Rodzaje grillów: porównujemy popularne modele

Anna Karda
GrillRodzaje grillów: porównujemy popularne modele
GrillRodzaje grillów: porównujemy popularne modele mconnors
Jeśli uwielbiasz zajadać się grillowanym jedzeniem podpowiemy ci, jakie urządzenie najlepiej kupić. Dowiedz się też, jak zrobić grilla samemu.

Na grilla wydasz od kilkunastu do kilkuset złotych. Możesz z niego korzystać na zewnątrz, na balkonie, a nawet w domu. Nieużywany zostawisz w ogrodzie albo schowasz do walizki i przewieziesz w bagażniku na piknik. Z nami dowiesz się, jaki grill posłuży ci najlepiej.

Warto zobaczyć: Grill solarny 

  • Grill z emaliowanej blachy – najpopularniejszy i najtańszy, kupisz go już za kilkanaście złotych. To tacka i ruszt na stojaku. Minusem tego urządzenia jest trudność w regulowaniu temperatury oraz osłaniania od wiatru, który może wywiać rozżarzone węgielki. Grill nagrzewa się właściwie tylko na środku, trzeba więc przekładać potrawy z zewnątrz do środka by się zrumieniły i w porę zabierać ze środka już przypieczone. Nadaje się tylko na otwarte przestrzenie. Do wyboru stojący lub podwieszany na stelażu z łańcuchem (droższa wersja).

  • Grill okrągły z pokrywą – potrawy przygotowane pod przykryciem zachowują najlepiej smak i aromat, nie wysuszają się i nie palą, ponieważ pod przykryciem żarna nie rozpalą się żywym ogniem. Temperaturę reguluje się poprzez wpuszczanie odpowiedniej ilości powietrza – służy do tego ruchoma blaszka z wyciętymi otworami, umieszczona w pokrywie. Dzięki cyrkulacji gorącego powietrza pod pokrywą, potrawy opiekają się równomiernie ze wszystkich stron.

  • Grill żeliwny – pozwala na przygotowanie potraw równomiernie grillowanych, ponieważ temperatura rozprowadza się na całe żeliwo i długo utrzymuje.

  • Gazowy – działa po podłączeniu do butli z gazem. Za pomocą pokręteł, jak przy kuchennej płycie gazowej, można regulować stopień rozgrzania grilla. Zaletą jest brak dymu, co pozwala na używanie go także na tarasach i balkonach.

  • Grill elektryczny – po sezonie można go używać w domu, przez cały rok. W komplecie z patelenkami do nakładania i przypiekania pojedynczych porcji. Może także mieć dwa rodzaje powierzchni: metalową ze żłobieniami (dzięki czemu na potrawach powstają charakterystyczne zrumienienia w kształcie kratki) oraz kamień. Wytwarza minimalną ilość dymu, można go używać w domu i na balkonie.

  • Grill murowany – grill z kominem, z uszlachetnionego betonu odpornego na wysoką temperaturę. Możemy postawić go na działce lub przy posesji. Zaleta to dobry wyciąg dymu, miejsce na kilka rusztów, a nawet rożen oraz półki na węgiel, podpałki i akcesoria.

  • Grill przenośny – zazwyczaj prostokątny, złożony na pół jest wielkości teczki. Zaleta to kompaktowe wymiary, ułatwiające przechowywanie poza sezonem. 

Z tego zrobisz grilla na działkę

Podpowiadamy rozwiązania, do których wykorzystasz niepotrzebne materiały i zużyte części. Posłużą czasem lepiej, niż najtańsze gotowe grille i bez obaw zostawisz je na działce pod swoją nieobecność.

  • Grilla na działce zbudujesz ze zwykłych pustaków. W fabrycznie powycinane otwory w sam raz zmieścisz ruszt i będziesz mógł go przekładać góra-dół. Pustaki możesz związać zaprawą.
  • W roli grilla świetnie sprawdzi się także... bęben od pralki. Jest nierdzewny, z otworami, które zapewnią odpowiedni dopływ powietrza, a zamknięty (jak do prania) działa jak grill z pokrywą. Połóż go na pustaku albo podstawie po starym grillu.

Zobacz również: Budowa grilla z bloczków z betonu komórkowego 

Grill mocno, czy słabo rozgrzany?

  • Ryby i warzywa – potrzebują dłuższego grillowania w niższej temperaturze – inaczej, niż:
  • Mięsa – steki udadzą się najlepiej, gdy przygotujesz je na mocno rozgrzanym grillu w 4–8 minut – wysoka temperatura błyskawicznie zetnie mięso na zewnątrz, co sprawi, że będzie ono soczyste w środku i aromatyczne. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom