Szafka z płyt OSB - jak zrobić ją samemu

Szafka z płyty OSBPłyty OSB kojarzą się nam głównie z niedrogim materiałem budowlanym, który wykorzystywany jest mi.in. jako poszycie ścian szkieletowych i sztywne deskowanie na dachach. Zachęcamy, by docenić estetyczne walory płyt OSB i wykonać z nich mebel lub inny element wyposażenia mieszkania.
Szafka z płyty OSBPłyty OSB kojarzą się nam głównie z niedrogim materiałem budowlanym, który wykorzystywany jest mi.in. jako poszycie ścian szkieletowych i sztywne deskowanie na dachach. Zachęcamy, by docenić estetyczne walory płyt OSB i wykonać z nich mebel lub inny element wyposażenia mieszkania. Katarzyna Mularz
Płyty OSB mają wiele zastosowań. Zobacz, jak wykorzystać je w aranżacji mieszkania i wykonać z nich modną szafkę.

Meble wykonane z płyt OSB to nic dziwnego, ponieważ od dawna stosuje się ten materiał w meblarstwie. Ale najczęściej płyty OSB są konstrukcją, którą się ukrywa, ale można je wyeksponować w taki sposób, by stanowiły dekorację wnętrza (urządzonego np. w stylu loftowym – ze względu na jego surowy charakter).
Oto krótki poradnik, jak wykonać własnoręcznie prostą i efektowną szafkę z płyty OSB. Mebel ze zdjęcia powstał głównie z odpadów pochodzących z innych projektów. Nogi zamontowane w szafce, pierwotnie były częścią innego mebla, tak samo uchwyt do drzwiczek.**

Zobacz: Meble z odzysku – dlaczego grzebanie w śmietniku jest modne?

– Szafka jest zrobiona z 9 kwadratowych płyt OSB o wymiarach 30 x 30 cm, bo akurat takie miałam w domu i żal mi je było wyrzucać. Aby stworzyć prostokątną górę i dół szafki, musiałam więc znaleźć sposób na skuteczne łączenie dwóch płyt w poziomie i tu świetnie sprawdziły się kołki. Najlepiej jednak najpierw stworzyć projekt szafki na papierze, a potem zamówić wycięcie płyt na taki wymiar, jakiego potrzebujemy, to ułatwia pracę - opowiada autorka projektu.

Korpus szafki podzielony jest na pół - część zamknięto za drzwiczkami. Tylna ścianka szafki (plecy) zrobiona jest z cienkiej płyty HDF dociętej na wymiar i pokrytej okleiną meblową w formie naklejki. Do szafki przytwierdzona została za pomocą gwoździków. Mebel ma 60 cm szerokości i 45 cm wysokości.

Jak zrobić szafkę z płyt OSB?

Wycięte płyty połącz tradycyjnymi wkrętami lub użyj drewnianych kołków, a jeżeli zależy ci na naprawdę solidnej konstrukcji to użyj tzw. konfirmatów. Drzwiczki zamontuj na zawiasach, które dostępne są w każdym markecie budowlanym. Najlepsze będą zawiasy tzw. puszkowe - są one najczęściej wykorzystywane przy budowie mebli. Aby je jednak zamontować, trzeba zaopatrzyć się w specjalną końcówkę frezującą do wkrętarki, za pomocą której wywiercimy idealny otwór na zawias (standardowa średnica puszki to 35 mm).

Płyty OSB są gładkie w dotyku, ale z uwagi na swoją konstrukcję łatwo się szarpią, zwłaszcza przy krawędziach, dobrze jest więc wygładzić je papierem lub gąbką ścierną (120 będzie w sam raz).

Warto przeczytać: Bielenie mebli – krok po kroku. DIY

Własnoręcznie zrobiona szafka z płyty OSB wygląda bardzo efektownie. Surowość w połączeniu w ciepłym kolorem drewnianych wiórów sprawia, że taki mebel świetnie będzie pasował do industrialnych wnętrz. Jeżeli taka estetyka nie pasuje do wystroju mieszkania czy domu, szafkę z płyty OSB można wykorzystać np. do przechowywania narzędzi i postawić ją w piwnicy lub garażu.

Uwaga! Płyty różnią się odpornością na wilgoć – OSB/1 i OSB/2 nadają się do stosowania w warunkach suchych, a OSB/3 i OSB/4 – w wilgotnych. Jeśli znamy już przeznaczenie mebla, wybierzmy odpowiedni rodzaj płyt.

Autorka nie będzie malować szafki, ponieważ uważa, że struktura płyty jest ciekawa sama w sobie i bardzo oryginalna. Co więcej, na zrobienie szafki w wersji ze zdjęcia, nie wydała więcej niż 100 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom