Nasiona słonecznika są małe, a kryją w sobie tyle dobrego. Zawierają witaminy A, B oraz D. Mają w składzie cynk, potas, wapń i żelazo. Ponadto są bogate w aminokwasy (substancje, z których zbudowane są białka) i nienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne w diecie każdego człowieka. Kto regularnie je pestki słonecznika, ma z reguły ładną, gładką cerę, ostrzejszy wzrok i mocniejsze kości. Jedzenie słonecznika powoduje wzrost naszej odporności, polepszenie koncentracji i lepszy sen. Obniża poziom cholesterolu. Pestki słonecznika, mimo że małe, to są bardzo kaloryczne. 100 gramów to około 570 kalorii (dla porównania: na łyżeczce do herbaty zmieści się 10–12 gramów nasion słonecznika).
Warto wiedzieć: Jak uprawiać i wykorzystać topinambur
Uprawa słonecznika
Uprawa słonecznika nie należy do skomplikowanych. – Słoneczniki to rośliny jednoroczne, ozdobne albo pożyteczne – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Ozdobne słoneczniki to te mające kwiaty z dużymi, zazwyczaj żółtymi płatkami, wyglądającymi jak dekoracyjne koszyczki. Czasem jest jeden duży koszyczek, a na innych słonecznikach pojawia się kilka drobniejszych koszyczków. Takie słoneczniki mogą być trwałymi kwiatami ciętymi. Mają przeważnie kilkadziesiąt centymetrów wysokości.
Więcej o uprawie słonecznika:Jak uprawiać słoneczniki w doniczkach
Słoneczniki pożyteczne natomiast to te uprawiane w celach spożywczych: na pestki, olej słonecznikowy lub na kiszonkę.
Słonecznik dobry do zjedzenia
Słoneczniki uprawiane w celach spożywczych (nie na kwiaty) są większe od gatunków ozdobnych, uprawianych na kwiaty. Bywa, że mierzą ponad 2,5 metra wysokości. – Najlepiej rosną w glebie przepuszczalnej, żyznej, umiarkowanie wilgotnej – kontynuuje ekspert. – Plon będzie wysoki, jeżeli ziemia będzie bogata w mikroelementy i kompostowana. Można sporadycznie zastosować nawóz wieloskładnikowy oraz nawozić glebę siarczanem potasu.
Słonecznik kieruje się do słońca
Idealne miejsce dla słonecznika to takie, gdzie jest mało wiatru (bo silny podmuch może połamać długie łodygi), za to sporo słońca. – Ze słonecznikiem kojarzy się zjawisko fototropizmu – podkreśla Mikietyński. - Oznacza ono, że roślina porusza się w stronę słońca. Liście, łodyga oraz inne części rośliny odwracają się czy pochylają w stronę promieni słonecznych. Ten ruch jest powodowany przez hormony znajdujące się w roślinie i światłoczułe receptory.
Wysiew nasion słonecznika
Nasiona słonecznika wysiewa się zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja. W drugiej połowie sierpnia i we wrześniu, nasiona słonecznika są dojrzałe i najlepsze w smaku. – Wcześniej ziarna były zielone, co oznacza, że niedojrzałe. Białe pestki bywają dziwnie gorzkie w smaku. Prawdziwy smak słonecznika to ten, gdy jemy ziarna z łusek lekko zabarwionych na szarobrązowy kolor – zaznacza ogrodnik.
Cenna wiedza: Jak walczyć z niedoborem witaminy B12
Ciekawostki o słoneczniku
- Słonecznik pochodzi z Ameryki Północnej. Indianie od wieków uprawiali słonecznik, traktując go jako pożywienie. Do Europy trafił na początku XVI wieku.
- W kosmetyce słonecznik też jest znany. Wystarczy zmieszać parę jego kropel z olejkiem eterycznym i wlać do wanny z wodą. Będzie pachniało w całej łazience, a do tego skóra zostanie nawilżona i odżywiona.
- W łodygach jest celuloza, a z celulozy wytwarza się papier.
- W jednym kwiatostanie znajduje się od 100 nawet do 8000 nasion.
- Słoneczniki to rośliny miododajne. Z jednego hektara można zebrać nawet 50 kilogramów miodu.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?