Podziemny świat Czech

Artykuł sponsorowany
Broumov klasztorPodziemny świat Czech
Broumov klasztorPodziemny świat Czech UPVISION
W każdym regionie Czech znajdziemy mnóstwo ciekawych podziemnych atrakcji – sztolnie, bunkry, jaskinie czy podziemia miejskie, które można zwiedzać bez względu na porę roku.

czeska logo

Niektóre z jaskiń czynne są także w sezonie jesienno-zimowym, na przykład Jaskinie Punkvy w Morawskim Krasie, z przepaścią Macocha, o głębokości 138 metrów. Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra. Dla turystów udostępnionych jest 1260 metrów, z których 440 metrów pokonuje się łodzią. Morawski Kras, ulokowany na północ od Brna, należący do najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających.

Najcieplejsze jaskinie w Czechach znajdziemy w regionie Moraw Środkowych. W Zbrašovskich Jaskiniach Aragonitowych przez cały rok panuje stała temperatura 14 °C. Znajdują się w dolinie rzeki Bečvy, w uzdrowisku Teplice nad Bečvou. Gorąca woda mineralna wytryskuje z dużej głębokości, tworząc oryginalną szatę naciekową. Wycieczkę warto połączyć ze spacerem nad pobliską Przepaść Hranicką (Hranická propast), najgłębszą przepaść w Czechach. Największa dotąd zmierzona głębokość przepaści sięga prawie 290 metrów. W sezonie jesienno-zimowym możliwości zwiedzania Zbrašovskich Jaskiń Aragonitowych są ograniczone, w niektórych miesiącach jaskinie są czynne tylko dla grup powyżej 10 osób.

Na miłośników zabytków wojskowych czekają liczne twierdze Hanička, Hůrka i Bouda, dziesiątki mniejszych schronów, Muzeum Wojskowe i sieć tras edukacyjnych w regionie Kralickiego Śnieżnika, Górach Orlickich i Podgórzu. Tworzą one jeden z najdoskonalszych systemów umocnień powstałych w Europie przed II wojną światową.

Twierdza artyleryjska Hůrka to jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji wojskowych w Czechach i część przedwojennego czechosłowackiego systemu fortyfikacji. To tu testowano tajną broń nazistów. Z czasem rozpoczęto jej przebudowę na schron przeciwatomowy. Do dziś w podziemiach na głębokości od 20 do 36 m zachowały się: korytarze, szyby, stacja uzdatniania wody, magazyny amunicji, stołówka i koszary.

Barokowa twierdza Josefov jest także obiektem godnym uwagi. Powstała w 1788 roku na rozkaz Józefa II, aby jej masywne obwałowania razem z podziemnymi umocnieniami, chroniły Monarchię Austriacką przed częstymi atakami Prus. Twierdza była ogromną zbrojownią, magazynem prochu strzelniczego i innych zapasów oraz dawała schronienie żołnierzom i ludności cywilnej.

Niedaleko Bohumina zwiedzimy schron piechoty Na Trati, unikatowy obiekt, który składa się z dwóch schronów połączonych podziemnym korytarzem. Od roku 1999 należy do zabytków kultury Republiki Czeskiej.

Do zabytków kultury Republiki Czeskiej zostały w tym roku wpisane obiekty schronów piechoty StM-S-50 w miejscowości Branna i StM-S-33 w pobliżu miasteczka Staré Město pod Sněžníkem na Šumpersku (około 50 km od Głuchołazów).

W wielu zabytkowych miastach dla turystów udostępnione są podziemia miejskie.

Na południu Czech na przykład w Czeskim Krumlovie, Slavonicach czy Taborze.

W Karlowych Warach zwiedzimy podziemia koło źródła Vřídlo. Atrakcją dla zwiedzających jest pokaz kamieniowania osadem z wody źródlanej różnych przedmiotów, na przykład papierowych róż.

Podziemia w Znojmie na Morawach Południowych należą do największych podziemi miejskich w środkowej Europie. Podziemne korytarze liczą około 30 kilometrów, zaczęto je budować pod średniowiecznym miastem w XIV wieku w celu ochrony mieszkańców przed najeźdźcami.

Zabytkowe podziemia znajdziemy także w południowomorawskim miasteczku Valtice. Słynne Podziemia Valtickie to unikatowy labirynt podziemnych korytarzy łączących piwnice winne, pochodzący z XIII wieku. Całkowita długość dostępnych dla zwiedzających korytarzy i piwnic wynosi 760 metrów.

Historia piwnic winnych w Čejkovicach wiąże się z przybyciem zakonu templariuszy w latach trzydziestych XIII wieku. Razem z budową twierdzy templariuszy zaczęły powstawać rozległe piwnice winne, pierwsze tego typu na ziemiach czeskich. Zwiedzanie zabytkowych piwnic połączone jest z degustacją i wykładem o historii zakonu templariuszy i hodowli winorośli na Morawach Południowych.

Sieć podziemnych korytarzy możemy zwiedzić w Brnie. Dawni mieszkańcy magazynowali w podziemiach jedzenie, dojrzewało tam piwo i wino, a w czasie zagrożenia miasta, mieszkańcy chronili się w podziemiach przez najeźdźcami. 50-minutowe zwiedzanie spodoba się dzieciom i dorosłym. W podziemiach prezentowane są przedmioty codziennego użytku znalezione pod rynkiem podczas badań archeologicznych, zobaczymy także laboratorium alchemika, dawną piwniczkę winną i karczmę.

Podziemia w mieście Litovel na Morawach Środkowych otwierają się dla zwiedzających tylko raz w roku podczas miejskich uroczystości o nazwie Hanacka Wenecja. Na zwiedzających czeka atmosfera jak w Wenecji – rejs po odnodze rzeki Morawy, której odcinek przepływa pod rynkiem Przemysła Ottokara.

W Środkowych Czechach do podziemnego świata zaprasza miasto Česky Brod, jedno z niewielu miast z zachowanymi murami obronnymi, czy Mělník – w tutejszych podziemiach wiodących pod zabytkowym centrum miasta zobaczymy najszerszą studnię w Czechach (4,54 metra).

Tajemniczy labirynt korytarzy i piwnic w Pilznie na zachodzie Czech zaczęto budować w XIV wieku. Całkowita długość korytarzy wynosi niemal 19 km. Dla zwiedzających dostępnych jest 800 m. Prezentowane na trasie eksponaty zapoznają zwiedzających z dziejami miasta i życiem codziennym mieszkańców w okresie średniowiecza. Czas zwiedzania wynosi około 50 minut.

Warto zajrzeć do podziemi miejskich w Litoměřicach, które należą do najrozleglejszych w Czechach. Długość podziemnej trasy turystycznej wynosi 366 metrów.

Miłośników podziemnego świata mogą zainteresować też krypty i podziemia klasztorów i kościołów.

W rozległych podziemiach klasztoru w Broumovie, tuż przy granicy z Polską, 30 km od Wałbrzycha, znajdziemy 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w miasteczku Vamberk. Kolejną tutejszą ciekawostką jest unikatowa replika Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Warto zajrzeć także do kościoła klasztornego i zakrystii z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem, w którym znajduje się wystawa szat liturgicznych.

Klasztor broumovski należy do najciekawszych obiektów w regionie. Obecny wygląd klasztor zawdzięcza przebudowie w latach 1728 – 1733 według projektu K.I. Dientzenhofera. Kompleks klasztorny jest udostępniony dla zwiedzających.

W podziemiach klasztoru w Velehradzie na Morawach Wschodnich znajdziemy ekspozycję z lapidarium. Jest tam też wystawiona słynna Złota Róża ofiarowana przez papieża Jana Pawła II w 1985 roku.

Klasztor norbertanów w Louce koło Znojma był przez stulecia jednym z najważniejszych kompleksów klasztornych w środkowej Europie. Założony został w roku 1190. Obecnie produkowane jest tu wino, a w rozległych podziemiach znajdują się jedne z największych w Europie piwnic do leżakowania wina. Zwiedzanie klasztoru obejmuje galerie obrazów, romańska kryptę, muzeum bednarskie i winiarskie, stiukowe sale i piwnice.

W dolnej części rynku w Mikulovie znajdziemy rodzinny grobowiec Dietrichsteinów, wzniesiony na miejscu kościoła św. Anny, zniszczonego w wyniku pożaru w 1784 roku. Od XVII do XIX wieku pochowano tu w sumie 45 członków rodu. W sezonie turystycznym (od kwietnia do października) na stałej wystawie można zapoznać się z historią tego miejsca i dawnymi tradycjami pielgrzymkowymi Mikulova. Zobaczymy tu również szaty Karoliny Maksymiliany Dietrichstein z XVIII wieku, które zostały odnalezione w grobowcu i niedawno odrestaurowane.

Na miłośników zabytków górniczych czekają w Czechach liczne sztolnie, kopalnie i muzea górnictwa.

Unikatowy jest Region Górniczy Rudawy, w ubiegłym roku wpisany na listę UNESCO jako wspólny czesko-niemiecki projekt. Czeską część reprezentuje Region Górniczy Jáchymov, Region Górniczy wokół Abertam, Bożego Daru i Hornej Blatny, Czerwona Wieża Śmierci koło Ostrova, Region Górniczy Krupka i Region Górniczy Mědník.

W miasteczku Žacléř przy granicy z Polską (10 km od Lubawki) możemy zwiedzić skansen górniczy, a około 30 km od Žacléřa znajduje się kopalnia miedzi Bohumír v Jívce z ciekawą ekspozycją geologiczną.

W Czeskim Krumlovie zwiedzimy kopalnię grafitu. Również rejon nad jeziorem Lipno na skraju Szumawy był w XIX wieku znany z wydobywania grafitu. Sztolnia Josefova štola należy obecnie do najlepiej zachowanych zabytków górnictwa w południowych Czechach.

W okolicy Brna można wybrać się na wycieczkę rowerową kilkoma trasami górniczymi.

W Budišovie nad Budišovkou koło Opavy zwiedzimy Muzeum Łupka. Goście zapoznają się tu z historią miasta, różnymi ciekawostkami, a przede wszystkim z historią wydobywania łupka na terenie Niskiego Jesionika.

Zabytki techniki, między innymi kopalnie, huty żelaza i wiele innych atrakcji Moraw Północnych i Śląska poznamy podczas wycieczki tak zwaną Technotrasą. Do najważniejszych zabytków górniczych regionu należy Kopalnia Michał, Landek Park czy kopalnia Hlubina w kompleksie przemysłowym Dolní Vítkovice.

W miejscowości Zlate Hory, 7 km od granicy w Głuchołazach, zwiedzimy średniowieczną Sztolnię Pocztową ze zrekonstruowanymi urządzeniami górniczymi. Pierwsze wzmianki o sztolni pochodzą z roku 1513.

W mieście Příbram w pobliżu Pragi, które było kiedyś znaczącym ośrodkiem górniczym, zachowało się wiele zabytków górniczych. Pod ziemią możemy podziwiać zabytkowe urządzenia parowe i jeden z najcenniejszych eksponatów: olbrzymie koło wodne o średnicy 12,4 metra. Zajrzymy również do chaty z XVII wieku, by przekonać się jak żyła typowa rodzina górnicza, poznamy dzieje górnictwa w regionie środkowych Czech, sięgające pradawnych czasów. Tutejsze Muzeum Górnictwa należy do największych tego typu muzeów w Europie.

Więcej informacji w języku polskim: https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom