że wiele domów trzeba było rozbierać. W wyniku wadliwego wykonania stanowiły one zagrożenie dla mieszkańców. To było przyczyną powstania złej opinii o domach szkieletowych i twierdzenia, że nie nadają się one do polskiego klimatu. – Wiemy jednak, że to tylko wymówka. Wtedy nikt nie chciał się przyznać do fuszerki przy budowie tego typu domów – mówi Jarosław Borowski.

Stereotyp „kartonowego domu" istnieje w świadomości wielu Polaków do dzisiaj. Dlatego firmy budowlane wykonujące domy prefabrykowane postawiły na rynki zagraniczne.
– Pierwszy dom w Niemczech zbudowaliśmy w 1996 roku – mówi Borowski. Obecnie jesteśmy największym w Niemczech budowniczym domów energooszczędnych pod klucz. Co dziesiąty dom tam budowany pochodzi z fabryki z Bielska Podlaskiego i jest montowany przez pracowników naszej firmy.

W Polsce również rośnie liczba domów energooszczędnych. Na wybór technologii prefabrykowanej decydują się najczęściej osoby, które wracają do Polski z zagranicy i znają zalety tej technologii.
– W ciągu ostatnich trzech lat liczba montaży domów energooszczędnych na rynku polskim zwiększyła się z 30 do 50 budynków – mówi J. Borowski.

Dowiedz się więcej o: Programie dopłat do mieszkań i domów energooszczędnych 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom