Szklane ściany w domu i mieszkaniu. Pomysły na aranżacje (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Szklane ścianySzkło można zaadaptować w taki sposób, aby pasowało do niemal każdego wnętrza i na każdą ścianę.
Szklane ścianySzkło można zaadaptować w taki sposób, aby pasowało do niemal każdego wnętrza i na każdą ścianę. Seffaf
Szklane ściany to wciąż rzadkość. Z jednej strony wpływ ma dość konserwatywne podejście do aranżacji mieszkań, z drugiej – nieuzasadnione dodajmy od razu – obawy, że przeszklone ściany np. frontowe, potężnie obciążą nasz budżet zimą, gdyż wpuszczą wiele zimna.

Wielu osobom przeszklone ściany kojarzą się raczej z niezbyt przyjaznym miejscem pracy w korporacji niż z domowym ciepłem. Poniekąd to racja, bo moda na szklane ściany i przepierzenia przywędrowała do mieszkań i domów właśnie z biur.

Szkło na dużej przestrzeni

Szkło można jednak zaadaptować w taki sposób, aby pasowało do niemal każdego wnętrza. Najchętniej ze szklanych rozwiązań korzystają właściciele dużych domów oraz loftów, gdzie szklane ściany sprawdzają się doskonale. Wszystko przez to, że szkło pomaga zaaranżować dużą przestrzeń i to bez wielkich prac budowlanych. Zamiast skuwać ściany działowe czy stawiać nowe, wystarczy czasem kilka szklanych płyt w profilach, aby wygrodzić z ogólnej przestrzeni gabinet czy pokój dla siebie. Tak zastosowane szkło sprawia, że po jakimś czasie, bez większego trudu, pomieszczenie będzie można powiększyć albo dowolnie zmienić jego kształt.

Przeszklona ściana frontowa

Takie standardowe podejście przełamują swoimi propozycjami nieliczni deweloperzy. Ci w parterowych lokalach oferują coraz częściej np. wejście do mieszkania od strony balkonowej. Cała frontowa ściana w takim mieszkaniu jest przeszklona, a wejście umieszczone równo z gruntem – pozbawione schodów czy podejść.

Warto popatrzeć: Dekoracje ścienne wykorzystywane w aranżacji mieszkania 

Zastosowanie szklanej ściany frontowej sprawia, że mieszkanie jest maksymalnie doświetlone, a słoneczne światło operuje wewnątrz przez większą część dnia. Przy okazji domownicy i goście mają wrażenie, że mieszkanie jest dużo większe niż w rzeczywistości. Tak wykonana ściana zapewnia też rozległy widok na okolice czy ogród.

Szklane ściany a wyziębienie mieszkania

Przy tej okazji warto rozwiać obawy przed wyziębieniem mieszkania zimą. Szklana ściana, osadzona w przesuwnych profilach, dobrze wykonana ze szkła o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła posiada podobne walory cieplne niż niezwykle popularne okna „plastiki". Drzwi w takiej ścianie – również szklane – otwierają się równolegle do niej, a nie, jak tradycyjne drzwi umieszczone w ościeżnicach: do wnętrza lub na zewnątrz mieszkania. To z kolei ułatwia zaaranżowanie mieszkania i oszczędza sporo miejsca.

Szkło nie musi być przezroczyste

Szkło, stosowane w aranżacjach, nie musi być przezroczyste. Istnieje wiele możliwości jego wzbogacenia o nowe elementy. Na szkle mogą pojawić się naklejane folie, szklaną powierzchnię można wypiaskować, pomalować ją czy sprawić, że będzie matowa. Specjalistyczne firmy mogą dostarczyć gotowe rozwiązania w wielu kolorach, m. in. w grafitowym, zielonym, brązowym czy niebieskim. Dzięki temu można w atrakcyjny sposób rozdzielić kuchnię od salonu i wyodrębnić na przykład kącik do jedzenia albo komputerowy.

Szklana odrobina prywatności

Rzadziej wydziela się w ten sposób sypialnie, ale w trosce o zapewnienie odrobiny prywatności można zastosować żaluzje na szklanej ścianie albo po prostu wykonać ją z przewagą szkła matowego. W powszechnej opinii mieszkania, w których stosuje się szkło, zyskują na nowoczesności. Jednak pasuje ono zarówno do modernistycznych wnętrz, jak i dobrze skomponowanych konserwatywnych przestrzeni w stylu retro. Szklane ściany wyglądają ciekawie niemal w każdym mieszkaniu sprawiając, że zyskuje sporo na elegancji.

Szkło w kuchni i łazience

Osoby, które nie są do końca przekonane o zaletach szklanych ścian w domu, mogą swoją przygodę ze szklanymi aranżacjami rozpocząć od łazienki czy kuchni. W tych pierwszych doskonale sprawdza się kabina prysznicowa wykonana ze szkła w towarzystwie odpowiednio dobranych kafli.

W kuchni natomiast coraz popularniejsze staje się tworzenie szklanych ścianek w pasie roboczym. Nie są to jednak ściany ze szkła, a ściany pokrywane szkłem – najczęściej hartowanym. Odpowiednio dobrane kolory albo specjalne folie przyklejane na szkło, które w dodatku może być podświetlone lampkami ledowymi, podkreślają wygląd zastosowanych w kuchni mebli. Szklana powierzchnia ściany sprawia, że kuchnię łatwiej utrzymać w czystości, a odporność szkła decyduje o tym, że ściany nie ulegają uszkodzeniu czy zabrudzeniu. Niektórzy obawiają się o bezpieczeństwo i wytrzymałość szklanych konstrukcji, z nieufnością podchodząc zwłaszcza do szklanych podłóg czy schodów.

Co Ty na to?: Modne ściany na 2015 rok 

Prawdą jest, że stosowane we wnętrzach szkło – bez różnicy czy dotyczy do konstrukcji schodów, ścian działowych, frontowych czy podłóg – musi być bezpieczne, a więc hartowane, zbrojone lub klejone. To w praktyce oznacza, że będzie drogie. Metr kwadratowy szklanej powierzchni w postaci ściany działowej kosztować może (wraz z montażem ) około 1000 złotych. 

Zimno ci nie grozi

I jeszcze jeden aspekt. Niektórzy mają obawy, że przeszklone ściany np. frontowe, potężnie obciążą nasz budżet zimą, gdyż wpuszczą do środka wiele zimna. Okazuje się, że to mit. - Duże przeszklenia, charakterystyczne dla wielu współczesnych budynków, zapewniają wnętrzom doskonały dostęp światła dziennego. Jednak mogą mieć też wadę: narażają pomieszczenia na przegrzewanie - informuje Monika Makowska-Jarosz, reprezentująca firmę Guardian, produkującą szkło. - Tymczasem przepisy nakazują ograniczenie przepuszczalności energii z promieniowania słonecznego do maksymalnego poziomu 35 procent. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom