Ściany w pokoju dziecięcym: kolorowe i bezpieczne

mk, B. M. Polska
Aranżacja pokoju dziecięcegoŚciany w pokoju dziecięcym: kolorowe i bezpieczne
Aranżacja pokoju dziecięcegoŚciany w pokoju dziecięcym: kolorowe i bezpieczne B. M. Polska
Przed narodzinami dziecka rodzice powinni zdecydować się na kolorystykę wnętrza oraz wybrać farbę, która będzie całkowicie bezpieczna dla nowego domownika.

Kolory widziane oczami niemowlaka

Zaraz po narodzinach dzieci widzą bardzo niewyraźnie, a świat postrzegają w różnych odcieniach szarości. Jenak poprawa postrzegania barw otaczającego świata następuje praktycznie z dnia na dzień. Po miesiącu nimowlę rozpoznaje m.in. kolory: żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, czy purpurowy. Już w wieku dwóch miesięcy u niemowlaków funkcjonują wszystkie trzy receptory barw (tak jak u dorosłych), a więc po jednym dla barwy niebieskiej, zielonej i czerwonej. Badania wskazują, że niemowlęta w wieku dwóch i trzech miesięcy wolą barwę żółtą i czerwoną od zielonej i niebieskiej. Po 4 miesiącach widzą barwy tak, jak dorosły człowiek. 

Wybór kolorów do pokoju dziecięcego

Niezmiennie od wielu lat w pokojach dziecięcych panują pastele, sporadycznie „ożywione" bardziej intensywnymi odcieniami. Zbyt jaskrawa kolorystyka ścian mogłaby negatywnie oddziaływać na niemowlę – utrudniać zasypianie i wzmagać niepokój. Eksperci Benjamin Moore & Co uważają, że w pokoiku dzaiewczynki sielankową atmosferę wyczarują róże zarówno te rozbielone jak i słodkie. Efektowną alternatywną dla różu może być delikatny, eteryczny fiolet, który budzi skojarzenia z leśnymi fiołkami. W pojoju dla chłopca lepiej postawić na błękit. Jeżeli pokój jest duży, a rodzicom starczy odwagi, to można pomyśleć o marynarskim granacie. Będzie on bardzo ładnie kontrastował z białym łóżeczkiem i jasnymi elementami wyposażenia pokoju dziecka. Uniwersalnym kolorem, który dobrze sprawdzi się zarówno w pokoju dziewczynki, jak i chłopca jest zieleń. Odcienie zielonego mają relaksujący wpływ na malucha.

Farby bezpieczne dla dzicka - poziom LZO w farbie

Lotne Związki Organiczne (w skrócie LZO) to substancje chemiczne, które powstają jako uboczny produkt w wielu procesach przemysłowych i powodują zanieczyszczenie środowiska. Przedostają się do atmosfery m.in. ze spalin samochodowych lub detergentów. Poważnym ich źródłem są również farby i lakiery. W reakcji ze światłem słonecznym LZO obniżają poziom ozonu. Ponadto, wspomniane związki zawierają m.in. atomy chloru, siarki oraz bromu, które mogą być niebezpieczne dla domowników. W ostatnich latach obserwujemy ogólnoświatowy trend do redukcji emisji LZO. Na przykład zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, od 2010 roku maksymalna dopuszczalna zawartość LZO w litrze matowej farby wewnętrznej wynosi 30 gramów. Na rynku dostępne są już wyroby malarskie, w których do minimum ograniczona jest zawartość LZO. Tym samym zminimalizowane jest ryzyko pojawienia się u domowników reakcji alergicznych na farbę. Nowe technologie produkcji farb oraz specjalne proces destylacji, pozwalają również na wyeliminowanie uciążliwego zapachu towarzyszącego malowaniu tradycyjnymi farbami. Warto pamiętać o tym wszystkim przy wyborze farb do pokoju dziecięcego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom