Salon w stylu rustykalnym – jak go urządzić? Inspiracji dostarczy sielska wieś. Zobacz, jak połączyć tradycję z nowoczesnością

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Meble w rustykalnym salonie powinny emanować prostotą i odzwierciedlać sielski charakter wnętrza. Wybieraj drewniane stoły, krzesła i komody z widocznymi słojami.
Meble w rustykalnym salonie powinny emanować prostotą i odzwierciedlać sielski charakter wnętrza. Wybieraj drewniane stoły, krzesła i komody z widocznymi słojami. 123RF/aihumnoi
Styl rustykalny w ostatnich latach zyskał na ogromnej popularności. Wnętrze urządzone w stylu wiejskim emanuje przytulnością, która przywodzi na myśl urok wiejskich posiadłości. Tym razem na tapet weźmiemy salon w stylu rustykalnym. Sprawdź, jak urządzić centralne miejsce każdego domu, aby poczuć się w nim swobodnie, nie tracąc jednak nic z funkcjonalności i nowoczesności.

Spis treści

Styl rustykalny – czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny, inaczej wiejski, kojarzy się głównie z dworkami albo klimatycznymi chatami w górach. Nic bardziej mylnego – możemy go wprowadzić nawet do niewielkiego mieszkania w bloku. Styl rustykalny czerpie inspirację z natury i prostego wiejskiego życia. Nietrudno zatem domyślić się, że we wnętrzach dominują zatem naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, wiklina czy skóra. Dodatki, jak i podstawowe wykończenie domu lub mieszkania, powinny charakteryzować prostota i funkcjonalność. Ważne, aby liczba dodatków nie przytłaczała wnętrza, a jedynie podkreślała jego ciepło i przytulność. Dobrze sprawdzą się zatem wszelkie naturalne tekstylia, duże wiklinowe kosze, miękkie poduszki – najlepiej z haftem. Wiele osób dodatków i mebli poszukuje na targach staroci, gdzie można znaleźć urokliwe kredensy, które nieraz wystarczy tylko odmalować.

Przeczytaj także: Czarna ściana w salonie – odważny i ciekawy pomysł na zmianę wnętrza. Zobacz, co zrobić, aby czarny kolor zdobił, a nie przytłaczał

Czego zatem nie powinno być w stylu rustykalnym? Z pewnością nie będą pasować meble lakierowane, z połyskiem orz dodatki i wyposażenie wykonane ze sztucznych tworzyw. Najważniejsze w stylu rustykalnym jest zachowanie spójności, tak aby dało się od razu poznać, z jakim stylem mamy do czynienia.

Salon w stylu rustykalnym – najważniejsze zasady aranżacyjne

Wnętrza inspirowane wiejskim klimatem cechuje stonowana kolorystyka, w której dominujące barwy to: terakota, beż, zieleń i biel. Kolory te powinny być mocno nasycone, tak aby jak najmocniej kojarzyły się z naturą. Dopełnieniem będą meble z naturalnego drewna w jasnym ciepłym odcieniu. Mocniejszym akcentem kolorystycznym mogą być za to dodatki, np. czerwone narzuty bądź intensywnie żółte zasłony. Ciepłe odcienie czerwieni i pomarańczy dodadzą energii i przytulności salonowi. Mogą się pojawić także w formie innych dodatków, takich jak poduszki, dywany czy ceramika.

dekoracje ustawione na parapecie
Wiszące doniczki z ziołami, kosze wiklinowe, drewniane ramki na zdjęcia oraz kubki z ceramiki są idealnymi dodatkami, które podkreślają wiejski charakter wnętrza. 123RF/shutnica

Oglądając zdjęcia salonów w stylu rustykalnym, można zauważyć, że często dominującym kolorem jest niebieski lub szary. Nie jest to przypadek, albowiem te dwa kolory świetnie współgrają z barwą naturalnego drewna. Biały kredens na tle błękitnej ściany prezentuje się wyjątkowo, zwłaszcza gdy ozdobimy go zielonymi kwiatami w donicach. Poza tym jasne kolory podkreślają naturalne światło, które powinno oświetlać rustykalne wnętrza.

Styl rustykalny. Salon z odrobiną nowoczesności

Nie ma przeszkód, aby wnętrze rustykalne nieco „odmłodzić”, dodając kilka designerskich akcentów. Może to być np. nowoczesna lampa, dająca przytulne, ciepłe światło. Pamiętajmy, że salonu w stylu rustykalnym nie oświetlamy zimnym, intensywnym światłem – powinno być ono ciepłe, aby podkreślało przytulny charakter pomieszczenia. Wiele osób uwielbia dekorować salon koszami lub pudłami wiklinowymi. Mają one swój urok, a ponadto są zwyczajnie praktyczne, ponieważ możemy schować do nich rzeczy, z których na co dzień nie korzystamy. Jeżeli chcemy, aby wyglądały nieco bardziej nowocześnie, możemy je pomalować na biało lub czarno lub poszukać gotowych w sklepach z dodatkami wnętrzarskimi.

Surowy kamień – nie może go zabraknąć w rustykalnym wnętrzu

Kamień kojarzy się z materiałem, który pasuje przede wszystkim w „surowych” pomieszczeniach, jednak sprawdzi się on także w mieszkaniach inspirowanych wiejskim klimatem. Nie wolno jednak przesadzić z dodatkami z kamienia, aby faktycznie wnętrze nie zaczęło przypominać zbyt mocno stylu nowoczesnego. Dobrym rozwiązaniem jest np. użycie cegły do zabudowy kawałka ściany, np. wokół kominka. Można też wykorzystać płytki ceramiczne, które odwzorowują kamień lub klinker. Wnętrze rustykalne warto wzbogacić o dodatki z kamienia lub gliny, np. wazony lub figurki.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom