Praktyczne sposoby na powiększenie mieszkania

Marcin Krasoń, Analityk rynku nieruchomości, Home Broker
Wielofunkcyjny narożnikGdy do dyspozycji mamy mały metraż, możemy zdecydować się na meble wielofunkcyjne. Jeden narożnik może służyć w dzień do siedzenia, w nocy do spania, a dodatkowo jego narożnik to stolik. Najlepiej wybrać mebel z pojemnikiem na pościel.
Wielofunkcyjny narożnikGdy do dyspozycji mamy mały metraż, możemy zdecydować się na meble wielofunkcyjne. Jeden narożnik może służyć w dzień do siedzenia, w nocy do spania, a dodatkowo jego narożnik to stolik. Najlepiej wybrać mebel z pojemnikiem na pościel. mk
Nie ma takiego mieszkania, w którym prędzej czy później nie zabrakłoby nam miejsca. Dlatego, bez względu na jego powierzchnię, warto o nią dbać. Polecamy sztuczki, które pozwolą bezinwazyjnie zyskać kilka metrów kwadratowych. Nawet jeśli będzie to złudzenie optyczne, warto.

Niektóre z podanych poniżej sposobów pozwolą na faktyczne powiększenie metrażu mieszkania, inne sprawią, że mieszkanie tylko optycznie wyda się nam większe. Zobacz, które sztuczki możesz zastosować u siebie.

Pozbywamy się zbędnych ścian

Ściany są nie tylko optycznym, ale i fizycznym ograniczeniem w mieszkaniu. Przegrody te na sztywno wyznaczają granice pomiędzy pomieszczeniami i nie pozwalają na swobodne zarządzanie miejscem w zależności od potrzeb domowników. Najłatwiej jest pozbyć się ścian oddzielających kuchnię i jadalnię od salonu. Zabieg ten z jednej strony zwiększy przestrzeń wnętrza, z drugiej zaś pozwoli elastycznie korzystać z powierzchni, bo w miejscu dotychczasowej ściany można postawić na przykład stół.

Poradnik: Jak wizualnie powiększyć mały pokój

Jeśli ktoś woli jednak mieć ścianę, to zrezygnować można choćby z drzwi. Szerokie przejście między pomieszczeniami również wiele da, jeśli chodzi o optyczne wrażenia, a przy okazji ułatwi komunikację w mieszkaniu. Jednocześnie zniknie kwestia drzwi, które – jeżeli są rozwierane – potrzebują sporo przestrzeni, by je otwierać i zamykać.

Jasne pomieszczenia wydają się większe

Światło optycznie powiększa przestrzeń. Dlatego należy zrobić wszystko, by było go w domu jak najwięcej. Z jednej strony warto zoptymalizować dostęp światła dziennego, a z drugiej istotny jest odpowiedni dobór kolorów na ścianach, suficie i podłodze.

Natomiast aranżując sztuczne oświetlenie nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu zarówno oświetlenie ogólnego, jak i punktowego, które skoncentruje się na konkretnych miejscach w pokoju lub kuchni. Na większości ścian sprawdzą się np. ciepłe odcienie bieli czy błękitu.

Duże znaczenie ma też dobór listew podłogowych. Nie powinny one być w odcieniu podłogi, lepiej zdecydować się na listwy podobne do ściany lub jaśniejsze. Swoje zrobi też umiejętne zamocowanie luster w pomieszczeniach, które dadzą wrażenie przestrzeni i głębi. Najlepiej, gdy lustra zamontowane są na ścianie w rogu pokoju (na przykład na wprost wejścia). Ciekawy efekt uzyskamy wykorzystując odbicie (czyli przedłużenie) wzoru, faktury lub ornamentu. Innym „zabiegiem powiększającym" pomieszczenie jest wykorzystanie naprzeciw siebie, dużych lustrzanych powierzchni. Powinny one zajmować całą ścianę od podłogi do sufitu – to szczególnie praktyczne w wąskich pomieszczeniach. Pamiętajmy jednak, że lustra odbijają wszystko, również małe przedmioty, co może potęgować wrażenie bałaganu. 

Jeśli zadaniem luster jest optyczne powiększenie przestrzeni, najlepiej by nie zwracały na siebie uwagi. Dlatego trzeba zrezygnować z ozdobnych ram i dekoracji. 

Kuchnia wyda się większa niż jest w rzeczywistości, jeżeli zastosujemy jasne fronty w meblach kuchennych.

Wielofunkcyjne wyposażenie wnętrz

W niewielkim mieszkaniu potrzebne są innowacyjne pomysły. Nie każdy sprawdzi się we wszystkich przypadkach, ale łączenie funkcji pewnych sprzętów, czy nieszablonowe rozwiązania powinny pomóc zaoszczędzić przestrzeń. Poszukiwania można rozpocząć od łazienki – aranżując np. prysznic bez kabiny. Trzeba wówczas tak wykonać podłogę, by woda miała gdzie spływać. Dzięki temu w momencie gdy nikt nie korzysta z prysznica, przestrzeń będzie można swobodnie wykorzystywać.

Wanna może być wyposażona w meblową obudowę,w  której będą poręczne szafki i schowek na rzadziej używane przedmioty. To pomoże w utrzymani porządku,
Wanna może być wyposażona w meblową obudowę,w  której będą poręczne szafki i schowek na rzadziej używane przedmioty. To pomoże w utrzymani porządku, a dzięki ukryciu przedmiotów łazienka wyda się większa. fot. Cersanit 

W innych pomieszczeniach z kolei dobrze sprawdzać mogą się wielofunkcyjne meble, np. rozkładany stół, rozkładane z szafy łóżko, które ma jeszcze wbudowane biurko czy pufy mieszczące się pod ławą, które nieużywane nie będą zajmowały przestrzeni.

Wybierając zestaw wypoczynkowy, który ma stanąć w małym pokoju, najlepiej zdecydować się na niewielką sofę z praktyczną funkcją spania. Oszczędzamy w ten sposób przestrzeń, a w zanadrzu mamy dodatkowe miejsce do spania. 

Zobacz wideo: Niezwykłe pomysły na meble do małego mieszkania 

Wysokie mieszkania pną się w górę

Nie w każdym mieszkaniu da się zbudować antresolę, ale tam gdzie jest to możliwe, warto o takim rozwiązaniu pomyśleć, bo choć nie da się tam zrobić wszystkiego, to sypialnia, miejsce do pracy czy choćby skrytka na rzeczy, będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak piętrowe łóżka w pokoju dziecięcym – nie dość, że zajmuje to mniej miejsca, to jeszcze dla dzieci może być atrakcją samo w sobie. Przy okazji budowy antresoli warto jednak pamiętać, by zapewnić dopływ światła dziennego.

Przeczytaj: Antresola, by powiększyć przestrzeń w małym mieszkaniu 

Ład i porządek sprzymierzeńcy przestrzeni

To rada oczywista, jednak rzadko stosowana: tylko uporządkowane wnętrze może wyglądać przestrzennie. Nawet duży pokój wydaje się mały, jeśli go zagracimy. I nie chodzi tu tylko o kurz czy porozkładane wszędzie rzeczy, ale nawet zbyt duża liczba mebli czy ozdób bardzo źle wpływa na postrzeganie przestrzeni w pokoju. Nie pomaga też zasłonięcie podłogi np. zajmującym całą powierzchnię dywanem.

Odpowiednia organizacja mieszkania

W utrzymaniu porządku pomóc może selektywne wywożenie części niepotrzebnych nam rzeczy. Chodzi np. o niewykorzystywany w danym okresie sprzęt sportowy (narty przydają się tylko zimą, z kolei z roweru większość osób zimą nie korzysta), ubrania itp. Takie rzeczy można wynieść do piwnicy, a w przypadku jej braku, wywieźć do znajomych lub rodziny.

W niektórych miastach pojawiają się też już firmy oferujące przestrzeń magazynową do przechowywania czasowo zbędnych przedmiotów. Miesięcznie za miejsce na 100-litrowe pudło zapłacimy około 10 zł. Warto też pamiętać o ważnej rzeczy przy przetrzymywaniu kurtek czy kołder i poduszek – duża część zajmowanej przez nie przestrzeni jest pusta, można więc kupić próżniowe worki, z których odkurzaczem odsysa się powietrze, dzięki czemu możliwe jest efektywniejsze wykorzystanie dostępnego miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom