Wykończenie ściany nad blatem kuchennym

Anna Karda
Kafle na ścianie w kuchniBiałe kafle są ponadczasowe. Płytki widoczne na zdjęciu mają nietypowy rozmiar i kształt, który pięknie załamuje światło.
Kafle na ścianie w kuchniBiałe kafle są ponadczasowe. Płytki widoczne na zdjęciu mają nietypowy rozmiar i kształt, który pięknie załamuje światło. Anna Karda
Ściana nad blatem roboczym w kuchni musi być przede wszystkim odporna na zabrudzenia. Ale ten wymóg nie wyklucza jej efektownego wyglądu. Możemy użyć szkła, kafli, farb i wielu innych materiałów.

Do wyboru mamy zarówno tradycyjne sposoby, jak kafle czy farba, jak i najbardziej popularne, np.: modna minimalistyczna osłona z hartowanego szkła. A może skusimy się na samodzielne wykonanie ozdoby, która zabezpieczy ścianę nad kuchennym blatem?

Ściana w kuchni – sposoby jej wykończenia:

Kafle – białe są ponadczasowe, dla urozmaicenia powierzchni możemy wybrać te o zróżnicowanej fakturze albo pobawić się różnymi formatami płytek ceramicznych, gresowych lub kamiennych. Do kuchni tradycyjnej pasują kafle postarzane, najczęściej kwadratowe, z „podniszczonymi" brzegami. Na lśniących – choć są bardzo modne – będzie widać każdy, najmniejszy nawet ślad. Chcąc policzyć, ile kupić płytek, przyjmuje się, że do ilości kafli potrzebnych na daną powierzchnię należy doliczyć 10% naddatku. Tyle powinno wystarczyć, gdy kładziemy kafle w standardowy sposób, bez wzorów czy dekorów.

Farba – oczywiście specjalnie przeznaczona do kuchni i łazienek, mające zwiększoną odporność mechaniczną, tzn. na zmywanie i szorowanie na mokro. To najtańszy ale i najmniej trwały produkt do wykończenia ściany w kuchni. Należy pamiętać, że plamy po tłuszczu i innych substancjach obecnych używanych w tym pomieszczeniu, jak kawa, wino czy ocet, trudno jest usuwać. Ich intensywne zmywanie może po jakimś czasie odbarwić powierzchnię i zostawić ślady. Łatwo je jednak zamaskować, przemalowując zniszczony fragment ściany.

Szkło – naturalne szkło jest przeźroczyste z lekkim, zielonkawym odcieniem. Hartowane będzie najbardziej wytrzymałe na wysoką temperaturę w kuchni. Dla tych, którzy poszukują koloru, odpowiedni będzie tzw. lacobel. Jest odporne na zarysowania i łatwe do czyszczenia ale – w przeciwieństwie do szkła hartowanego - tylko o podwyższonej wytrzymałości na wysoką temperaturę. Zaletą lacobelu jest możliwość polakierowania go przez producenta na różne kolory. Podobny efekt uzyskamy malując bezpośrednio ścianę i pokrywając ją przeźroczystym, hartowanym szkłem.

Fototapeta jak najbardziej nadaje się na ścianę w kuchni. Nie może to być jednak zdjęcie wydrukowane na zwykłym papierze, który w zetknięciu z parą wodną i wilgocią, której w kuchni nie brakuje, nie ma szans. Co nie znaczy, że musimy z tego rodzaju wykończenia ściany zrezygnować. Fototapeta do kuchni musi być laminowana. Jest to już spory wydatek (od kilkuset złotych za metr kwadratowy) ale dzięki takiej tapecie ściana w kuchni będzie niepowtarzalna i – co równie ważne – bardzo praktyczna.

Zobacz również: Fototapety ścienne o soczystych kolorach

Fototapeta z nadrukiem zawdzięcza swą trwałość specjalnie wzmocnionemu, syntetycznemu papierowi, z którego jest zrobiona. Jest on specjalnie wzmocniony, by tapeta nie rozerwała się po nasączeniu jej klejem. Warstwa matowej folii dodatkowo zabezpiecza wydruk . To rozwiązanie sprawia, że obraz nie blaknie pod wpływem światła słonecznego a niewielkie zabrudzenia można usuwać przecierając fototapetę wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem.

Fototapety samoprzylepne są natomiast drukowane na specjalnej folii i mają dzięki temu szersze zastosowanie w naszych wnętrzach. Można je przyklejać do wszelkich gładkich powierzchni: oprócz ścian, również na fronty mebli czy sprzętów kuchennych, np. lodówki.

Wzory fototapet:

  • Roślinne – powiększony motyw np. liścia jest bardzo modny, a efektem będzie wnętrze przepełnione roślinnością i oddechem.
  • Graficzne – dobry pomysł dla wyrażenia w niebanalny sposób swoich przekonań: najlepiej, by cytat na ścianie w kuchni nawiązywał do kulinariów, np. „Życie ma wiele smaków".
  • Przestrzenne – wzory rodem z „Matrixa" wspaniale powiększą i nadadzą głębi szczególnie niewielkiej kuchni. Warto pamiętać, by nie były zbyt natarczywe i miały raczej jeden kolor.
  • Geometryczne – wszelkiego rodzaju powtarzające się kółka, kwadraty czy inne formy porządkują i wyciszają przestrzeń. To może się przydać w kuchni, której zazwyczaj panuje twórczy chaos.
  • Krajobrazy – zdjęcia z różnych stron świata dodają charakteru wykończeniu kuchni, np. motyw Toskanii w kuchni prowansalskiej będzie przysłowiową kropką nad „i".
  • Ze zdjęcia – a może przenieść do kuchni uliczkę z restauracją, w której przesiadywaliśmy na wakacjach? By zdjęcie cyfrowe mogło być wydrukowane w dużym formacie, musi mieć bardzo wysoką rozdzielczość (podawaną w pikselach). Od wielkość zdjęcia zależy więc ostateczny rozmiar fototapety. Dobór tych parametrów najlepiej powierzyć firmie specjalizującej się w tego typu usługach.

Własnoręczna dekoracja – serwetki, podkładki pod piwo a może wycinki z gazet? Ściana w kuchni może być także doskonałym miejscem do wyeksponowania kolekcji właściciela mieszkania. Należy tyko pamiętać, by właściwie je zabezpieczyć: przynajmniej kilkoma warstwami lakieru, a najlepiej – przykryć hartowanym szkłem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom