Spis treści
Świadectwo energetyczne – czym jest ten dokument i ile kosztuje?
Świadectwo energetyczne (inaczej: paszport energetyczny, certyfikat energetyczny) to dokument wskazujący, jakie jest w danym obiekcie zapotrzebowanie na energię. Chodzi zarówno o energię elektryczną, jak i ogrzewanie, chłodzenie, podgrzewanie wody oraz wszelkie inne potrzeby wymagające dostarczenia energii do budynku. Ważność świadectwa to 10 lat, o ile nie nastąpiło coś, co zmienia charakterystykę energetyczną budynku (np. termomodernizacja). Już wkrótce dokument ten będą musieli wyrobić liczni właściciele mieszkań i domów.
– Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii na gov.pl.
Koszt wyrobienia świadectwa energetycznego to kilkaset złotych (zwykle nie więcej niż 1000 zł). Koszt ten ponosi właściciel nieruchomości. Świadectwo mogą wystawiać jedynie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Rejestr takich osób prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Sięgnij po energię ze słońca
kup najtaniej

Azo Digital Zestaw Solarny Off-Grid Esb-10Kw-48 Mppt 10Xpv 8ESB220205
kup najtaniej

Green Cell Inwerter Solarny Z Ładowarką MPPT 48VDC 230VAC INVSOL04
kup najtaniej

Azo Digital Zestaw Solarny Off-Grid Esb-6Kw-24 Mppt 8Xpv 8ESB220204
kup najtaniej

Azo Digital Zestaw Solarny Off-Grid Esb-3Kw-24 Mppt 6Xpv 8ESB220203
Zmiany od 28 kwietnia 2023 r. Kto będzie musiał mieć świadectwo energetyczne?
28 kwietnia 2023 r. nastąpią duże zmiany dotyczące świadectw. W wyniku nowelizacji ustawy posiadanie świadectwa energetycznego będzie obowiązkowe za każdym razem, gdy właściciel mieszkania lub domu:
- chce sprzedać swoją nieruchomość,
- chce wynająć swoją nieruchomość,
- buduje dom.
W przypadku sprzedaży mieszkania czy domu sprzedający musi przekazać świadectwo nabywcy w momencie zawierania umowy przenoszącej własność. Informacja o przekazaniu świadectwa znajdzie się w akcie notarialnym. Nabywca nie może zrzec się prawa do otrzymania dokumentu. Co ważne, świadectwo energetyczne musi dotyczyć konkretnie sprzedawanego lokalu, a nie np. całego bloku. Informację o świadectwie trzeba będzie obowiązkowo zawrzeć już w ogłoszeniu o sprzedaży.
W przypadku wynajmu nieruchomości kopię certyfikatu energetycznego należy dołączyć do umowy najmu w momencie jej zawierania. Najemca nie może zrzec się prawa do otrzymania dokumentu. Co więcej, informacje zawarte w świadectwie energetycznym trzeba będzie koniecznie podać w ogłoszeniu o wynajmie. Nowy obowiązek dotyczy tylko nowych umów najmu (zawartych po wejściu nowelizacji prawa w życie). Trzeba pamiętać, że świadectwo musi dotyczyć tylko wynajmowanej nieruchomości (lub części nieruchomości, np. pokoju), a nie całego budynku.
W przypadku budowy domu inwestor będzie miał obowiązek dołączyć kopię świadectwa energetycznego do wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku albo do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Bez tego dokumentu niemożliwe będzie legalne użytkowanie domu. Co ważne, ten sam obowiązek dotyczy inwestorów stawiających budynki wielorodzinne.
– Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii – tłumaczy resort rozwoju.
Jak uzyskać świadectwo, ile to kosztuje i co grozi za jego brak?
Świadectwa energetyczne mogą wystawiać jedynie fachowcy z odpowiednimi uprawnieniami z zakresu budownictwa. Chcąc uzyskać dokument, należy zatem zgłosić się do osoby oferującej takie usługi. Pełną listę specjalistów uprawnionych do wystawiania świadectw można znaleźć w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków.
Nowy obowiązek będzie się dla właścicieli nieruchomości wiązać z pewnymi wydatkami. Koszt uzyskania świadectwa energetycznego wynosi kilkaset złotych i zależy od lokalizacji oraz cech obiektu. Ważność świadectwa to 10 lat, o ile w międzyczasie charakterystyka energetyczna lokalu się nie zmieniła (np. wskutek termomodernizacji). Za brak wymaganego certyfikatu grozi kara grzywny. Kara grozi również za błędnie sporządzone świadectwo.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE