Blokery wilgoci – czym są, jak działają i gdzie się je stosuje

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Bloker wilgociBloker wilgoci nakłada się na ścianę czy sufit podobnie, jak rozprowadza się farbę.
Bloker wilgociBloker wilgoci nakłada się na ścianę czy sufit podobnie, jak rozprowadza się farbę. Lucyna Talaśka-Klich
Gdy na ścianie pojawiają się grzyb i pleśń, to znak, że wilgoć zaatakowała. Trzeba pozbyć się wilgoci, bo inaczej problem będzie narastał. Rozwiązanie stanowi choćby bloker wilgoci. Wyjaśniamy, czym są blokery wilgoci i jak działają.

Nieocieplone ściany, ich zła izolacja, wadliwa wentylacja i brak regularnego wietrzenia pomieszczeń mogą powodować, że na ścianach pojawi się wilgoć, a wraz z nią grzyb i pleśń. Samo zmywanie lub zeskrobywanie wykwitów z powierzchni ściany nic nie da na dłuższą metę. Konieczne jest zastosowanie preparatu, który nie tyle zakryje ślady, co przede wszystkim rozwiąże problem zawilgoconej ściany. Grzyb, pleśń i inne wykwity na ścianie to nie tylko problem natury estetycznej, ale także szkodliwe oddziaływanie na nasze zdrowie.

Przeczytaj również: Wpływ pleśni i grzybów w mieszkaniu na nasze zdrowie

Niektórzy uważają, że bloker wilgoci jest pochłaniaczem wilgoci, bo – jak nazwa by wskazywała – powoduje on, że wilgoć dzięki jego działaniu zostaje niejako zablokowana i więcej się nie pojawi. To jednak błędne myślenie. Blokery wilgoci nie mają nic wspólnego z pochłaniaczami wilgoci.

Jak działa bloker wilgoci

Bloker wilgoci to środek przeznaczony do eliminowania skutków działania wilgoci i zapobiegania jej powstawaniu. Dzięki swojemu specyficznemu składowi chemicznemu, tworzy barierę, przez którą wilgoć już się nie przedostanie. – Stosuje się go do ścian i sufitów, pozwalając na odparowywanie wilgoci. Można go używać zarówno do ścian wewnętrznych np. w kuchni, łazience, pralni, przedsionku, piwnicy, jak i zewnętrznych. Blokery wilgoci zabezpieczają ścianę przed wchłanianiem wilgoci z otoczenia - podkreśla Adam Kręglewski, dyrektor zarządzający Toupret Polska. – Jeżeli w ścianę wniknęła już wilgoć, to bloker ma za zadanie ją stamtąd wyprowadzić i nie wpuszczać ponownie. 

Poradnik: **

Osuszacze powietrza by zwalczyć wilgoć w mieszkaniu

**

Blokery nie tylko likwidują wilgoć w ścianie, lecz także zostawiają na powierzchni ściany niewidzialną warstwę ochronną, która zapobiega dalszemu powstawaniu grzybów i pleśni. W sprzedaży dostępne są ponadto blokery typu 2 w 1: zapobiegają pojawianiu się wilgoci, a jednocześnie nadają koloru ścianie jak w przypadku tradycyjnej farby.

Oprócz blokerów, istnieją także środki w sprayu do walki z pleśnią i grzybem. Niestety, usuwają one problem chwilowo. Wilgoć w dalszym ciągu będzie niszcząco wpływać na ścianę, a problem będzie powracał. Bloker z wyższej półki to natomiast tzw. humi-block. – Humi-block to masa, którą nakłada się na wilgotne ściany – precyzuje dyrektor Kręglewski. – Aplikuje się ją pacą lub pędzlem na surowe ściany, a więc na tynk, cement, beton czy cegłę. Za sprawą tego preparatu woda ze ściany odparuje i nie zostanie wpuszczona z powrotem, chroniąc tym samym wykończenia. 

Przygotowanie ściany do nałożenia blokera

Bloker nakłada się na umytą, odtłuszczoną i suchą ścianę (ewentualnie na wilgotną, zależnie od rodzaju preparatu) lub sufit. Jeżeli na ścianie pojawiły się różne wykwity, przed zastosowaniem blokera trzeba je usunąć. Powierzchnia powinna być w miarę równa i gładka.

Jak nakładać bloker wilgoci

Aplikacja blokera odbywa się na zasadzie podobnej do nakładania farby na sufit czy ścianę. Należy go rozprowadzić za pomocą pędzla albo wałka malarskiego. Niektóre blokery można stosować bezpośrednio na tzw. goły tynk, inne dopiero na ścianę już pomalowaną farbą. Bloker przeważnie nakłada się dwukrotnie. Po pierwszej aplikacji trzeba odczekać zwykle 8 godzin, aż ściana wyschnie i wówczas można ponownie przemalować nim ścianę. W przypadku porowatych, bardzo chłonnych powierzchni, można trzykrotnie rozprowadzić bloker na ścianie, przy czym między każdą aplikacją należy odczekać około 8 godzin. Na ścianę, pokrytą takim preparatem, można nałożyć farbę.

Poczytaj także: Sposoby na usunięcie grzyba i pleśni ze ścian

Uważaj na bloker

Zasady bezpieczeństwa podczas nakładania blokera wilgoci to podstawa. Pomieszczenie, w którym jest nakładany bloker, powinno mieć stały dostęp powietrza (wietrzenie), bo inaczej może działać drażniąco na drogi oddechowe oraz szczypać w oczy, chociaż nie wszystkie blokery są drażniące. Trzeba także uważać na to, aby bezpośrednio nie dotknąć blokera, ponieważ kontakt skóry z blokerem niekiedy powoduje podrażnienie skóry, objawiające się jako wysuszenie czy pękanie skóry. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom