Urządzenie typu multicooker – przyda się w kuchni. Modele, wady, zalety, ceny

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
MulticookerGotowanie na parze, smażenie, gotowanie tradycyjne i pieczenie - to wszystko zapewni jedno urządzenie typu multicooker.
MulticookerGotowanie na parze, smażenie, gotowanie tradycyjne i pieczenie - to wszystko zapewni jedno urządzenie typu multicooker. Philips
Dla jednych rewolucja w kuchni, dla innych kolejna odsłona wielofunkcyjnych urządzeń kuchennych. Mnogość funkcji i zastosowań sprawiają, że urządzeniami typu multicooker interesuje się coraz więcej osób.

Zadania, jakie postawili sobie producenci tych urządzeń, są ambitne. Multicookery mają służyć do pieczenia potraw, smażenia, gotowania na parze, przygotowywania zup, owocowych przetworów, a nawet jogurtów. Ma być prosto – wystarczy wrzucić do garnka wszystkie niezbędne składniki, włączyć odpowiedni program i po określonym czasie wyjąć nie tylko gotową, ale również smaczną i zdrową potrawę.

Dzięki temu sprzętowi można przygotować sobie fajne jedzonko za niewielką kasę. Użytkownicy twierdzą, że najbardziej podoba im się, że nie trzeba się z tym wiele babrać, włącza się po prostu odpowiedni program i właściwie po sprawie. Mycie też nie przypomina tradycyjnego szorowania garów. Kto nie ma w domu piekarnika, a ma małą kuchnię, taki sprzęt rozwiązuje problem z przygotowaniem obiadów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze multicookera

W przypadku urządzeń typu multi, im więcej dostępnych opcji przygotowywania posiłków, tym lepiej. Minimum to gotowanie na parze, smażenie, gotowanie tradycyjne i pieczenie. Każda dodatkowa funkcja jest atutem urządzenia. Wiele kuchennych sprzętów większość swego żywota spędza w szafie, mimo swojej funkcjonalności. To dlatego, że właścicieli męczy ich mycie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób i łatwość czyszczenia urządzenia, a także na możliwość mycia w zmywarce. Urządzenie typu multicooker dedykowane jest osobom zabieganym.

Dodatkowe funkcje multicookera

Funkcja opóźnionego startu daje możliwość przygotowania posiłku na wskazaną przez użytkownika godzinę. Ma to szczególne znaczenie dla tych, którzy nie mają czasu na ślęczenie nad garnkami. Urządzenie włączy się o określonej porze, przygotuje posiłek, który będzie gotowy w momencie powrotu właściciela z pracy.

Warto wiedzieć: Gotowanie na parze, czyli jak gotować w parowarze i kombiwarze 

Istotna jest też funkcja podtrzymywania ciepła. Jej obecność sprawia, że przygotowany posiłek zawsze będzie ciepły i to bez konieczności ponownego podgrzewania. Jeśli domownicy schodzą się do domu o różnych porach dnia, taka funkcja jest niezastąpiona. Pozwoli każdemu na zjedzenie świeżego i ciepłego posiłku bez względu na porę dnia. Ważna jest też wielkość misy w której przygotowuje się jedzenie. Standardowa to pięć litrów, co powinno wystarczyć na przygotowanie posiłku dla pięciu osób. Jeśli gotujemy dla większej liczby domowników, warto wyszukać większe modele.

Wygląd to rzecz może drugorzędna, ale każdy lubi, gdy w kuchni znajdują się sprzęty nie tylko funkcjonalne, ale również wykonane z nieco większą finezją niż nasz stary toster z NRD. Niektóre multicookery swoim designem urzekają: ich obudowy zrobione są w części z aluminium, wydają się nowoczesne i po prostu modne. Zdarzają się jednak i takie, które przypominają raczej wielką frytkownicę.

Inne zalety multicookerów

Multicookery zaopatrzone są w większości w przydatną rączkę, która sprawi, że z urządzenia stacjonarnego multicooker stanie się sprzętem mobilnym. Można go łatwo przenieść i zawieźć chociażby do domku letniskowego i w nim – szybko i łatwo – przygotować dla domowników posiłek. W dodatku będzie to przygotowanie względnie tanie. Nawet najmocniejsze multicookery zużywają wielokrotnie mniej prądu niż zasilane prądem kuchenki i piekarniki.

Multicookery zaopatrzone są w zawory na ujście pary. To sprawia, że ich użytkowanie jest bezpieczne, ale jednocześnie otwory są tak niewielkie, że na zewnątrz nie wydostają się zapachy, które zwykle królują w kuchni. W końcu nie wszyscy sąsiedzi muszą wiedzieć, co akurat je się na obiad.

Na rynku pojawiły się dedykowane multicookerom książki kucharskie, w których zawarte są przepisy na potrawy. Dzięki takim urządzeniom można szybko przygotować posiłek. Dobrze jednak, jeśli producent pokusi się o dodatek w postaci własnej książki kucharskiej dla każdego, kto zdecyduje się na kupno jego urządzenia. Większość producentów dodaje, oczywiście gratis, taką książkę, która jest doskonałym „starterem" do eksperymentowania w kuchni.

Wady urządzenia – z automatu i na ślepo

Czasem z przyzwyczajenia, a czasem z konieczności, przy gotowaniu posiłków każdy lubi wiedzieć, w jakim stanie jest przygotowywana potrawa. Niestety, wiele urządzeń typu multicooker nie ma nawet małej szybki, przez którą zerknąć można, jak się ma przygotowywany obiad.

Poczytaj więcej:Jak przechowywać żywność 

Większość multicookerów ma wbudowanych przynajmniej kilkanaście gotowych programów do gotowania na różne okazje. Niestety, dość często na tym wybór się kończy. Tymczasem wielu domowych kucharzy chciałoby, żeby urządzenie pozwalało również na samodzielne ustawienia funkcji, gdyż gusta i sposoby przygotowania ulubionych potraw są różne, niekoniecznie zbieżne z tym co zaprogramowano w maszynie.

Cena multicookera

W zależności od zaawansowania modelu, producenta i wielkości, multicookera kupić można już za niecałe 250 złotych. Ceny nawet najdroższych modeli nie powinny przekroczyć 600 złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom