W przyrodzie występuje ponad 800 gatunków szczawiku (Oxalis), najwięcej ich jest w Ameryce Płd. i Afryce. W Polsce rosną dziko, niektóre jak szczawik zajęczy to chwasty. Gatunki o zielonych i bordowych liściach doskonale udają się na rabatach i jako rośliny doniczkowe w domu. Do popularnych gatunków należy m.in. szczawik Deppego oraz szczawik purpurowy.
Szczawiki **nazywane są kwiatami miłości lub kwiatami szczęścia, bo ich **liście przypominają koniczynę. Składają się z trzech lub czterech owalnych bądź trójkątnych listków, które są osadzone na szczycie długiego ogonka. Odmienny wygląd mają jedynie liście szczawiku dziewięciolistnego. W zależności od gatunku i odmiany, szczawiki mają różny kolor liści i inną barwę kwiatów.
Warto wiedzieć: Jakie rośliny przepowiadają pogodę
Oxalisy potrzebują dużo słońca
Szczawik czterolistny na delikatnej łodydze wytwarza zielone liście, a u nasady purpurowe. Natomiast kwitnie na czerwono. Szczawik trójkątny ma purpurowe liście, a kwiaty bladoróżowe.
Rośliny, niezależnie od tego czy rosną na rabacie czy w domu, wymagają słonecznego stanowiska, ziemi próchniczej i przepuszczalnej. Muszą mieć stale wilgoć, inaczej bardzo szybko usychają.
Szczawiki uprawiane w gruncie jesienią zamierają, na zimę trzeba je przykryć. Jeśli szczawiki uprawiamy w pojemnikach na zewnątrz, to na zimę najlepiej przenieść je do chłodnego pomieszczenia (z temp. 10-12°C) i przetrzymać do wiosny. Od czasu do czasu trzeba je minimalnie podlewać, tak żeby ziemia całkiem nie przeschła.