Terakota – czy kolor gliny sprawdzi się w twoim mieszkaniu? Zobacz, jak łączyć terakotę z różnymi stylami aranżacyjnymi

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Co powiesz na połączenie szarości z intensywnym kolorem czerwonej cegły? Kanapa świetnie przełamuje stonowany wystrój pomieszczenia, wprowadzając do niego ożywczy element wystroju.
Co powiesz na połączenie szarości z intensywnym kolorem czerwonej cegły? Kanapa świetnie przełamuje stonowany wystrój pomieszczenia, wprowadzając do niego ożywczy element wystroju. 123RF/serezniy
Terakota większości z nas kojarzy się z brązowymi płytkami – przeważnie w kuchni na podłodze. I jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, choć na pewno niejedyne. Terakota bowiem to nie tylko glazura, ale również modny kolor w aranżacji wnętrz. Podpowiadamy, jak łączyć kolor terakoty z innymi dodatkami w mieszkaniu.

Spis treści

Co to jest terakota?

Nazwa terakota pochodzi od włoskiego słowa terracotta, które tłumaczy się jako spalona ziemia. Są to wyroby z dobrze oczyszczonej, drobnoziarnistej gliny w formie płytek lub elementów dekoracyjnych. Glinę poddaje się odpowiedniej obróbce, aby była plastyczna i łatwa w formowaniu. Następnie wycina się z niej kształty płytek w różnych rozmiarach i starannie suszy. Na koniec płytki wypala się w piecu ceramicznym, aby osiągnęły odpowiednią twardość i trwałość. Co ciekawe ten sposób wypalania płytek sięga czasów starożytnego Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Rzymu.

Kolor terakoty – z czym łączyć?

Aranżacje z terakotą do perfekcji opanowali mieszkańcy Toskanii oraz Hiszpanii. Gliniane figurki oraz dekoracje z ceramiki można znaleźć w wielu wnętrzach. Aranżację dopełniają ściany pomalowane na ceglano-pomarańczowy kolor oraz meble w tonacjach brązu lub ceglanej czerwieni. Taki styl może stanowić niemałą konkurencję dla wciąż dobrze mającego się chłodnego, minimalistycznego designu. Ciepły kolor terakoty sprawia, że mieszkanie staje się przytulne, a kolor gliny przywołuje wspomnienia wakacyjnych podróży.

Terakota do kuchni to ponadczasowe rozwiązanie

Jeżeli lubisz wnętrza w stylu rustykalnym lub szalenie ostatnio modnym – boho, wybierz płytki w kolorze ziemistego beżu lub ceglano-rdzawym. Tego typu posadzka świetnie sprawdzi się w dużych, otwartych przestrzeniach z dostępem do naturalnego światła. Płytki z terakoty są na tyle uniwersalne, że możesz je wykorzystać także w nieco bardziej nowoczesnym wnętrzu. Współczesna terakota jest bardzo zróżnicowana pod względem koloru i faktury. Może imitować np. wygląd drewna lub kamienia. Warto pamiętać, że terakotę bardzo łatwo się czyści – nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a ponadto jest bardzo odporna na zarysowania.

Meble w kolorze cegły? Zachwycisz się nimi od razu!

Jeżeli pomysł z terakotą nie przypadł ci do gustu, możesz w inny sposób wprowadzić do swojego wnętrza kolor ziemi. Meble w odcieniu cegły lub wpadające w zimny brąz znakomicie uzupełnią się ze ścianami w kolorze pasteli. Jeśli obawiasz się, że zmiana będzie zbyt odważna, zacznij od wprowadzania drobnych akcentów w postaci elementów dekoracyjnych w kolorze terakoty, np. poduszek na kanapę, lampy, wazonu lub zasłon. Zobaczysz wówczas, jak ten kolor współgra ze stylem twojego mieszkania bez ponoszenia dużych kosztów.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom