Tapety ścienne papierowe czy natryskowe

Anita Koszałkowska, mat.prasowe producentów tapet
Wideo
od 16 lat
Położenie tapet to doskonały sposób na to, by ściany stały się oryginalne i "ciepłe". Tapety na ścianie są bardzo praktycznym i estetycznym rozwiązaniem.

Na rynku możemy wybierać spośród tapet tradycyjnych i natryskowych. Wciąż modne są kolory pastelowe, choć ostatnio coraz większą popularnością cieszą się wzory: zygzaki, pasy poprzeczne i podłużne, a także wzory egzotyczne i tradycyjne.
Jednak najważniesze jest to, by nowe tapety pasowały do wnętrza i by domownicy czuli się w nim dobrze.
Podczas zakupów należy sprawdzić, czy na każdej rolce jest ten sam symbol i numer (numer serii musi być identyczny), bo nawet mała różnica w odcieniu będzie widoczna na ścianie.
Zazwyczaj z jednej rolki (10-metrowej) uzyskuje się 4 pasy. Jeśli tapeta jest jednobarwna należy policzyć powierzchnię wszystkich ścian wraz z oknami i drzwi, jeśli ma wzory trzeba jej kupić z naddatkiem. Należy pamiętać też o rolce zapasowej, potrzebnej w razie jakichkolwiek poprawek lub błędzie przy klejeniu. 

Tapety papierowe

Tapety papierowe przepuszczają parę wodną ale są nieodporne na działanie wody. Mogą być wykonane z jednej lub dwóch warstw papieru. Przy czym w przypadku tapet papierowych jednowarstwowych ściana wymaga starannego przygotowania, ponieważ po naklejeniu tapety wszelkie nierówności będą bardzo widoczne. Niektóre rodzaje tapet papierowych, takie jak np. raufaza nadają się do kilkukrotnego malowania. Stosując raufazę fakturę tapety uzyskuje się dzięki zawartości wiórków drzewnych umieszczonych pomiędzy warstwami papieru. Wiórki, które mogą mieć różną wielkość i gęstość rozmieszczeniapodczas malowania nasiąkają wodą i pęcznieją. Tapety typu raufaza dobrze kryją nierówności.

Jak zmienić wnętrze wykorzystując w tym celu tapetę z rolki

Wybór wzoru i koloru tapety uzależniony jest od wielkości i kształtu tapetowanego wnętrzna. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów o różnej kolorystyce i wzornictwie. Dokonując wyboru tapety należy pamiętać o kilku zasadach: 

  • Nie zawsze trzeba tapetować całe wnętrze, czasem lepiej wybrać jedną ścianę i z niej uczynić najważniejszy element pokoju.
  • Nie należy łączyć zbyt wielu typów tapet w jednym pomieszczeniu (jeden, góra dwa wzory) oraz tapet o różnej i dobrze widocznej strukturze.
  • Nie bójmy się kolorów i mocnych wzorów, bo to one świadczą o oryginalności wnętrza.
  • Pasy ozdobne należy stosować w miejscach, które oddzielają dwie strefy o różnym kolorze.
  • Aby optycznie powiększyć małe pomieszczenie można wykorzystać tapety o zdecydowanych wzorach lub w pionowe pasy.
  • Jeśli ściany w pomieszczeniu są nierówne, mają szczeliny warto zastosować tapety o dużej grubości.

Jak przygotować ściany do tapetowania

Zanim rozpoczniemy tapetowanie trzeba odpowiednio przygotować ściany. Jeśli są na nich stare tapety, należy je dokładnie usunąć, by nie zostały nierówności. Starą farbę należy zdrapać, ewentualnie umyć. Jeśli na powierzchni ściany są duże szczeliny lub ubytki – trzeba je zagipsować. Przed tapetowaniem musimy pomalować sufit. Trzeba też zdjąć osłony gniazdek.
Dopiero teraz przycinamy pasy i każdy pokrywamy klejem, poczym składamy je na kilka części, aby klej wsiąkł w papier. Przyklejamy pasek, który jako pierwszy był pokryty klejem. Tapety, które ułożyliśmy na rogach futryn lub okien należy przyciąć dopiero wtedy, gdy klej wyschnie.
Uwaga podczas tapetowania należy zadbać o to, żeby w pomieszczeniu nie było przeciągów i zbyt wysokiej temperatury. W innym przypadku klej będzie szybko wysychał i na łączeniach pasków mogą pojawić się przerwy.

A może tapety natryskowe

To doskonałe rozwiązanie na pokrycie ścian zarówno w biurach jak i mieszkaniach. Tapeta natryskowa to gęsta masa, którą nakłada się pistoletem. Produceni oferują szeroki wybór kolorów i struktur. Ich zaletą jest odporność na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Masa natryskowa dokładnie pokrywa nierówności i załamania. Wcześniej nie trzeba kłaść gładzi gipsowej. Tapetę natryskową można też pokryć specjalnym bezbarwnym lakierem, dzięki czemu będzie ona odporna na wilgoć i trudniej będzie "łapała" kurz. Powierzchnię pokrytą tapetą natryskową można malować zwykłymi farbami. Charakteryzują się również możliwością wykonania regeneracji uszkodzonego fragmentu tapety.

Inne rodzaje tapet ściennych

  • tapety winylowe – bardzo trwałe, wodoodporne, można je zmywać nawet ostrymi środkami chemicznymi, doskonałe do łazienek i kuchni;
  • tapety korkowe – jeśli pomalujemy je lakierem będą odporne na wilgoć; bardzo dobrze tłumią hałas i ocieplają ściany;
  • tapety styropianowe – tylko białe, świetnie wygłuszają pomieszczenie;
  • tapety flizelinowe – winylowe lub papierowe z podklejoną warstwą flizeliny. Bardzo łatwo się je kładzie, bo klejem smaruje się tylko ścianę, ponadto dobrze tłumią hałas;
  • tapety tekstylne – bardzo drogie i eleganckie. Na warstwę papieru nakłada się tkaninę; odświeża się je środkami do tkanin;
  • tapety japońskie - suchy proszek miesza się z wodą i gotową masę nakłada na ścianę; jest to rozwiązanie pomiędzy tapetą i tynkiem, dlatego nazywane są one tynkiem japońskim lub rodzajem tapety natryskowej; po namoczeniu łatwo schodzą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom