Śnieżyce nadeszły wcześniej niż zwykle. Pięknie kwitną w rezerwacie, ale możesz je też mieć w ogrodzie. Sprawdź, jak o nie zadbać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Śnieżyce wiosenne pięknie kwitną. W tym roku pojawiły się wcześniej niż zwykle.
Śnieżyce wiosenne pięknie kwitną. W tym roku pojawiły się wcześniej niż zwykle. pixabay.com
Śnieżyce wiosenne to urocze rośliny, które zakwitają wyjątkowo wcześnie, bo już w lutym-marcu. W 2024 r. pojawiły się wyjątkowo wcześnie, a ich łany pojawiły się już w rezerwacie Śnieżycowy Jar. Ale bez problemu można uprawiać je w ogrodach. Sprawdź, jak wygląda śnieżyca wiosenna i co trzeba jej zapewnić.

Spis treści

Jak wyglądają śnieżyce wiosenne?

Wiosenne śnieżyce to koszmar każdego, kto czeka na koniec zimy. Ale te są inne i chętnie witamy je w ogrodzie. Bo śnieżyce wiosenne (Leucojum vernum) to bardzo ładne rośliny, które kwitną już pod koniec zimy. Są to kwiaty cebulowe. Dorastają do 20-30 cm wysokości, przy czym łodyga z kwiatami jest wyższa niż liście. Na szczycie takiej nagiej łodygi znajdują się jeden lub kwiaty, wyglądające jak dość szerokie, wiszące, białe dzwoneczki. Ich płatki są spiczasto zakończone, a na końcu każdego znajduje się żółtozielona kropeczka. Mają delikatny, ale przyjemny zapach. Te rośliny wytwarzają też po kilka liści, wyrastających z każdej cebulki.

Gdzie występują śnieżyce? W 2024 r. już zakwitły

Warto wiedzieć, że śnieżyce wiosenne rosną także dziko. Najczęściej można spotkać je w górach, szczególnie w Bieszczadach, Sudetach i Karpatach (występuje też podgatunek śnieżyca karpacka, która wyróżnia się tym, że zawsze ma po dwa kwiaty na łodydze).

Na pozostałym obszarze występują bardzo rzadko, choć są wyjątki. Wyjątkowo spektakularnym jest Śnieżycowy Jar w Wielkopolsce, słynący z tych kwiatów. To rezerwat przyrody, gdzie można podziwiać śnieżyce i inne ciekawe rośliny, jednak wcześniej trzeba sprawdzić, w jakich dniach jest otwarty dla publiczności. W marcu 2024 r. są to trzy terminy:

  • 2-3 marca 2024 r.,

  • 9-10 marca 2024 r.,

  • 16-17 marca 2024 r.

Jednak przed wizytą trzeba go wcześniej sprawdzić i potwierdzić. Można to zrobić m.in. na stronie Nadleśnictwa Łopuchowo. To ważne, bo jak informuje Nadleśnictwo:

Przypominamy, że rezerwat znajduje się na terenie czynnego poligonu wojskowego, na który obowiązuje bezwzględny i stały zakaz wstępu. W związku z tym zwiedzanie rezerwatu możliwe jest wyłącznie w ustalonych przez Nadleśnictwo Łopuchówko i CSWLąd w Poznaniu dniach, przy uwzględnieniu stanu kwitnienia śnieżycy wiosennej oraz prowadzonych ćwiczeń na poligonie wojskowym Biedrusko.

Śnieżyca wiosenna a śnieżyczka przebiśnieg

Śnieżyce na pierwszy rzut oka można pomylić z przebiśniegami. Różnią się jednak m.in. wyglądem kwiatów oraz zabarwieniem liści.

Śnieżyca wiosenna i śnieżyczka wiosenna różnią się m.in. budową kwiatów. Zwróćmy uwagę na ich płatki.
Śnieżyca wiosenna i śnieżyczka wiosenna różnią się m.in. budową kwiatów. Zwróćmy uwagę na ich płatki. pixabay

Śnieżyce mają płatki równej długości, a przebiśniegi – trzy zewnętrzne dłuższe oraz trzy wewnętrzne, które są znacznie krótsze. Zielonkawe przebarwienia znajdują się tylko na wewnętrznych płatkach u przebiśniegów, natomiast u śnieżyc – na wszystkich. Liście śnieżyc mają intensywnie zielony kolor, natomiast przebiśniegów mają nalot, który nadaje im szarozielone zabarwienie.

Kiedy kwitną śnieżyce wiosenne?

Śnieżyc wiosennych można się spodziewać już w lutym-marcu, a kwitną zwykle do kwietnia. Dokładny termin zależy od pogody, ale są to jedne z pierwszych kwiatów, jakie pojawiają się w ogrodach. Trzeba wiedzieć, że latem ich części naziemne zanikają.

Jak uprawiać śnieżyce wiosenne w ogrodzie?

Te rośliny lubią miejsca w lekkim cieniu. Powinny też mieć żyzną, przepuszczalną ziemię, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Bardzo ważne jest to, żeby ziemia była próchnicza. Warto ją zasilić kompostem lub ziemią liściową. Dobrze jest też pozostawiać jesienią warstwą opadłych liści, w miejscu, gdzie rosną śnieżyce. Z kolei wczesną wiosną – jeśli jest sucha – warto je podlewać. Dobrze się czują w otoczeniu oczek wodnych oraz pod drzewami i krzewami, które zrzucają na zimę liście.

Czy śnieżyce trzeba wykopywać?

Zaletą śnieżyc jest to, że nie trzeba ich wykopywać co roku, a w odpowiednich warunkach – wcale. Rozrastają się wtedy w ładne łany.

 Jak rozmnożyć śnieżyce wiosenne?

Te rośliny łatwo rozmnożyć, rozsadzając ich cebulki – w tym przypadku trzeba je wykopać, a robi się to około czerwca (gdy liście zaschną). Można je od razu sadzić w nowe miejsca. Warto wiedzieć, że śnieżyce same rozrastają się również przez nasiona, które roznoszą… mrówki. Mogą się więc pojawić w różnych zakątkach ogrodu. Nie są jednak inwazyjne, ani uciążliwe.

Kiedy i jak sadzić śnieżyce?

Śnieżyce sadzi się we wrześniu, stosując ogólną zasadę, że cebulkę umieszcza się na głębokości równej jej wysokości pomnożonej przez 3. Te rośliny najlepiej sadzić w grupach, po pojedyncze „zgubią się” i nie dadzą dobrego efektu.

Czy śnieżyce są pod ochroną?

Trzeba też wiedzieć, że dziko rosnące śnieżyce są objęte ochroną. Pomimo że jest ona częściowa, to i tak nie wolno ich zrywać, niszczyć, ani „przesadzać” do ogrodów. Natomiast bez przeszkód możemy uprawiać rośliny, których cebulki kupimy w sklepach ogrodniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom