Wakacyjne wyjazdy - jak zabezpieczyć dom przed złodziejami?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Na bezpieczeństwie domowników nie warto oszczędzaćWarto zabezpieczyć okna foliami antywłamaniowymi - chronią nie tylko przed złodziejami, ale również przed wandalami.
Na bezpieczeństwie domowników nie warto oszczędzaćWarto zabezpieczyć okna foliami antywłamaniowymi - chronią nie tylko przed złodziejami, ale również przed wandalami. morguefile.com
Początek sezonu wakacyjnego to jednocześnie czas żniw dla złodziei i włamywaczy. Istnieją jednak sposoby, by skutecznie utrudnić im zadanie i ochronić swoje mieszkanie przed grabieżą.

W rozmowach z policjantami usłyszeć można, że najlepszą obroną przed złodziejami bywa sąsiad, im bardziej wścibski, tym lepszy, zwłaszcza w czasie letnich wyjazdów. Sąsiedzka czujność może okazać się kluczowa, gdy po posesji, działce czy korytarzu w bloku kręcą się podejrzani ludzie. Są jednak i inne sposoby zabezpieczenia dobytku.

Kraty i rolety antywłamaniowe

Spory problem mają mieszkańcy parterów, uznawanych za najmniej bezpieczne. Niektórzy instalują kraty na balkonach (co spotyka się z protestami mieszkańców pierwszych pięter i spółdzielni mieszkaniowych, które zwracają uwagę na psucie osiedlowej estetyki przez takie zabezpieczenia). Dobrym rozwiązaniem są rolety antywłamaniowe. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na klasę odporności na włamanie. Dobre rolety powinny mieć wzmocnioną konstrukcję prowadnic, aby nie można było ich odgiąć oraz solidną listwę dolną, aby usztywniała i stabilizowała pancerz zabezpieczający. Instalację rolet antywłamaniowych najlepiej zaplanować wraz z wymianą stolarki okiennej na nową.

Folia antywłamaniowa wytrzyma uderzenie metalowej kuli

Znacznie tańszym sposobem zabezpieczenia okien jest zastosowanie folii antywłamaniowych. Folia taka wzmacnia powierzchnię szkła, powoduje, że szyba w razie uderzenia nie rozpryskuje się. Zabezpieczenia tego typu potrafią wytrzymać kilkukrotne uderzenie stalowej kuli o wadze 4 kilogramów. Folie przez dłuższy czas potrafią przeciwstawić się włamywaczowi i są dla niego zaskoczeniem – gdyż są wykonane z bezbarwnego materiału. Prosta w zastosowaniu folia spowoduje, że nikt niezauważony nie będzie w stanie wejść do domu – przynajmniej przez okno.

Drzwi i zamki, najlepiej z atestem

Solidne drzwi i zainstalowane w nich zamki mogą stać się barierą, której złodziej przez długi czas nie sforsuje. Doświadczenie pokazuje, że jeśli włamywacz przez dłuższy czas nie jest w stanie pokonać zabezpieczeń, rezygnuje ze swoich zamiarów. To czas na pokonanie zabezpieczeń jest więc najważniejszym kryterium, którym warto kierować się przy wyborze drzwi i zamków. Dobry zamek będzie opierał się próbom włamania przez sześć minut i więcej, najsłabsze ustąpią po kilkunastu sekundach. Aby jednak solidny zamek spełniał swoje zadanie, musi być zainstalowany w dobrych drzwiach. Te powinny być wyposażone w dwa, maksimum trzy zamki (codzienne otwieranie czterech zamków potrafi uprzykrzyć życie), ale również osadzone na solidnej ościeżnicy i odpowiednio w niej zakotwiczone, aby nie można było ich wyważyć. Przed zakupem drzwi nazywanych antywłamaniowymi (co może być tylko handlowym trikiem) trzeba koniecznie domagać się przedstawienia odpowiednich atestów, które muszą mieć takie urządzenia. Drzwi z atestem powinny zatrzymać złodzieja przez przynajmniej dwadzieścia minut, w trakcie których chciałby np. wyciąć w nich dziurę wielkości 40x40 centymetrów (czyli akurat taką, w której by się swobodnie zmieścił i wszedł do wnętrza mieszkania).

Czujniki i alarmy - większe bezpieczeństwo, niższe składki

Sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach, ale również w domach jednorodzinnych, także tych oddalonych od innych nieruchomości. Nawet najlepsze zabezpieczenia mechaniczne nie będą stanowić problemu dla włamywacza, który będzie miał czas na ich pokonanie. Tak może być w wypadku działek rekreacyjnych czy domów znacznie oddalonych od najbliższego sąsiedztwa. Sam widok czujek alarmowych może jednak zniechęcić złodzieja. Rodzajów systemów alarmowych jest na rynku wiele. Niektóre reagują na ruch wewnątrz budynku i w jego obrębie, inne „uczulone są" na określone dźwięki, na przykład rozbijanych szyb. Ciekawym rozwiązaniem są czujki, które wysyłają sygnał alarmowy do patroli interwencyjnych firm ochroniarskich. Złodziej nawet nie zdaje sobie sprawy, że alarm został uruchomiony, jest więc duża szansa, że zostanie ujęty na gorącym uczynku.
Przed dłuższym wyjazdem (i nie tylko) warto pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach. Zakup elementów antywłamaniowych na pewno się opłaci się. Dodatkowo z tytułu instalacji określonych urządzeń można uzyskać zniżki w ubezpieczeniu domu i mieszkania, co nieco zamortyzuje poniesione wydatki.

– Montaż alarmu pozwala nie tylko na osiągnięcie zniżki przy zakupie polisy ubezpieczeniowej, ale również zmniejsza ryzyko włamania – mówi Radosław Pallach z firmy Elephant zajmującej się zabezpieczeniami mieszkań. – Pamiętajmy jednak, że najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Decydując się na instalację systemu alarmowego powinniśmy przede wszystkim mieć na względzie ochronę domowników. Dlatego wybierając zabezpieczenie warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które skutecznie odstraszy włamywacza jeszcze przed wtargnięciem przez niego do mieszkania oraz powiadomi nas podczas próby dostania do wewnątrz – wyjaśnia specjalista.
W zależności od wybranego systemu alarmowego można otrzymać od 3 do nawet 30 procent zniżki od składki ubezpieczeniowej. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom