Styl prowansalski – czym się charakteryzuje i jakie trendy w nim panują (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Styl prowansalskiNie tylko biel kojarzy się ze stylem rodem z Prowansji.
Styl prowansalskiNie tylko biel kojarzy się ze stylem rodem z Prowansji. French Provence
Białe ściany, postarzane meble i dekoracje kupione na pchlim targu, a do tego świeże kwiaty w wazonie. Właśnie z takim wystrojem kojarzy się styl prowansalski. Piszemy, jak zaaranżować dom i mieszkanie w tym charakterze.

Prowansja, obok Paryża i zamków nad Loarą, jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc we Francji. To właśnie tam, na południu kraju, między Alpami i Morzem Śródziemnym, zrodził się styl prowansalski. To styl nawiązujący do malowniczej, spokojnej i tradycyjnej wsi sprzed lat.

Stylowy klimat

- Wszechobecna biel, znalezione na pchlim targu meble i świeże kwiaty: wszystko to buduje klimat – mówi Hanna Maruta, główna stylistka Home&you. - Kolory to podstawa: wszystkie odcienie bieli oraz bardzo jasne szarości. Ta kolorystyka powinna przyozdobić ściany, meble i dodatki. Kolejnym elementem stylu prowansalskiego jest różnorodność materiałów. Ważne, aby były one miękkie i naturalne. W kwestii wzorów postawmy na motywy roślinne.

Nie tylko biel kojarzy się ze stylem rodem z Prowansji. - Dominują jasne, pastelowe kolory, nawiązujące do charakterystycznych dla regionu barw - mówi Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl. - Żółty jak południowe słońce, lawendowe fiolety, czysta biel soli lub delikatny róż pomagają w subtelny sposób rozjaśniać przestrzeń.

Poczytaj też: Styl prowansalski w meblach 

Na podłodze są grube, masywne deski, a na suficie – grube belki. Na ścianach spotkać można pastelowe kolory, a także drewno i kamień. Elementem dekoracyjnym są też malowane cegły jakby odkryte w ścianie (wygląda, jakby właśnie spadający tynk je odkrył). Modne są również drewniane okiennice, a na parapetach – świeże, ewentualnie suszone kwiaty. Popularne są lawenda, lilie i kamelie.

Dodatki w wielkim stylu

Styl prowansalski, mimo dominującej bieli, kojarzy się z ciepłem, delikatnością i przytulnym domem. To dlatego tak popularne są zwiewne, lekkie zasłony, miękkie, lniane serwetki, puszyste koce. Błyszczące, połyskujące materiały, jak tafta czy welur oraz koronki, zostały zastąpione naturalnymi. Jeśli pojawiają się hafty, to delikatne, pastelowe. Motywy kwiatowe są w modzie. Choćby na zasłonach, serwetach, poduszkach i tapicerce mebli.

Meble drewniane posiadają zawiasy i uchwyty z kutego żelaza. Jaśniejsze szafy na kilkucentymetrowych nóżkach, komody, witryny są częściej spotykane niż w ciemnym brązie. Nie ma na nich zbędnych zdobień, rzeźbień, przeszkleń. Wszystko jest proste, nieskomplikowane.

- Dodatki w stylu prowansalskim to m.in. plecione, pobielane kosze na chleb, ceramiczne naczynia i pojemniki z elementami drewna, emaliowane akcesoria kuchenne, stalowe serwetniki, postarzane ramki na zdjęcia czy stylizowane wieszaki na ubrania – wymienia Maruta.

W pomieszczeniu urządzonym w takim stylu znajdą się też zawieszki czy haczyki na klucze albo szafki na klucze z okienkiem, delikatne lampiony i świece, bieżniki z monogramami, metalowe wieszaki.

Ten styl oddziałuje na wszystkie nasze zmysły. - Ważne są w nim więc kwiaty i zioła, nie tylko jako motywy dekoracyjne tkanin, ceramicznych doniczek, wazonów i wiklinowych koszy, ale także wypełniające wnętrza zapachy, np.lawendy w łazience, a ziół prowansalskich w kuchni – zaznacza Anna Poprawska.

Kuchnia nie tylko w ziołach prowansalskich

Białe, drewniane szafki, stylizowane na postarzane z otwieranymi, a nie przesuwnymi drzwiczkami to najczęściej spotykane kuchnie w stylu prowansalskim. Przez oszklone witryny widać zaprawy w słoiczkach. Blaty kuchenne są ceramiczne. Sprzęty agd – lodówka, mikrofalówka i kuchenka – są białe, najlepiej stylizowane na takie sprzed 50 lat.

Na stołach leżą lniane serwety albo obrusy. Zamiast obrusów mogą być podkładki i maty z naturalnych materiałów. Jeśli blat stołu kuchennego wykonany jest z bielonych desek, nie trzeba na nim nawet kłaść serwety. Ściany są białe, ewentualnie pastelowe. W pasie roboczym może być biała, nieoszlifowana cegła, jasne płytki ceramiczne albo marmur. Na podłodze może być wzorzysta terakota, beżowe płytki albo grube deski.

Łazienka po prowansalsku

Styl prowansalski zagląda także do łazienki. - Płytkami, na przykład z trawertynu lub ceramiki, najlepiej pokryć części ścian narażone na kontakt z wodą – kontynuuje Poprawska.- Resztę powierzchni można ozdobić, stosując tynki strukturalne. Uroku łazience dodadzą jakby przecierane, jasne meble oraz biała armatura z niezabudowaną wanną, najlepiej stojącą na ozdobnych nóżkach.

Modne są także jasne meble rattanowe, ceramiczne zlewy na jednej, szerokiej nóżce, prostokątne albo okrągłe lustra w białych ramach oraz wykonane z ceramiki mydelniczki, kubki na pastę do zębów i szczoteczki. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom