Sprzątanie zajmie mniej czasu i pracy, a remont bardziej będzie się nam kojarzyć nie z ciężką pracą i nerwami, tylko z pięknym efektem końcowym, jeśli i podczas robót i po ich zakończeniu zadbamy o porządki.
Poczytaj: Mycie i konserwacja okien
Szlifowanie, tynkowanie i malowanie stanowią główne prace. Wiadomo, że meble i wszystkie przedmioty pokrywają się pyłem, podłogi plamami po farbie i tynku, mamy brudne okna i drzwi. Jak poradzić sobie z tym wszystkim? Przedstawiamy kilka sprawdzonych zasad.
Sprzątanie „od góry do dołu"
Porządki zaczynamy od czyszczenia najwyższych poziomów mieszkania, tzn. od sufitu, potem przechodzimy do mycia lamp, ścian, mebli i okien. Jako ostatnie zmywamy podłogi. Gdy w czasie remontu powstaje pył, wodę „wprowadzamy" dopiero, gdy wcześniej usunęliśmy kurz. Inaczej pył zamieni się w błoto trudne do zmycia. Sprzęt i środki czyszczące dobieramy do poszczególnych prac. Gruz usuniemy przemysłowym odkurzaczem, a pył i drobniejsze odłamki - specjalną szczotką. Można już kupić akcesoria wyposażone jednocześnie we włosie i w gąbkę, które zapobiegają wzbijaniu się kurzu w powietrze.
Szczotka do zadań specjalnych
Do zamiatania drewnianych podłóg najlepsze są szczotki. Zwracajmy uwagę na ich miękkość włosia, unikniemy zadrapań i zarysowań. Jeśli szczotka ma kształt główki niczym trapez, dotrze do każdego kąta. Są też w szczotce „zderzaki", których cel to ochrona ścian i mebli przed obiciami.
Po remoncie trzeba zadbać o okna, parapety, futryny drzwi lub listwy przypodłogowe. Mogą się zabrudzić nawet przy zastosowaniu warstw ochronnych. Jeżeli to plamy z farb na bazie wodnej, wystarczy wyczyścić framugę wilgotną ściereczką. Doprowadzenie do odpowiedniego stanu powierzchni mebli możliwe jest nawet na sucho. Pomocna jest mikroaktywna ścierka, która usunie pył.
Mop dobry na kurz
Pamiętajmy o zakamarkach – klamkach, drzwiach, włącznikach światła i kontaktach. Kurz osiada wszędzie. Przyda się mop. Tym płaskim zmyjemy podłogę, ściany i sufit. Wybierajmy produkty, których nakładki wykonane są z mikroaktywnych włókien. Drążek teleskopowy pozwoli natomiast dotrzeć do miejsc, do których rzadko sięgamy, ale także odciąży nasz kręgosłup.
Zobacz harmonogram: Plan remontu domu
Są i inne rodzaje mopa. - Do usuwania uporczywego brudu z podłogi, np. zaschniętych plam po farbie czy tynku, używajmy mopów paskowych - mówi Grażyna Szabuniewicz, brand manager w firmie Vileda. - Udogodnieniem są także specjalistyczne systemy czyszczące, wyposażone w tzw. „wyciskacze", które umożliwiają wyżymanie mopa bez konieczności moczenia rąk. Są to rozwiązania skuteczne, praktyczne, przyjemne dla skóry rąk oraz gwarantujące nam szybkie sprzątanie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE