Meble wykonane z płyt OSB to nic dziwnego, ponieważ od dawna stosuje się ten materiał w meblarstwie. Ale najczęściej płyty OSB są konstrukcją, którą się ukrywa, ale można je wyeksponować w taki sposób, by stanowiły dekorację wnętrza (urządzonego np. w stylu loftowym – ze względu na jego surowy charakter).
Oto krótki poradnik, jak wykonać własnoręcznie prostą i efektowną szafkę z płyty OSB. Mebel ze zdjęcia powstał głównie z odpadów pochodzących z innych projektów. Nogi zamontowane w szafce, pierwotnie były częścią innego mebla, tak samo uchwyt do drzwiczek.**
Zobacz: Meble z odzysku – dlaczego grzebanie w śmietniku jest modne?
– Szafka jest zrobiona z 9 kwadratowych płyt OSB o wymiarach 30 x 30 cm, bo akurat takie miałam w domu i żal mi je było wyrzucać. Aby stworzyć prostokątną górę i dół szafki, musiałam więc znaleźć sposób na skuteczne łączenie dwóch płyt w poziomie i tu świetnie sprawdziły się kołki. Najlepiej jednak najpierw stworzyć projekt szafki na papierze, a potem zamówić wycięcie płyt na taki wymiar, jakiego potrzebujemy, to ułatwia pracę - opowiada autorka projektu.
Korpus szafki podzielony jest na pół - część zamknięto za drzwiczkami. Tylna ścianka szafki (plecy) zrobiona jest z cienkiej płyty HDF dociętej na wymiar i pokrytej okleiną meblową w formie naklejki. Do szafki przytwierdzona została za pomocą gwoździków. Mebel ma 60 cm szerokości i 45 cm wysokości.
Jak zrobić szafkę z płyt OSB?
Wycięte płyty połącz tradycyjnymi wkrętami lub użyj drewnianych kołków, a jeżeli zależy ci na naprawdę solidnej konstrukcji to użyj tzw. konfirmatów. Drzwiczki zamontuj na zawiasach, które dostępne są w każdym markecie budowlanym. Najlepsze będą zawiasy tzw. puszkowe - są one najczęściej wykorzystywane przy budowie mebli. Aby je jednak zamontować, trzeba zaopatrzyć się w specjalną końcówkę frezującą do wkrętarki, za pomocą której wywiercimy idealny otwór na zawias (standardowa średnica puszki to 35 mm).
Płyty OSB są gładkie w dotyku, ale z uwagi na swoją konstrukcję łatwo się szarpią, zwłaszcza przy krawędziach, dobrze jest więc wygładzić je papierem lub gąbką ścierną (120 będzie w sam raz).
Warto przeczytać: Bielenie mebli – krok po kroku. DIY
Własnoręcznie zrobiona szafka z płyty OSB wygląda bardzo efektownie. Surowość w połączeniu w ciepłym kolorem drewnianych wiórów sprawia, że taki mebel świetnie będzie pasował do industrialnych wnętrz. Jeżeli taka estetyka nie pasuje do wystroju mieszkania czy domu, szafkę z płyty OSB można wykorzystać np. do przechowywania narzędzi i postawić ją w piwnicy lub garażu.
Uwaga! Płyty różnią się odpornością na wilgoć – OSB/1 i OSB/2 nadają się do stosowania w warunkach suchych, a OSB/3 i OSB/4 – w wilgotnych. Jeśli znamy już przeznaczenie mebla, wybierzmy odpowiedni rodzaj płyt.
Autorka nie będzie malować szafki, ponieważ uważa, że struktura płyty jest ciekawa sama w sobie i bardzo oryginalna. Co więcej, na zrobienie szafki w wersji ze zdjęcia, nie wydała więcej niż 100 złotych.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?