Bezpieczny dom: jakie akcesoria są konieczne? Poradnik

Edyta Hanszke
Apteczka domowaW domowej apteczce powinny znaleźć się leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe (np. paracetamol - jest bezpieczny dla dzieci), leki przeciwko biegunce (np. węgiel) oraz różnego rodzaju zatruciom i zapobiegające odwodnieniu podczas biegunki lub wymiotom. Warto też mieć w apteczce sól fizjologiczną do oczu (mogą to być np. tzw. "sztuczne łzy”). Wapno rozpuszczalne, bądź w syropie jest potrzebne w różnego rodzaju alergiach i uczuleniach pokarmowych. Ponadto trzeba zakupić wodę utlenioną. Oprócz leków apteczka powinna mieć odpowiednie akcesoria: nożyczki, termometr, bandaż oraz plastry i pęsetę. Ściereczka flanelowa przyda się do robienia zimnych okładów. Natomiast prześcieradło lub poszewka świetnie nadają do zrobienia luźnego opatrunku ran oparzeniowych.
Apteczka domowaW domowej apteczce powinny znaleźć się leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe (np. paracetamol - jest bezpieczny dla dzieci), leki przeciwko biegunce (np. węgiel) oraz różnego rodzaju zatruciom i zapobiegające odwodnieniu podczas biegunki lub wymiotom. Warto też mieć w apteczce sól fizjologiczną do oczu (mogą to być np. tzw. "sztuczne łzy”). Wapno rozpuszczalne, bądź w syropie jest potrzebne w różnego rodzaju alergiach i uczuleniach pokarmowych. Ponadto trzeba zakupić wodę utlenioną. Oprócz leków apteczka powinna mieć odpowiednie akcesoria: nożyczki, termometr, bandaż oraz plastry i pęsetę. Ściereczka flanelowa przyda się do robienia zimnych okładów. Natomiast prześcieradło lub poszewka świetnie nadają do zrobienia luźnego opatrunku ran oparzeniowych. wallyir
Detektory dymu i tlenku węgla, gaśnice, koce gaśnicze, apteczka - to powinniśmy mieć w domu na wypadek możliwych zagrożeń. Przedmioty te powinny znajdować się w każdym mieszkaniu.

Każdy z nas chce się czuć pewnie i bezpiecznie we własnym domu. Żeby to osiągnąć wystarczy zakupić kilka stosunkowo tanich, ale jakże przydatnych sprzętów, które nie tylko ostrzegą nas przed
niebezpieczeństwem, ale także pomogą nam odpowiednio na nie zareagować. 

Warto wiedzieć: Dom bezpieczny. Zadbaj o ochronę przeciwpożarową 

Warto np. zaopatrzyć się w detektory dymu oraz tlenku węgla. – Dzięki tym małym i prostym urządzeniom będziemy mogli spać spokojnie, gdyż w porę poinformują nas o wystąpieniu pożaru oraz niebezpiecznych dla naszego życia substancji – mówi Przemysław Knura, specjalista z firmy D+H Polska.

Dodatkową zaletą tego sprzętu jest stosunkowo łatwy montaż, z którym poradzi sobie każdy majsterkowicz. Kluczową kwestią w przypadku detektorów jest natomiast odpowiednie ich rozmieszczenie. 

Zobacz równieżCzujniki dymu i czujniki temperatury dla bezpieczeństwa 

Jeśli fundusze nie pozwalają nam na zamontowanie urządzeń w każdym pokoju

Wtedy warto chociaż umiejscowić je w korytarzach oraz w pomieszczeniach, w których istnieje najwyższe ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa, czyli np.

  • w kuchni,
  • pokoju dziennym,
  • piwnicy,
  • garażu.

Na wypadek wykrycia ognia przez czujki przeciwpożarowe, warto zaopatrzyć się także w podstawowy sprzęt gaśniczy, który umożliwi nam walkę z tym żywiołem.

Do najbardziej popularnych i zarazem najskuteczniejszych urządzeń tego typu zaliczamy bez wątpienia gaśnicę. Sprzęt ten, mimo iż nie istnieje taki obowiązek prawny, powinien bezwzględnie znajdować się w każdym domu. Za jego pomocą możemy samodzielnie, bez specjalnego przeszkolenia, zagasić płomienie lub chociaż uniemożliwić ich dalsze rozprzestrzenianie się.

Kupując gaśnicę musimy pamiętać, że im bardziej jest ona uniwersalna, czyli przeznaczona do gaszenia większej liczby różnego rodzaju materiałów łatwopalnych, tym bardziej możemy na niej polegać. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w gaśnicę proszkową, którą możemy zastosować przy gaszeniu ciał stałych, cieczy, a także gazów.

Po zakupie warto umieścić ją w odpowiednim, dobrze widocznym miejscu, tak aby każdy domownik miał do niej szybki i łatwy dostęp.

Kolejnym bardzo przydatnym, ale niestety często niedocenianym sprzętem, który powinien znajdować się w naszym domu, jest koc gaśniczy. Wystarczy szczelnie przykryć nim płonący materiał, odcinając tym samym dopływ powietrza, by w bezpieczny sposób stłumić płonienie.

Mimo, iż służy on do gaszenia jedynie niewielkich pożarów, to polecane jest przez specjalistów z racji tego, że nie niszczy palących się przedmiotów i jednocześnie, może być używane wielokrotnie. Koc gaśniczy należy umieścić blisko miejsca, w którym jest duże ryzyko wystąpienia pożaru – najlepiej w kuchni, gdzie sprawdzi się przy gaszeniu płonącego tłuszczu.

Przeczytaj: 12 nietypowych zastosowań wody utlenionej

Pamiętajmy także, aby w naszym domu nie zabrakło dobrze zaopatrzonej apteczki, z której pomocą możemy uratować nie tylko czyjeś zdrowie, ale także życie. Ważne jest, żeby każdy domownik wiedział dokładnie, gdzie została ona umieszczona. Dzięki temu, w razie nieszczęśliwego wypadku, szybko będzie można znaleźć wszystkie niezbędne akcesoria medyczne.

Na koniec warto podkreślić, że podczas zakupu tego typu urządzeń należy upewnić się czy mają one odpowiednie certyfikaty i atesty, które w odpowiednim momencie dadzą nam gwarancję bezpieczeństwa.

Warto również umieścić w widocznym miejscu numery alarmowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom