Aranżacje jadalni w wersji mini i maksi (ZDJĘCIA)

redakcja.regiodom, Artykuł przygotowany z ekspertami marki Homekraft i Kinderkraft
Kącik jadalniany w mieszkaniuKrzesła wykonane z polipropylenu są łatwe w utrzymaniu w czystości, a to cecha ważna w miejscu, gdzie meble będą miały kontakt z jedzeniem.
Kącik jadalniany w mieszkaniuKrzesła wykonane z polipropylenu są łatwe w utrzymaniu w czystości, a to cecha ważna w miejscu, gdzie meble będą miały kontakt z jedzeniem. Homekraft
Jadalnia lub kącik jadalniany powinny być w każdym mieszkaniu. To miejsce, w którym pomimo licznych obowiązków, wszyscy spotykają się i celebrują wspólne chwile. Radzimy, co zrobi, by jadalnia była wygodna, funkcjonalna i pasowała do aranżacji kuchni i salonu.

Aranżacja jadalni w dużej mierze zależy od tego, czy jest ona oddzielnym pomieszczeniem, kącikiem zaaranżowanym w kuchni czy też znajduje się na granicy kuchni i salonu. W każdym z tych przypadków zastosujemy nieco inne rozwiązania, by jadalnia zachęcała do przebywania razem. Choć nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, to są pewne zasady, których warto przestrzegać.

Ile miejsca potrzebujemy na jadalnię lub kącik jadalniany

Wszystko oczywiście zależy od tego, ile osób na co dzień i od święta będzie korzystać z jadalni. Przyjmuje się jednak, że na jedną osobę powinno przypadać około 60 x 30 cm blatu. Tylko wtedy można wygodnie zasiąść do posiłku. Jeśli w naszym domu każdy samodzielnie przygotowuje kanapki ze składników wystawionych na talerzach, to koniecznie zadbajmy o niezbędną przestrzeń na środku stołu. Powinna ona być tym większa, im więcej osób spotyka się w trakcie imienin lub świąt przy suto zastawionym stole.

Polecamy poradnik: Funkcjonalna kuchnia – jak ją zaprojektować

Ważne jest też zapewnienie odpowiedniej ergonomii, czyli ustawienie mebli w taki sposób, aby poruszanie się po pomieszczeniu było wygodne. I tak, jeśli stół jest ustawiony w pobliżu ściany, to powinniśmy zachować przynajmniej 80 cm, aby wygodnie odsuwać krzesło podczas wstawania (i przy okazji nie uszkodzić ściany). Jeśli chcemy jeszcze zachować przejście, to odległość ta powinna wynosić min. 130 cm. Te zasady sprawdzają się zarówno w dużej, oddzielnej jadalni, jak i w małym kąciku w salonie czy w kuchni.

Oświetlenie jadalni – praktyczne porady

Punkt świetlny najlepiej umieścić centralnie nad blatem, bo tylko wtedy wszystkie talerze będą równomiernie oświetlone. Dobrze jest, gdy lampa ma możliwość regulacji wysokości, a żarówka jest osłonięta. Dzięki temu zapobiegniemy oślepianiu osób siedzących przy stole. Charakter lampy powinien być dopasowany do aranżacji wnętrza i tu nie ma uniwersalnych zasad – dobrym rozwiązaniem będzie zarówno klasyczna lampa sufitowa oraz taka o futurystycznym wyglądzie, jak i punktowe reflektory wpuszczane.

Alternatywą mogą być lampy podłogowe, skierowane na blat stołu. Jednak takie rozwiązanie ma pewne minusy – zabiera miejsce, więc sprawdzi się tylko w przypadku większych pomieszczeń.

Jadalnia w wersji mini

W przypadku małych mieszkań urządzenie kącika jadalnego jest sporym wyzwaniem. Na szczęście jest na to kilka sposobów. Czasem układ pomieszczeń umożliwia wydzielenie miejsca ze stołem w kuchni bądź w salonie, a w niektórych sytuacjach wyjściem może być połączenie obu tych pomieszczeń.

Warto przeczytać: Wady i zalety kuchni zamkniętej i połączonej z salonem 

Usytuowanie kącika jadalnianego między kuchnią i salonem ma wiele atutów: optycznie powiększy przestrzeń, potraw nie trzeba daleko nosić, a osoba przygotowująca posiłek nie traci kontaktu wzrokowego z domownikami. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że stół i krzesła muszą dobrze komponować się zarówno ze stylistyką kuchni, jak i pokoju dziennego. Inną, coraz popularniejszą, opcją jest wykorzystanie barku lub wyspy łączących strefę kuchenną i dzienną – do barku wystarczy dokupić hokery i funkcjonalne miejsce do spożywania posiłków gotowe.

Małe pomieszczenie optycznie powiększy wykorzystanie jasnych kolorów, najlepiej błyszczących oraz odpowiedni dostęp światła dziennego. W kuchniach Polaków wciąż królują biele oraz jasne meble kuchenne w stonowanych, naturalnych barwach. W takich aranżacjach świetnie sprawdzą się krzesła na nogach z drewna bukowego z białym siedziskiem.

Jeśli kącik jadalniany ulokowany w pobliżu strefy gotowania, to dobrze jest wybierać te modele krzeseł, które łatwo utrzymać w czystości – w końcu w ferworze kuchennej krzątaniny nietrudno o tłuste plamy. Idealnie sprawdzą się krzesła wykonane z polipropylenu. Wystarczy je przetrzeć szmatką i nie trzeba zapierać, jak w przypadku krzeseł z obicia materiałowymi.

Aranżacja dużej jadalni to wiele możliwości

W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które mogą wydzielić osobną strefę jadalnianą i odseparować ją od rozgardiaszu w kuchni, powstałego podczas przygotowywania posiłków.

Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze krzeseł do stołu w jadalni

W przestronnej jadalni centralne miejsce powinien zajmować stół o optymalnej szerokości 90–100 cm. Do wyboru mamy szereg możliwości, od tych tradycyjnych wykonanych z drewna, aż po nowoczesne np. ze szkła czy aluminium. W dużym pomieszczeniu świetnie prezentują się nietypowe podstawy stołu – zamiast klasycznych, prostych czterech nóg – możemy zdecydować się np. na jedną, fantazyjnie poprowadzoną nogę. Jeśli na co dzień do posiłku zasiadają 2 lub 3 osoby, to możemy zdecydować się na mniejszy stół z możliwością rozłożenia, gdy spodziewamy się gości.

Wybierając krzesła, postawmy na wygodę – tu lepiej sprawdzą się krzesła tapicerowane, które nadadzą wnętrzu elegancji. Osobną kwestią jest zorganizowanie komfortowego miejsca przy wspólnym stole dla najmłodszych. Wybierając krzesełko dla dziecka nie musimy rezygnować ze stylowego wyglądu jadalni, gdyż w ofercie wielu firm pojawiają się produkty, które mają nowoczesny design.

W jadalni nie może też zabraknąć kredensu, w którym będziemy przechowywać odświętne zastawy oraz dekoracyjnych dodatków, które nadadzą unikatowego charakteru wnętrzu.

Jadalnia to serce domu, miejsce gdzie spotykają się wszyscy domownicy podczas wspólnych posiłków. Pamiętajmy, że od jej aranżacji, zależy czy chętnie będziemy celebrować posiłki w rodzinnym gonie czy ograniczymy się do szybkiego zjedzenia i ucieczki do swoich zajęć.

Niebanalnym wyposażeniem kącika jadalnianego może być stylowy hoker. Mebel wykorzystany w tej aranżacji ma drewniane nogi oraz polipropylenowe siedzisko
Niebanalnym wyposażeniem kącika jadalnianego może być stylowy hoker. Mebel wykorzystany w tej aranżacji ma drewniane nogi oraz polipropylenowe siedzisko i opacie. Dlatego łatwo utrzyamć go w czystości. Fot. Homekraft
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom